آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
نیرو
۲۲

خبر

وزرای آب کشورهای منطقه آذرماه به تهران می آیند

پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو : مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری اعلام کرد: دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری 14 آذرماه امسال با حضور وزرا و معاونان بخش آب 17 کشور منطقه و به ریاست وزیر نیرو در تهران برگزار می شود. علی چاوشیان افزود: مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری با حوزه فعالیت در مناطق غرب و جنوب آسیا و نیز آسیای میانه و شمال آفریقا در بهمن سال 1380 با پیگیری وزارت نیرو و با همکاری وزارت امور خارجه و یونسکو تاسیس و راه اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت های این مرکز توسط شورای حکام در بالاترین سطح، متشکل از وزرای آب کشورهای عضو برنامه ریزی و هدایت می شود، ادامه داد: این مرکز تنها نهاد بین المللی متولی مسائل آبی در منطقه است که جلسات شورای حکام آن در سطح وزرا و به ریاست وزیر نیروی ایران تشکیل شده و از ابتدای تاسیس نقش بسزایی در پیگیری منافع ملی در حوزه دیپلماسی آب، رودخانه های مرزی، منابع آب مشترک، توسعه و صدور خدمات فنی و مهندسی و انتقال فناوری های مورد نیاز کشور داشته است. مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تهران(RCUWM) یادآور شد: به دنبال امضای موافقت نامه تمدید فعالیت های مرکز برای یک دوره 6 ساله دیگر تا پایان سال 2024 توسط وزیر نیرو و مدیر کل یونسکو در سال 1397، زمینه تشکیل جلسات شورای حکام مرکز در سطح وزرا بعد از یک وقفه طولانی میسر شده است.

وی افزود: بر این اساس تاکنون دعوت نامه های عضویت در شورای حکام مرکز برای وزرای متولی آب 17 کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، افغانستان، بنگلادش، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ترکیه، سریلانکا، سوریه، عراق، عمان، قطر، لبنان، مصر و هند ارسال شده است و براساس برنامه ریزی صورت گرفته دهمین اجلاس شورای حکام مرکز نیز آذرماه امسال با حضور وزرا یا معاونان وزارتخانه های آب و انرژی کشورهای یادشده در تهران برگزار می شود. چاوشیان با تاکید بر اینکه این اجلاس باعث ارتقای تعامل سازنده با کشورهای منطقه در زمینه مسائل آبی خواهد شد، ادامه داد: همچنین مدیران ارشد آب کشورهای آلمان و سوئیس نیز تاکنون برای عضویت در شورای حکام مرکز و مشارکت در برنامه ها و پروژه های آن اعلام آمادگی کرده اند. مدیر مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری تهران(RCUWM) افزود: تاکنون 6 دوره از جلسات شورای حکام مرکز در ایران، دو دوره در عمان و یک دوره در تاجیکستان برگزار شده است.

کنتور هوشمند برای چاه های مجاز

پایگاه خبری وزارت نیرو : مدیر امور منابع آب تهران بزرگ از ادامه نصب دستگاه کنتور هوشمند روی چاه های مجاز خبر داد. علیرضا نیکنام، با اشاره به وضعیت بحرانی سفره آب زیرزمینی دشت تهران به دلیل افت سطح آب زیرزمینی و برداشت های بی رویه و بدون برنامه از آبخوان گفت: به منظور امکان مدیریت منابع آب، کنترل میزان بهره برداری از چاه های پروانه دار و کمک به تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی دشت ضروری است تمام چاه های پروانه دار به کنتور حجمی هوشمند مجهز شوند. وی افزود: با پیگیری های به عمل آمده نسبت به نصب کنتور هوشمند توسط مالکان روی چاه های مجاز با مصارف صنعتی، خدماتی، کشاورزی و خانگی اقدام و به این ترتیب مدیریت دقیق مصرف منابع آب زیرزمینی در این محدوده امکان پذیر شد.

جزئیات افزایش تولید برق در خوزستان

پایگاه خبری وزارت نیرو : مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت: واحد بخار نیروگاه غرب کارون به ظرفیت 180 مگاوات سال آینده وارد مدار می شود. محسن طرزطلب با اشاره برنامه افزایش تولید نیروی برق در استان خوزستان گفت: تاکنون دو واحد گاز نیروگاه غرب کارون هر یک به ظرفیت 170 مگاوات وارد مدار شده است و واحد بخار این مجموعه نیز به ظرفیت 180 مگاوات سال آینده وارد مدار می شود. مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود: همچنین بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در تلاشیم تا واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی دوکوهه اندیمشک برای پیک تابستان سال آینده وارد مدار تولید شود.