آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
دنیا
۴
نگاه دیگران

بی نظمی جدید جهانی

(81)
ریچارد هاس مترجم: محمدحسین باقی

 اجلاس اقلیمی پاریس در سال 2015 و ترتیبات موجود در حوزه های مالی و بهداشتی راهی رو به جلو را نشان می دهد. هدف باید واداشتن دولت ها به تعهد نسبت به پذیرش یا اتخاذ بهترین شیوه ها در داخل و در حوزه هایی باشد که به ناگزیر بر تلاش های جهانی برای پرداختن به چالش های مشترک تاثیر می گذارد. مبارزه با تروریسم و به ویژه اجرای قانون یک حوزه محتمل دیگر است. وقتی پای تلاش های چندجانبه گرایانه برای پرداختن به چالش های جمعی به میان آید، پراگماتیسم و عملگرایی نقش پررنگی بازی خواهند کرد. این یعنی دور یک میز نشاندن نمایندگان کشورهایی که در هم تنیده ترین کشورها بوده و برای پرداختن به چالش خاص موجود هم مایل و هم توانمند هستند. این تلاش مهم است.

این ائتلاف اراده ها می تواند با گذر زمان رسمی تر شود اما آنچه مهم است اینکه آنها در صورت نیاز شکل می گیرند. سوم، بازیگران غیردولتی مربوطه هم باید در هر فرآیندی که شکل می گیرد گنجانده شوند. چندجانبه گرایی نمی تواند در یک عصر بدون قطب یک اقدام تک کشوری [country-only enterprise] باشد؛ یعنی اقدامی که فقط یک کشور انجام دهد. بدیهی است که ترکیب دعوت شدگان از مساله ای به مساله دیگر فرق دارد. اما تلاش ها برای مقابله با بیماری های مسری باید جایگاهی هم- مثلا- برای بنیاد گیتس، شرکت های داروسازی و NGOهایی مانند پزشکان بدون مرز در کنار وزرای بهداشت و نمایندگان سازمان بهداشت جهانی قائل باشد. بی معناست که نشست هایی برای ترویج قواعدی برای فضای سایبری بدون مشارکت اپل، مایکروسافت، گوگل، فیس بوک و دیگران برگزار شود. شهرداران شهرها و فرمانداران ایالت ها یا شاهزاده نشین ها مستحق کرسی ای در بسیاری از نشست ها هستند. خواه آن را طعنه آمیز بنامید یا خیر، اما باید فضایی برای مشارکت معنادار نهادهای غیرحاکمیتی مربوطه در نظمی که بر مبنای تعدد حاکمیتی شکل می گیرد تعبیه شود.

فصل 11. واکنش های منطقه ای

ما قبلا به واقعیتی اشاره کردیم که از بسیاری جهات سخن گفتن از «نظم های جهانی» معنی دارتر از سخن گفتن از «نظم جهانی» است. این در قلمروهای کارکردی که مورد بحث قرار گرفت صادق است زیرا نمی توان انتظار داشت که میزان اجماع- برای مثال- در تجارت در قلمروها و حوزه های دیگری مانند اقلیم یا فضای سایبری منعکس نشود. همین تفاوت و تفکیک در معنای جغرافیایی هم بازتاب می یابد. برخی مناطق متمایز در دنیای امروز وجود دارند مانند آمریکای شمالی، آسیا- پاسیفیک، آسیای جنوبی، خاورمیانه، آمریکای لاتین یا آمریکای جنوبی، آفریقا و اروپا. در حقیقت، این ظاهرا یکی دیگر از آن حوزه های متناقض است که همزمان دنیا در حال تجربه جهانی شدن روزافزون و منطقه ای شدن روزافزون است.

آسیا- پاسیفیک بخشی از جهانی است که بیشترین شباهت را با مدل های آشنا دارد. از برخی جهات، این منطقه درست در نقطه مقابل خاورمیانه است. دولت- ملت ها قوی هستند همان گونه که هویت های ملی قوی هستند. این منطقه همچنین در بحبوحه رشد اقتصادی چشمگیر، هزینه های گسترده در زمینه ظرفیت های نظامی، مناقشات سرزمینی فراوان و ملی گرایی روزافزون قالبی کاملا منظم دارد. تمام اینها به شکل خودکار شکل نگرفته است. چنان که پیش تر ذکر شد، این مساله نتیجه چندین عامل است از جمله میزان چشمگیری از وابستگی متقابل اقتصادی، تصمیم در بخش های بسیاری از این دولت ها برای تمرکز حجم زیادی از توجه و منابع شان بر اقتصاد و توسعه سیاسی، مشارکت و حضور آمریکا در منطقه که افزایش قابلیت های نظامی برای بسیاری از کشورها را غیرضروری ساخت و اقدام تهاجمی از سوی دیگران را به یک گزاره پرریسک تبدیل کرد. سوال آشکار این است که آیا این امر می تواند دوام آورد یا به شکل مفیدتری، چه کاری باید صورت گیرد تا این وضعیت بتواند ادامه یابد. نظم باید ریشه در توازن قدرت و وابستگی متقابل اقتصادی داشته باشد. به عنوان یک گزاره عمومی، ارتقای ثبات در منطقه آسیا- پاسیفیک به نفع آمریکا و از جمله نقاط قوت این کشور است.

آنچه برای روابط نزدیک خواسته می شود به یک کشورداری کلاسیک شباهت دارد. چالش همانا شکل دادن به رفتار خارجی کشورهای منطقه است نه متحول ساختن و دگرگون کردن آنها. رئالیسم، و نه ایده آلیسم ویلسونی، چارچوب عملیاتی برای این منطقه است. چالش ها از مجموعه ای از عوامل ریشه می گیرد: دولت های قوی، ادعاهای سرزمینی ضدونقیض، ملی گرایی های رقیب، خصومت های تاریخی، فقدان سازوکارها و معماری دیپلماتیک. اگر بتوان معادلی برای این وضعیت متصور شد، این معادل اروپای پیش از شروع جنگ جهانی اول است: این را به این دلیل نمی گویم که گوش به زنگ باشیم بلکه علیه نارضایتی هشدار می دهم و می گویم که ثبات احتمالا در صورتی می تواند حفظ شود که ایالات متحده با اهدافی روشن دست به اقدام و عمل بزند.

دولت اوباما آن چیزی را معرفی کرد که من نامش را «ایده هوشمند» [smart idea] می گذارم؛ یعنی توازن سازی  [rebalancing] دوباره سیاست خارجی آمریکا به سوی منطقه آسیا- پاسیفیک. (البته عبارت اصلی «چرخش» [pivot] بود که واژه ای تاسف آور بود زیرا این معنا را به ذهن متبادر می کرد که ایالات متحده به شکل تند و تیزی درحال دوری جستن از مناطق دیگر است و این ایده خوبی نبود اما اصل مفهوم درست بود). از این جهت می گویم ایده ای هوشمند زیرا در بیشتر دوران پساجنگ سرد، سیاست خارجی آمریکا آشکارا در چنبره خاورمیانه بزرگ قرار داشت. این امری «کم منطق» است زیرا اگرچه آمریکا در خاورمیانه منافع دارد-البته منافعی حیاتی- اما این منافع نامحدود نیستند. مهم تر اینکه، با توجه به واقعیات محلی، محدودیت هایی در مورد آنچه ایالات متحده می تواند به نمایندگی از آن منافع انجام دهد، وجود دارد. همچنین عامل سنتی مضاعفی وجود دارد [دال بر این] که ایالات متحده منافعی حیاتی در جاهای دیگر دارد از جمله آسیا- پاسیفیک یعنی همان جایی که یک تلاش نسبتا آرام می تواند سودی چشمگیر داشته باشد. در واقع، اغراق آمیز نیست بگوییم که مسیر این بخش از جهان برای دیگر بخش های جهان حیاتی و محوری است. آسیا- پاسیفیک جایی از جهان است که قدرت های بزرگ و مهم این دوران در آنجا حضور دارند. این منطقه سهم زیادی از جمعیت، ثروت و قدرت نظامی جهان را در خود جای داده است.