آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اقتصادی
۴

کوتاه اقتصادی

*به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، قیمت طلا در معاملات امروز تحت تاثیر مبادلات تجاری اندک به علت تعطیلات در برخی کشورها، در نزدیک سطح 1500 دلار در نوسان است، زیرا بلاتکلیفی در مورد جنگ تجاری چین و آمریکا و نگرانی ها در مورد کندی رشد اقتصادی مانع از کاهش بیشتر می شود. هر اونس طلا با 6.57 دلار کاهش 1490.38 دلار معامله شد. بسیاری از بازارها در آسیا از جمله سنگاپور و ژاپن برای تعطیلات بسته هستند. تشدید جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان، سبب افزایش قیمت طلا شده است، به طوری که قیمت این فلز گران بها نزدیک به شش درصد در ماه جاری میلادی افزایش یافته است.

*به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، در میان نگرانی ها در مورد رکود اقتصادی و جنگ تجاری میان آمریکا و چین که به کاهش چشم انداز رشد تقاضا برای نفت منجر شده است، قیمت نفت کاهش یافت. هر بشکه نفت برنت با 12 سنت کاهش 58.41 دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با 16 سنت کاهش 54.34 دلار معامله شد. متوسط قیمت هر دو شاخص نفتی هفته گذشته کاهش یافت؛ نفت برنت بیش از پنج درصد و نفت خام آمریکا حدود دو درصد از ارزش خود را از دست دادند. اختلاف تجاری میان آمریکا و چین بازارهای جهانی اوراق قرضه را هفته گذشته تکان داد و در عین حال، افزایش ذخایر نفت خام آمریکا بر روند کاهشی قیمت نفت افزود. قیمت از ماه آوریل 2019 که به اوج خود رسید تاکنون 20 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

*به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از راشاتودی، یک مدیر بلندپایه نفتی فعال در حوزه میادین شیل آمریکا گفت: فقط میدان نفتی میدلند در حوزه پرمیان در جنوب غرب آمریکا است که ممکن است بتواند به افزایش تولید نفت شیل پس از سال 2025 ادامه دهد. به جز میدلند تمام میادین نفت شیل آمریکا احتمالا با آینده ای مبهم و نامعلوم روبه رو هستند. چرا که بخش قابل توجهی از منابع این میادین برداشت شده و قیمت نفت نیز به زیر 60 دلار آمده است. آنچه این مدیر نفتی بر آن تاکید دارد، کاهش تولید نفت میادین نفت با سرعتی بیش از میزان مورد انتظار است.

*نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از مدیریت نامناسب پول نفت، گفت: دولتمردان کشور به جای نگاه تولیدی، نگاه توزیعی به اقتصاد داشته اند. به گزارش خبرگزاری فارس، هادی قوامی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با بیان اینکه اقتصاد کشور رانتی است، افزود: اگر فضای کسب و کار مناسب باشد و درآمد نفت برای ایجاد زیرساخت ها هزینه شود، تقویت بخش خصوصی را در پی دارد و درآمد دولت به جای نفت به بخش خصوصی متکی می شود. بر این اساس دولت با حمایت از بخش خصوصی موجب بزرگ شدن و افزایش چشمگیر کارآفرینان جامعه خواهد شد. وی ادامه داد: نفت نباید در بودجه برای هزینه های جاری صرف شود بلکه پول نفت باید هزینه ایجاد زیرساخت ها و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به بخش تولید شود.