آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
جهان
۶

خبر

شیخ زکزاکی برای درمان عازم هندوستان شد

رهبر شیعیان نیجریه بعدازظهر دوشنبه فرودگاه آبوجای نیجریه را به مقصد هند برای پیگیری های درمانی ترک کرد. به گزارش روزنامه پانج با دستور دادگاه عالی نیجریه «شیخ ابراهیم زکزاکی» به همراه همسر خویش می تواند برای پیگیری های درمانی خود به یکی از بیمارستان های هند مراجعه کند. دستور دادگاه نیجریه در حالی صادر می شود که شیخ زکزاکی به همراه همسرش در 3 سال گذشته در بازداشت نیروهای امنیتی است. براساس حکم دادگاه، وزارت امور خارجه نیجریه باید رهبر شیعیان این کشور را آزاد کرده تا برای معالجه به کشور هند مراجعه و پس از مرخص شدن از بیمارستان به ادامه جلسه دادگاهی خود بازگردد. در آذر ماه سال 94 یعنی حدود یک هزار و 300 روز پیش بود که ارتش و پلیس نیجریه با یورش به «حسینیه بقیه الله» (عج) در شهر «زاریا» و منزل شیخ زکزاکی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش «زینت ابراهیم» و یکی از پسرانش دستگیر کردند؛ در این یورش که به عملیات نظامی شبیه بود، صدها نفر از شیعیان نیجریه نیز به شهادت رسیدند. برخی از رسانه ها شمار افراد شهید شده در حمله به خانه شیخ زکزاکی را تا 2000 نفر ذکر کرده اند. در این یورش شیخ زکزاکی به شدت مجروح شد و 3 پسر او نیز به شهادت رسیدند؛ 3 پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه یک سال قبل یعنی در روز قدس سال 1393 با شلیک گلوله از سوی پلیس این کشور به شهادت رسیدند. دولت نیجریه تاکنون از آزادی زکزاکی به بهانه های مختلف جلوگیری کرده و حتی به او امکان دسترسی به خدمات درمانی را نداده است. در ماه های اخیر که وضعیت جسمانی زکزاکی رو به وخامت گذاشته، نهادهای حقوق بشری بارها خواهان آزادی رهبر شیعیان نیجریه شده اند.

معترضان هنگ کنگی با تجمع در فرودگاه، پروازها را مختل کردند

تجمع معترضان هنگ کنگی در فرودگاه موجب شد ترمینال اصلی این ساختمان بسته شده و شماری از پروازهای روز دوشنبه لغو شوند. به گزارش فارس، معترضان هنگ کنگی با ادامه تجمع در فرودگاه، ترمینال اصلی این ساختمان را مسدود کرده و موجب لغو پروازهای باقی شدند. به نوشته روزنامه «ایندیپندنت» در چهارمین روز از حضور معترضان هنگ کنگی در فرودگاه و مختل کردن روند عادی کار این مجموعه به شهروندان توصیه شد از رفتن به ترمینال اصلی اجتناب کنند. یکی از مقامات این فرودگاه روز دوشنبه اعلام کرد:«علاوه بر لغو پروازهایی که قصد ترک هنگ کنگ را داشتند، پروازهایی که قصد عزیمت به هنگ کنگ داشتند نیز در زمان باقی مانده روز لغو شدند.» شرکت هواپیمایی «کاتای پسفیک» نیز طی بیانیه ای اعلام کرد:«به مشتریان توصیه می شود از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و به فرودگاه نزدیک نشوند.» این در حالی است که روزنامه های هنگ کنگی عکسی از یک دیپلمات امریکایی با نام «جولی ایدی» منتشر کردند که در یک هتل با رهبران دانشجویی هنگ کنگ دیدار کرده است. بلومبرگ گزارش داد که پس از انتشار این تصاویر، چین نماینده کنسولگری امریکا در هنگ کنگ را احضار کرد و درباره ارتباط این دیپلمات امریکایی با رهبران اعتراضات هنگ کنگ توضیح خواست. چین بارها به واشنگتن و لندن اخطار داد در امور داخلی هنگ کنگ دخالت نکنند. اما افراشته شدن پرچم این کشورها در اعتراضات نشان داد این ناآرامی ها همانطور که وزیر امور خارجه چین اعلام کرده بود، منشا خارجی دارد.

ترامپ متحدان شرق آسیای امریکا را مسخره کرد

رییس جمهوری امریکا لهجه انگلیسی رهبران ژاپن و کره جنوبی را مسخره کرد. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا طی رویدادی در جمع آوری کمک برای کارزار انتخاباتی اش، لهجه انگلیسی رهبران ژاپن و کره جنوبی را مسخره کرد. این خبر را روزنامه نیویورک پست گزارش داد. گزارش ها حاکی از آن است که ترامپ با اشاره به روابط امریکا با کره جنوبی از تلویزیون هایی که در این کشور تولید می شود همچنین اقتصاد فعال و پویای آن تعریف کرد. او در ادامه گفت:«ما چرا باید مخارج دفاعی آنها را تامین کنیم؟ آنها باید پولش را بدهند.» او سپس گفت که «مون جائه- این»، رییس جمهوری کره جنوبی طی مذاکرات با او ترس برش داشته بود. ترامپ در ادامه لهجه او را مسخره کرد. دومین قربانی ترامپ «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن بود. بنا بر گزارش ها، ترامپ با اشاره به مذاکرات دو طرف درباره تعرفه های تجاری، لهجه او را نیز مایه تمسخر قرار داد.

اشرف غنی: اجازه مداخله خارجی در امور افغانستان را نمی دهیم

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد، آینده کشورش به دست قدرت های خارجی سپرده نخواهد شد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در مراسمی که به مناسبت عید قربان برگزار شده بود، اظهار کرد: آینده ما از بیرون قابل تعیین نیست؛ چه از جانب پایتخت های کشورهای دوست، چه همسایه و چه دشمن. رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد: ما نمی خواهیم هیچ کس در امورمان مداخله کند. اشرف غنی بیان کرد، انتخابات باید به گونه ای برگزار شود که اطمینان حاصل شود، فرد برنده به طور کامل امکان شکل دادن به آینده کشور را داشته باشد. او خاطرنشان کرد که صلح، اراده هر شهروند افغان است و بدون شک محقق خواهد شد. رییس جمهوری افغانستان گفت: با این حال ما خواهان صلحی هستیم که در آن هر شهروند افغان شرافت داشته باشد. ما نمی خواهیم صلحی داشته باشیم که در آن افغان ها بدون شرافت زندگی کنند. ما صلحی نمی خواهیم که باعث شود افراد از کشورشان بروند. ما فرار مغزها نمی خواهیم.