آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
هنر و ادبیات
۸
ادبیات جهان

انتشار نسخه های دیجیتال آثار جی. دی. سلینجر

بالاخره سلینجر سپر انداخت

بهار سرلک

پنج دهه پس از آنکه جی. دی. سلینجر آخرین داستان کوتاهش «16هپ وورث، 1924» را منتشر کرد، آثار کم حجم و تحسین شده این نویسنده دیگر هرگز برای چاپ مجدد رنگ چاپخانه را ندیدند. به گزارش نیویورک تایمز، حتی زمانی که ناشران و کتابخوان ها با کتاب های الکترونیکی و کتاب گویا اخت می شدند، کتاب های سلینجر بی اعتنا به این وضعیت ماندند و حاضر نشدند قدم به دنیای الکترونیک بگذارند؛ این روند در پی انزجار سلینجر از کامپیوتر و تکنولوژی بود و با وجود اینکه این نویسنده تا آخرین روزی که نفس می کشید -حدود 10 سال پیش- پای ماشین تحریرش می نشست و مشغول نوشتن می شد، از سال 1965 یک کلمه هم از او منتشر نشده است. بخشی از این موضوع به خواست پسر این نویسنده، مت سلینجر، برمی گردد. او به اداره بنیاد سرپرستی از آثار ادبی جی. دی. سلینجر کمک می کند و حافظ میراث و مسائل شخصی زندگی پدرش است.

اما حالا در تلاش برای آشنا کردن نسل جوان کتابخوان با آثار پدرش، سلینجر پسر قید و بندهای پدرش را رها کرده و قرار است به تدریج هاله ابهامی که زندگی و حرفه یکی از پرنفوذترین و رازآمیزترین نویسنده های امریکایی را دربرگرفته است، کنار بزند.

همچنین نشانه هایی وجود دارد که سلینجر دیگر آن نویسنده ای نیست که بر نسل های مختلف نویسندگان امریکایی و خوانندگان تاثیری شگرف داشت. همین هفته در نخستین گام برای احیای گستره ای که می تواند فهم و درک کتابخوان های جهان از سلینجر و نوشته هایش را تغییر بدهد، انتشارات «Little, Brown» نسخه های دیجیتال چهار کتاب او را منتشر می کند و احتمالا سلینجر آخرین چهره ادبی قرن بیستم نام می گیرد که سرانجام در برابر انقلاب دیجیتال سپر انداخته است.

پاییز پیش رو نیز قرار است با کمک سلینجر پسر کتابخانه عمومی نیویورک میزبان نخستین نمایش عمومی آرشیو های شخصی سلینجر از جمله نامه ها، عکس های خانوادگی و متن تایپ شده «ناتور دشت» با ویرایش هایی که نویسنده در حاشیه صفحه های آن نوشته بود، همراه با دست کم 160 شیء دیگر درمعرض نمایش قرار گیرند. همچنین به زودی آثار و نوشته های چاپ نشده سلینجر طی چند دهه منتشر خواهد شد؛ پروژه ای که سلینجر پسر زمان تکمیل شدن آن را پنج تا هفت سال ارزیابی می کند.

زمانی که سلینجر در سال 2010 در 91 سالگی از دنیا رفت این پرسش که این نویسنده چه آثاری از خود به جا گذاشت به یکی از آزاردهنده ترین معماهای ادبیات امریکا بدل شد. پسرش جواب هایی برای این پرسش دارد اما در حال حاضر خیال گفتن شان را ندارد جز اینکه گفته است پدرش آثار دیگری نیز دارد و او در حال آماده کردن این آثار برای سپردن به ناشر است.