آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اخبار کشور
۱۱

نماینده ادوار مجلس: اختیارات فعلی روحانی آرزوی روسای جمهور پیشین بود

نماینده ادوار مجلس گفت: مشکلات جامعه ناشی از کمبود اختیار روحانی و دولتش نیست بلکه به عدم انسجام موجود در تیم اقتصادی دولت بازمی گردد.

جعفر قادری، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس، درباره اختیارات گسترده حسن روحانی نسبت به روسای جمهور پیشین گفت: مقام معظم رهبری حین راه اندازی تشکیل شورای هماهنگی سران قوا و شورای هماهنگی اقتصادی، رفع سریع تر مشکلات در وضعیت فعلی را خواستار شده اند. ضمن اینکه این شورا و جلسه، اختیار بسیار ویژه ای برای برون رفت از وضعیت فعلی دارد و بر همین اساس هم دولت اختیار عمل بسیاری دارد.

نماینده ادوار مجلس گفت: دولت با توجه به حضور رئیس قوه مجریه در راس شورای هماهنگی اقتصادی و جلسه سران قوا دیگر نمی تواند بهانه کم بودن اختیار را بیاورد چراکه در هیچ دوره ای از دولت های پس از انقلاب اختیارات فعلی دولت آقای روحانی مسبوق به سابقه نبوده و هیچ رئیس جمهوری به اندازه اختیارات آقای روحانی اختیار عمل نداشته است.

قادری گفت: اگر تیم اقتصادی دولت به خوبی بتواند مقدمات و تصمیمات لازم را در شورای اقتصاد مقاومتی گرفته و به جلسه سران قوا ارجاع کند این امکان وجود دارد که در تمامی حوزه ها و اقدامات، نظرات دولت تامین شود و اگر بنای بر حل مشکلات داشته باشد دیگر بهانه کم بودن اختیارات وجود نخواهد داشت لذا این امکان و ظرفیت با توجه به اختیارات فوق العاده آقای روحانی در شرایط فعلی برای دولت وجود دارد. وی تصریح کرد: معمولا روسای جمهور در پایان دولتشان بهانه گیری می کنند و در حقیقت ناتوانی ها و قصور خود را به نداشتن اختیار وصل می کنند که بر همین اساس هم آقای روحانی چنین بهانه ای را گرفته است اما با توجه به اختیارات رئیس جمهور فعلی که فراتر از قانون اساسی است و مسبوق به سابقه هم نیست مردم انتظار رفع مشکلات کشور را دارند؛ هرچند بهانه دولت های قبلی که اختیار عملشان کمتر از وضعیت فعلی بود قابل پذیرش است اما برای آقای روحانی چنین بهانه ای قابل قبول نیست.

نماینده ادوار مجلس گفت: ظرفیتی که دولت آقای روحانی در حجم گسترده اختیارات با تدبیر مقام معظم رهبری و با شکل گیری شورای عالی اقتصاد مقاومتی و شورای هماهنگی سران قوا و جلسه سران قوا که آرزوی روسای جمهور پیشین بوده، بی نظیر است؛ در شرایط فعلی قوای قضائیه و مقننه با قوه مجریه تعامل و همراهی ویژه ای دارند و می تواند مشکلات کشور را خیلی سریع تر حل کنند. ضمن اینکه حضور میدانی و قاطع رئیس قوه قضائیه برای برخورد قاطع مفسدین اقتصادی و همچنین تعامل و همراهی وی با فعالان اقتصادی و وقتی که رئیس دستگاه قضا برای این قضیه گذاشته و از نزدیک مسائل را بررسی کرده؛ قطعا کمک بزرگی به قوه مجریه است.