آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
سیاسی
۲

سخنگوی کابینه رئیس شورای اطلاع رسانی دولت و معاون سیاسی - امنیتی استاندار رئیس شورای اطلاع رسانی استان شدند

اصلاح ترکیب سیستم اطلاع رسانی در دولت

با تصمیم اخیر هیات وزیران، ترکیب سیستم اطلاع رسانی و ترکیب شورای اطلاع رسانی دولت اصلاح شد. رئیس جمهوری بارها در سخنرانی های مختلف بر توسعه ارتباط بخش های مختلف دولت با رسانه ها،  ارائه گزارش عملکرد همکاران خود به مردم از طرق مختلف و شنیدن نقطه نظر نخبگان و کارشناسان از راه گفت وگو و برگزاری نشست های هم اندیشی تاکید کرده است. حالا به نظر می رسد بعد از انتقاداتی که نسبت به شیوه های اطلاع رسانی در دولت و معطوف به تاکیدات حجت الاسلام روحانی وجود داشته ، بعد از انتخاب علی ربیعی به عنوان سخنگوی دولت، عزم جدی برای اصلاح شیوه های اطلاع رسانی در دولت به وجود آمده است.

بر همین اساس، هیات دولت در راستای هماهنگی در زمینه اطلاع رسانی و اعلام هماهنگ مواضع و نظرات هیات دولت به مردم، آیین نامه «چگونگی تعیین و حدود وظایف سخنگوی هیات دولت و تشکیل شورای اطلاع رسانی دولت» را اصلاح کرد. بر این اساس شورای اطلاع رسانی دولت با ترکیبی 19 نفره و به ریاست سخنگوی دولت و شورای اطلاع رسانی استان با ترکیبی12 نفره و به ریاست معاون سیاسی- امنیتی استاندار تشکیل می شود.

مطابق این تصمیم که در جلسه روز یکشنبه 13 مرداد 1398 هیات وزرا اتخاذ شد، سخنگوی دولت به عنوان رئیس شورای اطلاع رسانی دولت می تواند در کلیه جلسات هیات دولت و سایر شوراها و ستادهایی که به ریاست رئیس جمهوری یا معاون اول رئیس جمهوری تشکیل می گردد، حضور یابد. همچنین، رئیس شورا می تواند از دستگاه های اجرایی و سایر اشخاص صاحب نظر حسب مورد برای شرکت در جلسه شورا دعوت کند.

بر اساس این آیین نامه، سخنگوی هیات دولت به عنوان رئیس شورا، دبیر هیات دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یا یکی از معاونان وی، وزیر اطلاعات یا یکی از معاونان وی، وزیر امور خارجه یا یکی از معاونان وی، وزیر کشور یا یکی از معاونان وی، رئیس سازمان برنامه و بودجه یا یکی از معاونان وی، رئیس سازمان صدا و سیما یا یکی از معاونان وی، معاون امور مجلس رئیس جمهوری یا یکی از معاونان وی، معاون حقوقی رئیس جمهوری یا یکی از معاونان وی، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده یا یکی از معاونان وی، رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهوری، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری، مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی و نیز پنج فرد صاحب نظر به انتخاب رئیس شورا، اعضای شورای اطلاع رسانی دولت را  تشکیل می دهند.بر اساس این آیین نامه، شورای اطلاع رسانی استان با ترکیبی شامل معاون سیاسی و امنیتی استاندار (رئیس شورا)، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان (دبیر شورا)، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیرکل اطلاعات استان، مدیر کل صدا و سیمای استان، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان، مسئول دفتر نمایندگی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، مدیر خبرگزاری جمهوری اسلامی استان، مدیر روابط عمومی استانداری و سه صاحبنظر به انتخاب رئیس شورا تشکیل می شود.بر اساس ماده 7 نیز دستگاه های اجرایی در فعالیت های رسانه ای و تبلیغی موظف به رعایت سیاست ها و خط مشی های ابلاغی شورا و شورای اطلاع رسانی استان خواهند بود.