آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اخبار کشور
۱۱

گاردین: ایران قطعا برای عکس های یادگاری مورد علاقه ترامپ صحنه نمی چیند

یک روزنامه معتبر غربی با انتقاد از سیاست «فشار حداکثری» آمریکا و تلاش هایش برای دیدار با مقام های ایران نوشت: قطعا تهران دوست ندارد برای ترامپ جهت گرفتن عکس های یادگاری صحنه آرایی کند.

روزنامه گاردین در یادداشتی با عنوان «چرا سیاست خارجی «فشار حداکثری» ترامپ نتایج حداقلی دربر دارد»، به انتقاد از مواضع دولت آمریکا پرداخت.

«جولیان برگر» سردبیر بخش «امور جهانی» گاردین نویسنده این یادداشت است. در ابتدای این یادداشت آمده است: دونالد ترامپ بدون هیچ موفقیت مشخصی در سیاست خارجی، برخی ناکامی های چشمگیر و سلسله ای از بحران های در حال ظهور در مناطق مختلف جهان، در حال ورود به انتخابات (ریاست جمهوری آمریکا در سال) 2020 است، موضوعی که می تواند تلاش او برای پیروزی مجدد در انتخابات را تضعیف کند.

گاردین در ادامه نوشت: به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که رئیس جمهور (آمریکا) برای برهم زدن روند کنونی دست به دخالت های چشمگیر در مسائل جهانی بزند، دخالت هایی که مشخص نیست چه نتایجی به بار آورد و این موضوع سبب می شود که در 16 ماه آینده ریاست جمهوری او بسیار بیشتر آنچه که تاکنون بوده، دچار بی ثباتی شود.

به اعتقاد نویسنده این یادداشت، ترامپ از توافق های هسته ای با ایران (برجام) و روسیه (معاهده منع موشک های هسته ای میان برد) خارج شد اما در حال حاضر احتمال تحقق پیش بینی های قبلی او برای حصول به توافق های بهتر، ضعیف تر از هر زمان دیگری است.

از نظر این روزنامه نگار ارشد گاردین، «پر افتخارترین دستاورد دیلماتیک ترامپ تا حالا که همان اولین دیدار رئیس جمهور آمریکا با رهبر کره شمالی بوده است هم دارد به یک دستاورد توخالی تبدیل می شود چرا که کیم جونگ اون به آرامی در حال ساختن زرادخانه اتمی خودش و ازسرگیری آزمایش موشکی است».

در گزارش گاردین با اشاره به گزارش اخیر پنتاگون درباره «ظهور مجدد داعش»، از مواضع ترامپ درباره اینکه دولت او توانسته داعش را 100 درصد نابود کند، به شدت انتقاد شده است.

در ادامه یادداشت، از مواضع دولت ترامپ در قبال ایران و خروج واشنگتن از برجام به امید رسیدن به یک توافق «خوب» به شدت انتقاد شده است.

برگر در این باره نوشته است: هدف از استراتژی «فشار حداکثری» علیه ایران این بود که رفتار دولت تهران در منطقه را تغییر دهد، به برنامه غنی سازی اورانیوم پایان دهد و همچنین آن را از دخالت مستقیم در سوریه، عراق و یمن یا غیرمستقیم از طریق نیروهای نیابتی اش برحذر دارد و همچنین (ایران) را قانع کند که با مذاکرات جدید با آمریکا خارج از چارچوب توافق چند جانبه سال 2015 (برجام) رضایت دهد. اگر بخواهیم همین اهداف را ملاک قرار دهیم، باید بگوییم که استراتژی (ترامپ در قبال ایران) دارد نتیجه معکوس می دهد. ایران در حال جلو بردن برنامه هسته ای خود فراتر از محدودیت های توافق 2015 است و در خلیج فارس تهاجمی تر شده و دارد به کشتیرانی منطقه آزار[!] می رساند و چندین بار میانجی گری ها درباره پیشنهاد مذاکرات با ترامپ را رد کرده است.

وی در بخش دیگری از یادداشتش، به شدت به ترامپ درباره توسل به گزینه اقدام نظامی چه در قبال ایران و چه درباره کره شمالی هشدار داده است.

در یادداشت آمده است: گزینه دیگر ترامپ، دست زدن به یک اقدام جسورانه خواهد بود که می تواند شکل نظامی به خود بگیرد اما چنین اقدامی گزینه آخر او خواهد بود. یک درگیری جدید در شبه جزیره کره یا خلیج فارس، هم از منظر انتخاباتی و هم از مناظر دیگر، فاجعه بار خواهد بود. رئیس جمهور (آمریکا) برای حمله به ایران در ماه ژوئن (بعد از سرنگونی پهپادتریتون) کاملا آماده بود، اما در لحظه آخر دستور لغو این عملیات را داد چرا که به او هشدار داده شد که انجام این حمله می تواند سبب از دست رفتن دوره دوم ریاست جمهوری (و شکستش در انتخابات 2020) شود.

به گزارش فارس، در بخش دیگری از این مطلب، بر ادامه تلاش های ترامپ برای گفت و گوی مستقیم با مقام های ایران تاکید شده است، تلاش هایی که به گفته نویسنده این یادداشت، «ایران آنها را پس زده است».

برگر می نویسد: با این حال، مجمع عمومی سازمان ملل، فرصتی دیگر برای انجام یک دیدار با حسن روحانی رئیس جمهور ایران فراهم می کند. ترامپ شاید فکر می کند که انجام این دیدار به ریسکش می ارزد حتی اگر سبب خروج جان بولتون مشاور امنیت ملی دست راستی و افراطی او از منصبش شود.

وی افزود: قطعا تهران بیشتر دوست دارد که دیگر شاهد حضور ترامپ (در منصب ریاست جمهوری) نباشد و راغب نیست که برای او جهت گرفتن عکس های یادگاری صحنه آرایی کند.