آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
اقتصادی
۵
گزیده

آغاز داخلی سازی نیازهای خارجی

فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت از شناسایی70 هزار نیاز صنعتی، معدنی و غیره در کشور خبر داد و گفت: نیازهای خارجی اکثر دستگاه های اصلی اجرایی احصاء و داخلی سازی آنها با محوریت دفاتر تخصصی در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به استمرار محدودیت های بین المللی در کشور و ضرورت تحقق نهضت ساخت داخل با همکاری سایر دستگاه ها و نهادها، اجرای برنامه توسعه ساخت داخل در دستورکار قرار گرفت و نقش ارکان وزارتخانه و دستگاه های ذیربط مشخص شد.

این مقام مسئول با اشاره به ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور توسط رئیس جمهوری، تاکید کرد: این قانون به عنوان یکی از مهم ترین ابزارهای توسعه ساخت داخل به شمار می رود و تحقق آن عزم همه ارکان نظام را می طلبد.

مقیمی، راه اندازی «نهضت توسعه ساخت داخل» را در راستای اجرای این قانون ملی توصیف کرد و گفت: ممنوعیت خرید خارجی کالاها توسط سازمان های مشمول قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و تبدیل آن به خرید کالاهای داخلی از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در این مدت توانستیم از خرید کالای مشابه خارجی محصولاتی نظیر پمپ های کرایوژنیک، کیسه خون، پست برق، سیستم های آتش خاموش کن نیروگاهی، جرثقیل های ترانس تینر و غیره با توجه به تولید داخلی جلوگیری کنیم.