آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۶۵
بین الملل
۹
یادداشت

اصلی ترین رقیب بایدن کیست ؟

گروه بین الملل: افزایش آرای الیزابت وارن، سناتور آمریکایی در نظرسنجی های داخلی حزب دموکرات، جو بایدن را نگران کرده است. بایدن به خوبی می داند که در صورت اتحاد برنی سندرز و الیزابت وارن، او به سختی می تواند بر آنها غلبه پیدا کند. از سوی دیگر، بسیاری از تحلیلگران سیاسی آمریکا معتقدند که در صورت شکست بایدن در ایالت مهم و سرنوشت ساز آیووا، او عملا شانس خود را برای پیروزی آسان در دیگر ایالات آمریکا از دست خواهد داد. از این رو انتخابات ایالتی آیووا از اهمیت ویژه ای برای بایدن برخوردار است. معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا به خوبی می داند که پیروزی در آیووا، کلید پیروزی او در دیگر ایالات آمریکاست. با این حال تا زمان برگزاری این انتخابات مهم و سرنوشت ساز، زمان زیادی باقی مانده است.

نکته دیگری که در این خصوص باید مورد توجه قرار گیرد، به رقابت جو بایدن و دونالد ترامپ مربوط می شود. ترامپ بارها در محافل خصوصی اعلام کرده است که جو بایدن سخت ترین واصلی ترین رقیب او در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 محسوب می شود. با این حال تضمینی نسبت به پیروزی بایدن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات و حضور او در مرحله نهایی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال آینده وجود ندارد. ترامپ امیدوار است که بایدن در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات از الیزابت وارن یا کامالا هریس شکست بخورد. با این حال بر اساس اطلاعات و اخبار موجود، ترامپ فعلا در محاسبات خود، بایدن را نامزد نهایی حزب دموکرات برای شرکت در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 می داند.

مروری بر آخرین نظرسنجی های صورت گرفته در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که بایدن همچنان در میان دموکرات ها از بالاترین میزان محبوبیت برخوردار است. با این حال الیزابت وارن رقیب بایدن و سناتور دموکرات توانسته است فاصله خود را با وی کمتر کند. دراین نظرسنجی 54 درصد رای دهندگان آمریکایی گفته اند که  قطعا به دونالد ترامپ رای نخواهند داد که این میزان بسیار نزدیک به  نظرسنجی پیشین این دانشگاه در مورخ  21 ماه می گذشته (31 اردیبهشت ماه) است که تحت عنوان «هرگز ترامپ» به عمل آمده بود.بنابر این گزارش در نظرسنجی قبلی 57 درصد رای دهندگان مستقل آمریکایی به پرسش «هرگز ترامپ» این دانشگاه  رای مثبت داده بودند.دربخش دیگری از نظرسنجی این دانشگاه آمریکایی که در ایالت «کنتیکت» واقع است،  به وضعیت دیگر نامزدهای ریاست جمهوری 2020 آمریکا از  حزب دموکرات پرداخته  شده است.

جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور آمریکا توانسته است با کسب 34 درصد آرا همچنان در صدر  قرار گیرد.اختلاف بایدن با نفر دوم که «الیزابت وارن»سناتور ایالت ماساچوست است 19درصد است. وارن دراین نظرسنجی توانسته 15درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

در هر حال، بایدن همچنان با احتیاط کامل به رقابت انتخاباتی خود با افرادی مانند سندرز، هریس و الیزابت وارن ادامه می دهد. همان گونه که ذکر شد، یکی از اصلی ترین اهداف بایدن و شاید اصلی ترین هدف او، پیروزی در ایالت مهم و سرنوشت ساز آیووا است. این ایالت کوچک می تواند به سکوی پرتاب یا نقطه بازدارنده معاون سابق اوباما تبدیل شود. فرآیند اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتخابات «مقدماتی» و انجمن های حزبی از فوریه تا ژوئن 2020 در 50 ایالت و دیگر قلمروهای آمریکا به مدت پنج ماه آغاز می شود. بنابراین هنوز زمان زیادی تا فرا رسیدن آن زمان باقی مانده است.