آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۱
سیاسی
۲

دیپلماسی

رایزنی تلفنی روحانی با سران کشورهای ترکیه، قطر و پاکستان: کاهش تنش های منطقه به نفع همه است

یکشنبه گذشته روز دیپلماسی تلفنی و البته منطقه ای رئیس جمهوری بود. حجت الاسلام حسن روحانی در این روز طی تماس های جداگانه ای با رئیس جمهوری ترکیه، نخست وزیر پاکستان و امیر قطر، آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه را بررسی کرد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در تماس تلفنی با «رجب طیب اردوغان» همتای ترک خود، ضمن تبریک عید سعید قربان، از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با ترکیه به عنوان یک کشور دوست و برادر خبرداد و تسریع در اجرای توافقات میان دو کشور را ضروری دانست. اردوغان هم در این تماس تلفنی با تبریک عید سعید قربان به رئیس جمهوری، دولت و ملت ایران، اظهار کرد: آنکارا آماده است روابط خود را با تهران در همه زمینه ها بیش از پیش تقویت کند. رئیس جمهوری ترکیه ابراز امیدواری کرد که عید سعید قربان عامل بیداری و اتحاد جهان اسلام و تقویت وحدت و برادری میان کشورهای اسلامی شود. رئیس جمهوری همچنین در تماس تلفنی «شیخ تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، روابط تهران - دوحه را دوستانه، برادرانه و رو به توسعه خواند و تاکید کرد که روابط دو کشور دوست، در همه عرصه ها از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی باید بیش از پیش توسعه و تحکیم یابد.او با بیان اینکه ایران برای حفظ و تقویت امنیت منطقه خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان اهمیت زیادی قائل است و همه تلاش خود را در این راستا بکار گرفته است، هدف اقدامات برخی کشورهای فرامنطقه ای از جمله امریکا در منطقه خلیج فارس را القای ناامنی در منطقه به جهانیان دانست و تاکید کرد که این اقدامات، مشکلات منطقه را پیچیده تر و خطرناک تر می کند.روحانی با تاکید بر اینکه ثبات و امنیت خلیج فارس با همکاری و همراهی کشورهای ساحلی و در قالب ترتیبات امنیتی مشترک قابل تحقق است، گفت: تهران معتقد است که کاهش تنش ها در منطقه به نفع همه است و امیدواریم امریکایی ها دریابند مسیری که انتخاب کرده اند نادرست است، این مسیر برنده ای نخواهد داشت و باید رفتار خود را اصلاح کنند. امیر قطر نیز در این تماس تلفنی کاهش تنش ها در منطقه خلیج فارس را به نفع منطقه و جهان دانست و با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: دوحه از هیچ تلاشی برای کاستن از این تنش ها دریغ نخواهد کرد. او تاکید کرد: امنیت منطقه باید توسط کشورهای ساحلی تامین شود و مواضع قطر در این عرصه کاملا روشن است و ما خواهان همکاری با ایران در جهت تقویت روابط دوجانبه و امنیت منطقه هستیم.

مساله کشمیر و رایزنی برای کاهش تنش ها، محور تماس تلفنی رئیس جمهوری با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان بود. روحانی با بیان اینکه ایران از هیچ تلاشی در راستای پایداری صلح و امنیت در منطقه و احقاق حقوق ملت های مسلمان دریغ نخواهد کرد، گفت: ایران همواره در راستای جلوگیری از تنش و نا آرامی در منطقه تلاش کرده و معتقدیم مردم مسلمان کشمیر باید از منافع و حقوق قانونی خود استفاده کرده و بتوانند با آرامش زندگی کنند.   «عمران خان» هم با بیان اینکه پاکستان نسبت به کشتار مردم بی گناه در کشمیر و افزایش تنش ها در منطقه احساس نگرانی دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و جهان اسلام می تواند در راستای حل و فصل مساله کشمیر نقش آفرینی مثبتی داشته باشد. علاوه بر این تماس ها، رئیس جمهوری در پیام های جداگانه ای به سران کشورهای اسلامی با تبریک فرا رسیدن عید سعید قربان، ابراز امیدواری کرد که رهبران کشورهای اسلامی با وحدت هر چه بیشتر بتوانند با یکجانبه گرایی ها و سلطه گری سران سلطه و تروریسم در جهان مقابله کنند.

رایزنی های ظریف در قطر

وزیر امور خارجه ایران که روز یکشنبه به قطر سفر کرد، با مقام های بلندمرتبه این کشور دیدار و گفت وگو کرد. سفر محمدجواد ظریف در شرایطی انجام شده است که در هفته های گذشته تنش میان ایران و امریکا از یک سو و اختلافات تهران و لندن بر سر نفتکش ها در آب های خلیج فارس اوج گرفته است. ظریف در دیدار با محمد بن عبدالرحمن وزیر خارجه قطر روابط ایران و قطر را در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه سیاست و اقتصاد رو به توسعه خواند و رایزنی مستمر دو کشور در خصوص تحولات منطقه را به عنوان یک نیاز منطقه ای مورد تاکید قرار داد. او گفت: «ائتلاف های نظامی از پیش شکست خورده اند و نیروهای بیگانه موجب ناامنی منطقه را فراهم می آورند.» وی امنیت خلیج فارس را مسئولیت کشورهای همین منطقه دانست و نه نیروهای خارجی و بر مسئولیت ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه تاکید کرد. وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط ویژه ایران و قطر، بر نقش دو کشور در برقراری صلح و ثبات منطقه و همکاری مشترک جهت تقویت عنصر گفت وگو برای حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان یکشنبه شب نیز در ضیافت شام وزیر خارجه قطر حضور یافت.

دیدار با امیر قطر

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین  با شیخ تمیم بن حمد امیر قطر دیدار و گفت و گو کرد. ظریف در این دیدار دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در توسعه مناسبات با کلیه همسایگان را مورد تاکید قرار داد و از روابط ایران و قطر به عنوان الگویی برای مناسبات سیاسی ایران و کشورهای منطقه یاد کرد. او گفت: تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران کارساز نیست و بر ناامنی منطقه افزوده است.امیر قطر نیز در این دیدار با اشاره مناسبات نزدیک و برادرانه ایران و قطر مشورت و رایزنی دو کشور در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی و تلاش مشترک برای حل و فصل مشکلات منطقه را مورد تاکید قرار داد. ایشان همچنین بر آمادگی همیشگی کشور متبوع خود برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

خطیب نماز عید قربان: ابهت امریکا فرو ریخته است

خطیب نماز عید قربان گفت: اقتدار باشکوه انقلاب اسلامی، تداوم راه مدرسه بنیان گذار انقلاب اسلامی و ابراهیم خلیل الله است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد در خطبه های نماز عید سعید قربان که در مصلای امام خمینی برگزار شد، گفت: امریکا کیست که عده ای ملازم آن شده و در برابر آن خضوع می کنند؟ قدرت های استکباری چه شانی دارند که ملت ها را مقهور خود کرده اند؟ انگلیس امروز و بریتانیای دیروز باید از ملت ایران درس بگیرد ضمن اینکه اروپای مقهور و تسلیم در برابر نظام سلطه و امریکا باید شخصیت مستقلی داشته باشد. ابوترابی فرد افزود: ملت ایران و اسلام و جبهه مقاومت درس استقلال و استقامت را از مدرسه ابراهیم خلیل الله نشان داده است. وی با اشاره به اقتدار هفته های اخیر جمهوری اسلامی ایران که به دنیا نشان داده شده است، گفت: سبزپوشان مقتدر، پهپاد امریکایی را هدف قرار ندادند بلکه شخصیت پوشالی آن را نشان داده و هدف قرار دادند و ابهت امریکا را فرو ریختند. امام جمعه موقت تهران گفت: این کشتی انگلیسی نبود بلکه بریتانیای کبیر بود که در برابر قدرت بزرگ ملت ایران احساس ضعف کرد و این همان راه ابراهیم خلیل الله است که آتش را به گلستان و دسیسه ها را به راهبرد عزت تبدیل کرده و می کند.ابوترابی فرد گفت: راهبرد جمهوری اسلامی 4 دهه است که در دنیا نشان داده می شود و براساس همین راهبرد در برابر امریکا نظام سلطه و استکبار، مقاومت و ایستادگی کرده ایم. ضمن اینکه همین مقاومت و ایستادگی مردم فلسطین و زنان و کودکان مظلوم آن در برابر رژیم صهیونیستی که نماینده نظام سلطه در منطقه ماست و دستش در کشتار آنان وجود دارد الهام گرفته از مدرسه ابراهیم خلیل الله است.