آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اقتصادی
۴

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک: ایران 2 برابر میانگین جهانی خانه خالی دارد

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به سهم 10 درصدی خانه های خالی از کل خانه های کشور گفت: ایران، دو برابر میانگین جهانی خانه خالی دارد.

حسام عقبایی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: میانگین خانه های خالی در کشورهای توسعه یافته پنج تا شش درصد است و فعلا در ایران حدود 10 درصد خالی است که عدد بزرگی با توجه به میانگین جهانی نیست؛ همچنان باید مبارزه با خانه های خالی را در سرلوحه برنامه ها داشته باشیم.

وی افزود: در همه دنیا با ابزار مالیات های سنگین با خانه های خالی که در جهت ایجاد سوداگری از آنها استفاده می شود را کنترل می کنند. در حال حاضر دو برابر میانگین جهانی خانه خالی در کشور داریم؛ داشتن پنج تا شش درصد خانه های خالی در هر کشور طبیعی و یک نیاز است اما 10 درصد مقداری زیاد است. نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک اضافه کرد: باید به سمت و سویی برویم که خانه خالی سوداگرانه در کشور وجود نداشته باشد، اگر هم خانه خالی وجود داشته باشد در مسیر اجاره یا فروش باشد.

نه این که یک خانه سال های سال در راستای سوداگری خالی باشد. به گفته عقبایی، بنابراین باید پنج تا شش درصد موجود واحدهای مسکونی کشور در جهت مانور داده اجاره و مسیر فروش باید خالی باشند. گفتنی است، مدافعان اخذ مالیات از خانه های خالی اعتقاد دارند این اقدام می تواند علاوه برجلوگیری از سوداگری، منبع درآمدی خوبی نیز برای دولت باشد؛ چنانچه محمد خدابخشی، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه اوایل تیر ماه گفته بود: «تعداد زیادی خانه خالی از سکنه وجود دارد که قیمت اغلب آنها بالای 500 میلیون تومان است بنابراین با وضع تنها یک درصد مالیات بر این خانه ها می توان سالانه درآمد 10 هزار میلیارد تومانی ایجاد کرد.»

همچنین، کارشناسان دیگری هم اعتقاد دارند اخذ مالیات از خانه های خالی به دلیل تشویق به اجاره یا فروش خانه، می تواند سمت عرضه مسکن را تقویت کرده و قیمت ها را کاهش دهد، به عنوان نمونه، افشین پروین پور،کارشناس اقتصاد مسکن در نیمه دوم تیر ماه گفته بود: «چنانچه خانه های خالی با یک نرخ موثر شناسایی و از آنها مالیات دریافت شود به طور قطع قیمت مسکن 50 درصد کاهش خواهد یافت.» لازم به ذکر است، براساس آمارها معاونت اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، بررسی روند خانه های خالی در کشور طی سال های 1385 تا 1395 حاکی از آن است که نرخ واقعی خانه های خالی در کشور از رقم 4.2 درصد در سال 1385 (معادل 633 هزار واحد خالی) به 11.3 درصد در سال 1395 (معادل 2.6 میلیون واحد خالی) افزایش یافته که همان طور که اشاره شد رقم بالایی محسوب می شود.