آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
جامعه
۱۳
محیط زیست

استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در رستوران های خرمشهر ممنوع شد

خرمشهر پیشقدم در نه به پلاستیک

گروه اجتماعی: خرمشهر در مرداد خبرساز شد. رضا جاوید، رییس اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف در اغذیه فروشی های این شهرستان را ممنوع اعلام کرده؛ دستوری که با واکنش مثبت فعالان محیط زیست در شبکه های اجتماعی روبه رو شده است. جاوید به خبرگزاری ایرنا توضیح داده است:

«به منظور حفاظت از محیط زیست و پیشگیری از بروز هرگونه بیماری ، طرح استفاده از ظروف گیاهی و حذف ظروف پلاستیکی با شعار «نه به پلاستیک» با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت به تمام اغذیه فروشی های سطح شهر خرمشهر اعلام شده تا از ظروف جایگزین گیاهی استفاده کنند.» به گفته جاوید در نخستین گام به تمام آش فروشی های خرمشهر اعلام شده تا از ظروف گیاهی استفاده کنند. رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خرمشهر از همکاری اداره های صنعت، معدن و تجارت و شبکه بهداشت و درمان برای اجرای این طرح خبر داده است. توضیحات جاوید نشان می دهد که دست کم آش فروشی های این شهر تا پیش از این تصمیم، غذای داغ را در ظروف یکبار مصرف عرضه می کرده اند که فارغ از مشکلات محیط زیستی، مخاطرات بهداشتی هم به همراه داشته، زیرا مطابق اعلام وزارت بهداشت استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای بسته بندی غذاهای گرم افزایش خطر ابتلا به سرطان را در پی دارد؛ خطایی که در بسیاری از مراکز عرضه غذای گرم در کشور در حال تکرار است. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ضررهای این ظروف گفته است: «ظروف یکبار مصرف برحسب نوع و کیفیت شان بر سلامت افراد تاثیر دارند. یک سری از ظروف شفاف هستند و برای مواد غذایی داغ مناسب نیستند، زیرا از آنها ترکیباتی آزاد می شود که ترکیبات منومری نامیده شده و وارد مواد غذایی، چای و آبجوش می شود و نهایتا سرطان زا هستند. یک سری از ظروف یکبار مصرف هم شفاف نیستند و اصطلاحا می گوییم از فوم ساخته شده اند و سفیدرنگ هستند و مقاومت شان نسبت به حرارت بیشتر است و تا 80- 70 درجه حرارت را تحمل می کنند اما اگر حرارت بیش از این شود سرطان زا می شوند، پس باید دقت شود نحوه ضررهایی که ظروف یکبار مصرف می زنند بسته به جنس این ظروف و بسته به درجه حرارت مواد غذایی و مایعات فرق خواهد کرد.» حالا خرمشهر یک گام به جلو برداشته تا دست کم ظروف پایه گیاهی جایگزین ظروف پلاستیکی شود. «محمد حویزاوی» شهردار اسبق خرمشهر با استقبال از تصمیم رییس اداره محیط زیست این شهر به «اعتماد» می گوید، زیست شهری خرمشهر نیازمند بهبود است به شکلی که دوباره این شهر احیا شود و گردشگران از آن بازدید کنند. از نظر حویزاوی، افزایش کیفیت بهداشتی رستوران ها و توجه به ملاحظات محیط زیستی در مراکز عرضه غذا در این شهر می تواند به بهبود محیط زیست شهری بینجامد. «احمد» یکی از کسبه خرمشهر هم در گفت وگو با «اعتماد» تصمیم رییس اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر را اقدام اورژانسی توصیف کرد: «حاشیه کارون باید از زباله پاک شود. نمی شود کارون زیر بار زباله نفس نکشد و ما به زندگی خودمان ادامه دهیم.» او اظهار امیدواری می کند در گام بعدی جوانان خرمشهری در کمپینی محدودیت های مصرف ظروف یکبار مصرف را افزایش دهند و خرمشهر به شهری محیط زیستی شهره شود. استفاده بی رویه از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در ایران یکی از چالش های جدی محیط زیست و نظام سلامت است. سال گذشته ایسنا از قول یک کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست گزارش کرد که در ایران سالانه 185 هزار تن پلاستیک تولید می شود و کشور ما جزو 10 کشور دارای بیشترین میزان مصرف ظروف یکبار مصرف قرار دارد. براساس برآوردهای صورت گرفته، هر تهرانی روزانه به طور متوسط سه پلاستیک وارد چرخه محیط زیست می کند که امروزه به عنوان یکی از مشکلات زیست محیطی این کلان شهر به شمار می رود.

پیش از این احمد حمزه، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نظارت غیرقابل قبول وزارت بهداشت و وزارت صنعت در بازار ظروف یک بار مصرف گفته بود: استفاده از ظروف یک بار مصرف در حال حاضر به اندازه ای در کشور رواج و گسترش پیدا کرده است که مردم در حالت عادی و در مصارف روزانه خود نیز از ظروف یک بار مصرف استفاده می کنند. به گفته او نظارت بر تولید بهداشتی و استاندارد نیز برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است که این وزارتخانه نیز باید به وظایف خود به درستی عمل کند؛ بنابراین مجموعه ای از دستگاه ها باید میزان مصرف صحیح ظروف یک بار مصرف را کنترل کنند. حمزه تصریح کرده بود: انتظار می رود وزارت بهداشت و درمان و وزارت صنعت و معدن نظارت حداکثری را بر عرضه و تولید بهداشتی و استاندارد ظروف یک بار مصرف در جامعه داشته باشند، هر چند در حال حاضر مشکلات بسیاری در بخش های مختلف وجود دارد که موارد اینچنینی مورد توجه قرار نمی گیرد.

باید دید با پیشقدم شدن خرمشهر در ایجاد محدودیت برای استفاده از ظروف یک بار مصرف این اقدامات به سایر شهرهای ایران هم تسری می یابد یا خیر؟