آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
ورزشی
۹

اعتراض ورزشکار آمریکایی به وضعیت این کشور با زانو زدن روی سکو

شمشیرباز آمریکایی بعد از کسب مدال طلای مسابقات پان امریکن در اعتراض به سیاست های کشورش روی سکو زانو زد.

آس روز یک شنبه در گزارشی به اعتراض شمشیرباز آمریکایی به خشونت های اخیر در کشورش پرداخت. اعتراض ها نسبت به خشونت و دونالد ترامپ در هفته های اخیر و در آمریکا زیاد شده و بازی های پاناآمه ریکا 2019 لیما برای برخی از ورزشکاران به محلی تبدیل شده است تا نارضایتی خود را از وضعیت کنونی آمریکا نشان دهند.

ریس ایمبودن که در رقابت های شمشیربازی مدال طلای تیمی فلوره را کسب کرد، هنگام نواخته شدن سرود ملی کشورش در مراسم اهدای مدال به نشانه اعتراض زانو زد. شمشیرباز آمریکایی نسبت به اتفاق های ماه های اخیر در کشورش معترض بود.

این عمل به عنوان یک اعتراض به حقوق مدنی توسط کالین کپرنیک، بازیکن فوتبال آمریکای در سال 2016 آغاز شد. او 3 سال قبل به دلیل حملات وحشیانه پلیس آمریکا و تبعیض نژادی چنین کاری را انجام داده بود.

ایمبدون دارنده مدال برنز تیمی المپیک ریو درباره این رفتارش، گفت: ما باید خواستار تغییر باشیم. این هفته من با افتخار به عنوان نماینده آمریکا در مسابقات پان امریکن مدال طلا و برنز کسب کردم. با این وجود غرور و افتخار من به دلیل کاستی های متعدد کشوری که آن را دوست دارم، در قلبم کاهش یافته است.

وی افزود: نژادپرستی، کنترل اسلحه، بدرفتاری با مهاجران و رئیس جمهوری که نفرت را گسترش می دهد، در صدر لیست اعتراضات قرار دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتم با زانو زدن روی سکو اعتراضم را نشان دهم.

کمتر از 24 ساعت بعد از اعتراض ایمبدون، بری ورزشکار پرتاب چکش بانوان آمریکا نیز این رفتار را انجام داد.

واکنش مسئولان ورزش آمریکا

حرکت ریس ایمبودن واکنش مسئولان ورزش آمریکا را به دنبال داشت. کمیته ملی المپیک و پارالمپیک آمریکا در اطلاعیه ای اعلام کرد حرکت ایمبودن ممکن است برای او تحریم و تعلیق در پی داشته باشد. در این اطلاعیه چنین آمده: «هر ورزشکاری که در بازی های پان آمریکن 2019 شرکت می کند باید به قواعد و قوانین احترام بگذارد و از جمله از انجام حرکاتی که خصلت سیاسی دارند بپرهیزد. ریس ایمبودن در این مورد به خصوص به تعهدی که به سازمان برگزاری بازی ها داشته پایبند نبوده است. ما از حق او برای بیان دیدگاهش دفاع می کنیم ولی از اینکه تصمیم گرفته به تعهدش احترام نگذارد ناراحت هستیم».

اعتراضی که ادامه دار است

اعتراض های ورزشکاران آمریکایی در بازی های بزرگ بین المللی مسبوق به سابقه است. همین چندی قبل بود که اعتراض اعضای تیم ملی فوتبال آمریکا حسابی خبرساز شد و به خصوص کاپیتان تیم ملی زنان آمریکا مگان راپینو بارها به صراحت ترامپ را مورد انتقادهای صریح قرار داد و باعث شد شخص رئیس جمهور آمریکا در صحبتهای رسمی خود او را مورد خطاب قرار داده و به جنجال در سیاست و ورزش آمریکا دامن بزند.