آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
بازرگانی
۵

خبر

اصلاح شرایط صدور محصولات کشاورزی

دنیای اقتصاد : محموله های صادراتی میوه وتره بار و محصولات غذایی در گمرکات استانی پس از صدور گواهی قرنطینه و تایید و ارزیابی ضوابط و شاخص های بسته بندی توسط وزارت جهاد و گمرکات باید اظهار شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرایط جدید صادرات محصولات کشاورزی را اعلام کرد. در نامه سعید عباس پور، مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت به میراشرفی، رئیس کل گمرک آمده است: به دلیل شرایط نقل وانتقال و هزینه های سربار در صادرات کالا و وجود زیرساخت های لازم در گمرکات حوزه های استانی، محموله های صادراتی میوه وتره بار و محصولات غذایی در گمرکات استانی پس از صدور گواهی قرنطینه و تایید و ارزیابی ضوابط و شاخص های بسته بندی توسط همکاران وزارت جهاد کشاورزی و گمرکات باید اظهار شود.

جزئیات نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی

دنیای اقتصاد : مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت از نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس محمدرضا کلامی درباره نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی گفت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف شده است تا قیمت چای وارداتی را با ارز 4200 تومانی احصا و اعلام کند. همچنین این سازمان مکلف شده است، فهرست موجودی و صاحبان محموله های چای ترخیص شده با ارز 4200 تومانی را به ستاد تنظیم بازار اعلام کند. وی افزود: مقرر شده این چای از طریق شبکه های مشخص توزیع، مانند هیات های مذهبی برای مصارف ماه های محرم و صفر، آموزش و پرورش، اتحادیه های کارمندی و کارگری یا فروشگاه های زنجیره ای توزیع شود که به زودی در رابطه با آن اطلاع رسانی انجام می شود. کلامی اظهار کرد: تمام ترخیص کنندگان محموله های چای با ارز 4200 نیز برای رفع تعهد ارزی خود مکلف به اخذ قیمت مصوب از سازمان حمایت و شبکه توزیع از دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار با درج قیمت مصوب روی کالا هستند. در ضمن کالای چای به فهرست کالاهای مشمول توزیع برای مصارف هیات های مذهبی در ایام محرم و صفر علاوه بر برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و مرغ اضافه شده است.

بخشنامه جدید گمرکی برای صادرات

دنیای اقتصاد : مدیرکل دفتر صادرات گمرک، در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی با اشاره به مشاهده برخی موارد در گمرکات داخلی و گمرکات مرزی خروجی به منظور جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی تاکید کرد: گمرکات اجرایی مبدا صادرات، مراحل رویه صادرات را وفق بخشنامه های پیشین گمرک، به دقت اجرا کرده و از واگذاری یا محول کردن تمام یا بخشی از وظایف خود (از قبیل ارزیابی کالا، بررسی کالا توسط ایکس ری و اخذ مجوزهای قانونی برای مسیرهای سطح دو و سه) به گمرکات مرز خروج جدا خودداری کنند.

معرفی اعضای کمیسیون های تخصصی اتاق ایران

دنیای اقتصاد : دبیرخانه کمیسیون های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتشار اطلاعیه ای اعضای کمیسیون های اتاق در دوره نهم را معرفی کرد. بر این اساس 18 کمیسیون تخصصی اتاق ایران عبارتند از: انرژی، احداث و خدمات فنی و مهندسی، بازار پول و سرمایه، تسهیل تجارت و مدیریت واردات، توسعه صادرات غیرنفتی، حقوقی و حمایت های قضایی و مقرراتی، حمل ونقل و لجستیک، صنایع، فناوری و ارتباطات، کسب وکارهای دانش بنیان، کشاورزی و صنایع وابسته، گردشگری و کسب وکارهای وابسته، محیط زیست و توسعه پایدار و آب، مالیات، کار و تامین اجتماعی، معادن و صنایع معدنی، بازرگانی داخلی، اقتصاد کلان و مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی. تکلیف هیات رئیسه این کمیسیون ها در نخستین نشست آنها مشخص خواهد شد.