آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۷۹
دنیا
۴

خبر

تعرض صهیونیست ها به مسجدالاقصی

مرکز اطلاع رسانی فلسطین : وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که روز یکشنبه 1729 شهرک نشین صهیونیست وارد مسجدالاقصی شدند. «گلعاد اردان»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی تصریح کرد که به تلاش های خود برای بسط «حاکمیت» رژیم صهیونیستی بر مسجدالاقصی ادامه خواهد داد. وی اظهار کرد که طی 4 سال گذشته برای این منظور تلاش کرده است و در این مدت میزان تعرض صهیونیست ها به مسجدالاقصی به میزان 5/ 3 برابر افزایش یافته است. شهرک نشینان صهیونیست روز یکشنبه همزمان با عید سعید قربان و اقامه نماز در داخل مسجدالاقصی، به این مسجد یورش بردند که در نتیجه آن، درگیری های شدیدی در این مسجد به وقوع پیوست و نیروهای پلیس صهیونیستی نیز با شلیک گسترده گاز اشک آور اقدام به سرکوب نمازگزاران کردند که طی آن دست کم 65 نفر زخمی شدند.

بهبود رتبه اعتباری روسیه

دنیای اقتصاد : موسسه اعتبارسنجی «فیچ»، یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی جهان، در تازه ترین ارزیابی خود رتبه اعتباری سرمایه گذاری روسیه را از «BBB-» به «BBB» افزایش داد. این رتبه که از سال 2014 بی سابقه است، حکایت از روند رو به بهبود کاهش تنش ها با غرب و مسیر مطلوب اقتصاد روسیه دارد.

از دلایلی که در ارزیابی این موسسه برای بهبود رتبه عنوان شده است می توان به تقویت ترکیب سیاستی، سطح پایین بدهی ها، و سلامت مالی قدرتمند این کشور اشاره کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، همزمان این موسسه اعلام کرده است روس ها در موقعیت بهتر برای مقابله با تحریم های آمریکا قرار گرفته اند، عاملی که نقش کمکی در بهبود نمره اعتباری این کشور داشته است. براساس بیانیه این موسسه: «روسیه توانسته است چارچوب سیاستی معتبر و سازگاری را تقویت کند، امری که می تواند ثبات اقتصاد کلان را بهبود، اثرات نوسانات قیمت ها را بر اقتصاد کاهش، و انعطاف پذیری را در برابر شوک های خارجی ارتقا دهد.» به اعتقاد «فیچ»، روس ها ترکیب سیاستی خود را از طریق نرخ های ارز شناورتر، تعهدات بالاتر برای نرخ های تورم هدف گذاری شده، و سیاست های مالی محتاطانه تر تقویت کرده اند. به علاوه، ترازنامه های مالی و خارجی قدرتمند به دولت این کشور کمک خواهد کرد بتواند با ریسک های تحریم مقابله کند. در این رابطه تهدیدات ادامه دار پیرامون تشدید تحریم ها، چالش هایی را متوجه انعطاف تامین مالی خارجی، سرمایه گذاری و چشم انداز اقتصادی این کشور می سازد. البته ترس ناشی از تحریم ها درحال فروکش کردن است. هفته گذشته آمریکا تحریم های جدیدی علیه روس ها وضع کرد، تحریم هایی که در رابطه با مسموم شدن سفیر سابق این کشور در انگلیس است. با این حال سرمایه گذاران با نادیده گرفتن این تحریم ها معتقدند اقدام دولت آمریکا تنها حرکتی نمادین است. طبق این تحریم ها، سرمایه گذاران آمریکایی از مشارکت در اوراق بدهی تازه منتشر شده دولت روسیه در بازار ثانویه منع شده اند.

چشم انداز تیره اقتصاد جهان

دنیای اقتصاد : در طول تابستان چشم انداز اقتصادی تقریبا تمام نقاط جهان تیره شده است. براساس یافته های نظرسنجی یک مرکز تحقیقات اقتصادی آلمانی به نام «آی اف او»، که روز دوشنبه منتشر شد، این وضعیت عمدتا ناشی از تشدید تنش های تجاری میان غول های اقتصادی دنیا بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، یافته های این نظرسنجی فصلی که بیش از هزار و دویست صاحب نظر در بیش از 110 کشور جهان در آن مشارکت داشته اند، حکایت از آن دارد هر دو دسته اقدامات سیاستی و توسعه اقتصادی کشورها وضعیتی نامطلوب را در فصل سوم تجربه کرده اند. کملنز فوئست، رئیس «آی اف او»، با اشاره به این وضعیت نامساعد در این رابطه می گوید: «کارشناسان انتظار دارند رشد تجارت جهان به طور قابل توجهی ضعیف شود. مشارکت کنندگان در این نظرسنجی همچنین ضعف مصرف بخش خصوصی، کاهش فعالیت های سرمایه گذاری و روند نزولی نرخ های بهره کوتاه مدت و بلندمدت را برای اقتصادها پیش بینی کرده اند.» در این رابطه جمعه هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا مدعی شده بود برای توافق امضای تجاری با چین آمادگی ندارد و حتی ممکن است مذاکرات ماه سپتامبر میان دو کشور لغو شود.

عمران خان: مودی نازیست است

گاردین : نخست وزیر پاکستان با تشبیه دولت هند به نازی ها هشدار داد که انفعال جهانی نسبت به کشمیر خشنود ساختن هیتلر است. اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان درحالی مطرح می شود که مقام های کشمیر هند بار دیگر ممنوعیت های آمد و شد را در بخش هایی از این منطقه پرتنش اعمال کردند. پیش از آن گشایش هایی در محدودیت های اعمال شده در سرینگر، اصلی ترین شهر کشمیر هند انجام شد و مردم توانستند از فروشگاه ها خرید کنند و در نماز جمعه حضور به هم رسانند. تلفن های ثابت، تلفن های همراه و اینترنت همچنان مسدود هستند و ساکنان اجازه تماس با بستگان و دوستانشان را ندارند. عمران خان یکشنبه در پیامی توییتری نوشت: تقلا برای تغییر جمعیت کشمیر با پاکسازی قومی وجود دارد. سوال اینجاست که آیا جهان همان گونه که با هیتلر در مونیخ رفتار کرد، به تماشا می نشیند؟ نخست وزیر پاکستان تاکید کرد: ایدئولوژی برتری هندوها، مانند برتری آریایی نازی ها متوقف نخواهد شد؛ اما به سرکوب مسلمانان در هند منجر خواهد شد و در نهایت به هدف گیری پاکستان می انجامد.