آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بورس کالا
۱۵

خبر

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد: بورس کالا راهگشای ساماندهی محصولات کشاورزی است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: برای ساماندهی بازار محصولات کشاورزی نیاز به فکر نو و اقدامات جدید داریم که در این زمینه بورس کالا می تواند راهگشا باشد. سیدناصر موسوی لارگانی در گفت وگو با «ایرنا» افزود: در ماه های اخیر از عرضه زعفران و زیره در بورس کالا و راه اندازی انواع قراردادهای روی این دو محصول می شنویم، این در شرایطی است که به مرور با آشنایی کامل کشاورزان و تولیدکنندگان با معاملات بورس شاهد بهبود روندها، واقعی شدن قیمت ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان خواهیم بود.

به گفته موسوی لارگانی، کشاورزان که با هزینه های زیاد و صرف زحمت فراوان اقدام به تولید محصول می کنند همواره از اقشار ضعیف جامعه هستند و در این بین واسطه ها و دلالان با کمترین زحمت در رفاه مادی هستند. اما در صورتی که بورس کالا به عنوان بازاری شفاف برای انجام معامله مطرح باشد و امکانی فراهم شود تا کشاورز به طور مستقیم محصولش را روی تابلوی بورس ببرد، بدون شک تحولی مثبت در بخش کشاورزی به وجود می آید. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: وقتی کالایی در بورس عرضه می شود، در وهله نخست شفافیت حاصل می شود به این معنا که محصول با اعلام جزئیات و کیفیت روی تابلو می رود مصرف کنندگان نیز می توانند براساس شرایط بازار، نسبت به اعلام قیمت درخواستی اقدام کنند. همچنین در وهله دوم محصول در تقابل عرضه و تقاضا کشف قیمت می شود و کشاورز می داند که برمبنای عدالت و در کوتاه ترین زمان به پولش می رسد. وی گفت: اینجاست که اگر شاهد رونق عرضه محصولات کشاورزی در بورس باشیم به دلیل روشن شدن قیمت فلان محصول، دیگر شاهد سوءاستفاده در بازارهای آزاد نخواهیم بود و مردم نیز با نرخی عادلانه نیاز خود را تامین می کنند.

وی معتقد است کمرنگ شدن اینگونه فعالیت واسطه ها باعث رونق تولید و افزایش انگیزه کشاورزان می شود که به بیان دیگر، سازوکار بورس باعث کوتاه شدن فاصله کشاورزان و خریداران شده و این اتفاق در پایان به سود مردم است. موسوی لارگانی در ادامه به لزوم آموزش همگانی کشاورزان درخصوص مزایای بورس اشاره کرد و گفت: باید طی آموزش های مستمر به کشاورزان اعلام کنیم که هر چقدر به بورس نزدیک تر شوید، مشکلات شما کمتر می شود و محصول باکیفیت تر شما با قیمتی بهتر و در زمانی کوتاه تر به فروش می رسد.  این نماینده مجلس افزود: در صورتی که بتوانیم به مرور تمام کشاورزان را نسبت به عرضه محصولاتشان در بورس ترغیب کنیم، علاوه بر اینکه کار دولت در این حوزه به مراتب آسان تر و صرفه جویی عظیمی در مباحث مالی می شود، می توانیم شرایط را برای صادرات محصولات کشاورزی در بستر بورس نیز فراهم کنیم که این رویدادها دور از دسترس نیست و به همتی جدی نیاز دارد.

وزارت اقتصاد اعلام کرد: انتشار 5 هزار میلیارد اوراق سلف نفت خام در پایان مرداد

وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر دارد نسبت به انتشار و عرضه مبلغ 50 هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام دولت با نرخ اختیار خرید تبعی 18درصد سالانه از طریق بورس انرژی اقدام کند. به گزارش شادا، وزارت امور اقتصادی و دارایی (به نیابت از دولت جمهوری اسلامی ایران) در نظر دارد در اجرای بند (ح) تبصره (5) قانون بودجه سال 1398 کل کشور نسبت به انتشار و عرضه مبلغ 50 هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام دولت با نرخ اختیار خرید تبعی 18درصد سالانه از طریق شرکت بورس انرژی ایران اقدام کند.

این اوراق در دو مرحله، طی هفته آخر مردادماه جاری و در دو سررسید 13 و 17ماهه با مبالغ 25 هزار میلیارد ریال منتشر و عرضه خواهد شد. در این اطلاعیه آمده است: لذا در اجرای تبصره (1) ماده (2) آیین نامه اجرایی بندهای (الف)، (ب)، (ج)، (د)، (ه)، (ز)، (ح)، (ط)، (ی)، (ک)، (ل)، (ن)، (ف) و (ص) تبصره (5) و بند (ز) تبصره (8) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور (موضوع تصویب نامه شماره 29504/ ت 56597ه مورخ 12/ 3/ 98 هیات محترم وزیران) و مطابق با ماده (17) آیین نامه اجرایی فوق الذکر، از کلیه نهادهای مالی موضوع بند (21) ماده (1) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1384- از جمله شرکت های تامین سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری و همچنین بانک ها و شرکت های بیمه ای (از طریق شرکت های تامین سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری بازار سرمایه) دعوت می شود، تقاضاهای خود شامل مبلغ مورد درخواست و نرخ تعهد پذیره نویسی (مازاد بر نرخ اختیار خرید تبعی فوق الذکر) را در روز سه شنبه مورخ 22/ 5/ 1398 از ساعت 14 در سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران (قابل دسترسی برای کارگزاران مجاز در سامانه معاملات بورس انرژی ایران) ثبت نمایند. ضمنا حداقل حجم هر سفارش برابر با هزار میلیارد ریال می باشد.

براساس هماهنگی های انجام شده با سازمان بورس و اوراق بهادار، ثبت مظنه در سامانه مذکور از سوی نهادهای واجد شرایط به منزله قبول تعهد بوده و در صورت استنکاف از ایفای تعهدات اعلامی در موعد مقرر، مشمول قوانین و مقررات مربوط از جمله قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران خواهد شد. همچنین، نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار با رعایت مفاد اساسنامه و مقررات ناظر بر فعالیت نهادهای مالی از جمله رعایت الزامات کفایت سرمایه نهادهای مالی (مصوب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار) می توانند نسبت به ثبت مظنه در سامانه مذکور اقدام کنند.  این اطلاعیه می افزاید: وزارت امور اقتصادی و دارایی درخصوص پذیرش یا عدم پذیرش تمام یا بخشی از درخواست های ثبت شده مختار است؛ تصمیم گیری در این خصوص به نحوی صورت خواهد گرفت که صرفه و صلاح دولت در تامین هزینه های مالی ناشی از انتشار اوراق رعایت شود و کلیه متقاضیانی که پیشنهادهای آنها با اعلام معاونت نظارت مالی و خزانه داری کل کشور (مرکز مدیریت بدهی ها و دارایی های مالی عمومی) مورد تایید قرار می گیرد، موظفند تا پایان روز شنبه مورخ 26 مردادماه جاری، نسبت به ارائه نسخه های تکمیل شده قراردادهای تعهد پذیره نویسی و سایر مدارک و مستندات مورد نیاز اقدام نمایند. مستندات انتشار اوراق شامل امیدنامه پذیرش در سایت بورس انرژی به نشانی www.ifenex.ir قابل دسترسی است.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس مطرح کرد: ساختار سنتی تولید و معامله مهم ترین مشکل بخش کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی می گوید امروز عمده مشکلات بخش کشاورزی برای مسوولان نمایان است که از مهم ترین آنها می توان به ساختار سنتی تولید و معامله، انگیزه پایین کشاورزان، قیمت های تحمیلی و واسطه های پرشمار اشاره کرد که برای عبور از این دست مشکلات باید به ساختار مدرن و دادوستد شفاف روی بیاوریم.

نظر افضلی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با تاکید بر لزوم شفافیت و جلوگیری از ایجاد فساد در اقتصاد گفت: یکی از مشکلات ساختاری در روند تولید و فروش محصولات کشاورزی، وجود واسطه های پرشمار با منابع مالی زیاد است که این امر به کشاورز و تولید کشور ضربه می زند. وی افزود: وجود همین واسطه های پرشمار نیز ایجاد تغییر و اصلاح ساختارها را مشکل می کند، اما باید با عزمی جدی از سوی دولت، مجلس و نهادهای بخش کشاورزی سرانجام به شیوه های سنتی و غیررسمی پایان دهیم تا ثمرات این اقدام را طی سال های آینده در اقتصاد کشور مشاهده کنیم.  افضلی با بیان اینکه کشاورزان باید برای ورود به بورس و عرضه محصولاتشان در این بستر معاملاتی آماده شوند گفت: به طور یقین در صورت حمایت دولت، عرضه کالاهای اساسی به خصوص محصولات کشاورزی در بورس به یک نسخه عمومی برای اصلاح ساختارها و حمایت از تولید تبدیل خواهد شد و از همه مهم تر بستر بورس و شفافیت داده ها به سدی در برابر زیاده خواهی برخی افراد برای کسب سودهای کلان از راه های غیررسمی تبدیل خواهد شد. این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: چند سالی است که موضوع عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا پررنگ شده، اما برخی محصولات به شکل مقطعی در بورس عرضه می شوند که برای گرفتن نتایج مطلوب نیاز به عرضه مستمر و پرحجم است که این موضوع نیز توجه دولت و وزارت جهادکشاورزی را به صورت عملیاتی می طلبد.

وی با بیان اینکه با عرضه محصولات در بورس کالا، قیمت ها براساس کیفیت کشف می شود تصریح کرد: باید توجه داشت کشاورزان به دلیل نیازهای مالی و بالا بودن هزینه تولید و برداشت، امکان انبار کردن محصولات خود را ندارند و مجبور به عرضه محصول خود به بازار هستند، در این میان بورس کالا می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد و به ارزان فروشی محصولات به دلالان پایان دهد. افضلی اظهار کرد: باید همه تلاش کنیم با ورود محصولات کشاورزی و فروش مستقیم محصولات به مصرف کنندگان، سود اصلی فروش کالاها به کشاورز برسد. نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس ادامه داد: عرضه کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی در بورس و کشف واقعی قیمت ها در حمایت از تولید داخلی و کشاورزان، نقش تعیین کننده ای خواهد داشت و دیر یا زود باید به این سمت حرکت کنیم.

وی درباره این موضوع که از چه روش هایی می توان کشاورزان پرتعداد و خرده مالک در سراسر کشور را با مزایای عرضه محصولاتشان در بورس کالا آشنا کرد؟ گفت: درحال حاضر عدم آشنایی کشاورزان با فروشندگان و مصرف کنندگان اصلی کالاها یک مشکل اساسی است، باید وزارتخانه ها و سازمان های ذی ربط تلاش کنند با همکاری بورس، مزایای حاصل از عرضه کالاها در بورس برای همه فعالان صنایع از جمله کشاورزان تشریح شود.  عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اظهار کرد: کشاورزان اطلاعات کمی از بورس کالا دارند و باید با ایجاد سامانه ها و اقدامات آموزشی ساده، شرایطی مهیا شود تا کشاورز بداند که بورس بازاری تضمین شده است و آنها با عرضه محصولات خود در این بازار، محصول را با قیمت مناسب و به دور از هرگونه واسطه به فروش خواهند رساند. افضلی با تاکید بر ضرورت تقویت فرهنگ سازی و آموزش برای ورود کشاورزان به بورس کالا، افزود: برای فرهنگ سازی عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا باید سطوح آموزش مشخص و جامعه هدف تعیین شود و سپس آموزش های هدفمند برای قشرهای خاص از کشاورز تا تولیدکننده برای عرضه محصولات خود در بورس کالا برگزار شود.