آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۷
اخبار کشور
۱۱

جلیلی: با «فرهنگ توئیتی» نمی توان تحلیل دقیق از مسائل کشور به دست آورد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با «فرهنگ توئیتی»، بی حوصلگی و اخذ تحلیل یک جمله ای از افراد مختلف، نمی توان تحلیل به دست آورد و عملیات تعریف کرد.

سعید جلیلی، نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در جمع دانشجویان شرکت کننده در طرح ولایت به ایراد سخنرانی پرداخت. این طرح کشوری هم اکنون در مشهد مقدس در حال برگزاری است. وی اردوهای دانشجویی را فرایندی برای عملیات های دانشجویی نامید و گفت: نفس اردو برای آمادگی جهت عملیات های مشخص بعدی در حیطه فعالیت ماست؛ همچون اردوهای دوران دفاع مقدس که برای عملیات ها طراحی می شد. اردوهای دانشجویی امروز نیز باید بر همچنین مبنایی باشد تا نقش های عملیاتی برای شرکت کنندگان مشخص گردد و جبهه تشکیل شود.

جلیلی در سوالی با دانشجویان مطرح کرد: باید از خودمان بپرسیم که بعد از اردو می خواهیم چه بکنیم و چه نقشی برای خود تعریف کردیم؟ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: باید در این اردوها از خود بپرسیم خرمشهرهایی که رهبر انقلاب از آنها یاد کردند چه مختصاتی دارد؟ چگونه برای آزادسازی آنها باید برنامه بریزیم؟

وی با انتقاد از «فرهنگ توئیتی» اظهار داشت: با یک کلمه یا یک جمله نمی توان راجع به مسائل کشور تحلیل بدست آورد. با «فرهنگ توئیتی»، بی حوصلگی و اخذ تحلیل یک جمله ای از افراد مختلف، نمی توان عملیات تعریف کرد؛ این عرصه کار جدی و تامل دقیق می طلبد. منظومه فکری جوان مومن انقلابی به جای توئیت به مبانی عمیق تری همچون سیره امام خمینی(ره) نیاز دارد. حضرت امام(ره) در جوانی بالاترین تحصیلات و مطالعات فقهی و فلسفی را داشتند و عمیق ترین کتب عرفانی را تالیف کردند و این نشان دهنده آن است که یک منظومه قوی معرفتی پشتوانه انقلاب اسلامی بود و آن را به ثمر رساند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی بیان داشت: انتهای سال جاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است و پیش از آنکه این سوال به وجود بیاید که می خواهیم به چه کسی رای بدهیم باید بدانیم که به چه چیزی می خواهیم رای دهیم؟ اگر نقشه راه تعریف شده باشد، این را می توان فهمید وگرنه انتخاب زید و عمرو در مرحله بعدی است. باید جهت را تشخیص داد و افراد مدعی چه در این انتخابات و چه انتخابات بعدی را متناسب با آن سنجید.

جلیلی خاطرنشان کرد: امروز صحنه جهانی دارای حدود 200 دولت است که نباید روابط را محدود به موضوعات خاص نمود. جامعه جهانی محدود به 4 یا 5 قدرت نیست؛ تعامل گسترده و سازنده ای که رهبری فرمودند با تعامل محدود و بازنده متفاوت است. وی اظهار داشت: هوشمندی در سیاست خارجی آن است که از نقاط اشتراک در جامعه جهانی برای تعامل استفاده کرد و از آنها فرصت ساخت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وقتی رهبر انقلاب فرمودند آتش به اختیار در چهارچوب تقوا، قانون و اخلاق، این بدان معناست که جوان مومن انقلابی ما معطل دیگران نماند و راه را برای پیشبرد اهداف انقلاب طی کند؛ جاده اگر صاف بود که طی کردن آن دیگر مجاهدت نامیده نمی شد.

چگونگی تعیین اولویت ها در آزادسازی خرمشهر های پیش رو که رهبر انقلاب بیان کردند، سوال یک دانشجوی دانشگاه فرهنگیان از جلیلی بود. وی در پاسخ گفت: فهمیدن وضعیت موجود و مطلوب در هر عرصه اولین گام برای پرکردن خلا هاست. وقتی این تحلیل به وجود آمد، آن وقت هم می توان برای پرکردن خلا ها نقشه راه تعیین کرد و هم آنکه در مواقعی همچون انتخابات افرادی را انتخاب کنیم که برای رسیدن به وضع مطلوب در آن عرصه برنامه و کارآمدی داشته باشند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به پرسش دانشجویی که بر لزوم ایجاد یک تشکیلات تاکید داشت خاطرنشان کرد: امروز مگر تشکیلات کم داریم؟ بسیج دانشجویی، بسیج اساتید و تشکل های دانشجویی دیگر انقلابی که در دانشگاه ها وجود دارند. رهبری انقلاب نقشه را تعیین کردند، فرمان آتش به اختیار را نیز صادر کردند، پس معطل چه هستیم؟ پیشران حرکت آن اراده و روحیه ای است که باید در این تشکیلات ها جاری گردد.

جلیلی تصریح کرد: بنده جوانان بسیاری را دیدم که به قول شما به آنها میدان ندادند اما کارهای بزرگی کردند. حدود پانزده روز پیش سفری دو روزه به سیستان و بلوچستان داشتیم. یک برادر دانشجو به نام آقای یوسفی دست به کارهای ارزشمندی زده بود که خیلی از ارگان هایی که به او توجه نمی کردند، امروز به دنبال او هستند تا کارش را توسعه بدهد. اخیرا در دیدار مقام معظم رهبری با گروه های جهادی گزارشی از کار خود داد. پس می شود یک جوان بود، در یک منطقه از استان سیستان و بلوچستان کار کرد، زحمت کشید و موفق هم بود.