آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۸
محیط زیست
۱۵
حیات وحش

آغاز زندگی مشترک شیر نر و ماده ایرانی باغ وحش ارم تهران

شیر و نر ماده ایرانی باغ وحش ارم تهران پس از طی یک فرآیند دو ماهه آشنایی برای نخستین بار در یک جایگاه مشترک قرار گرفتند تا از این پس زندگی مشترک خود را در این باغ وحش دنبال کنند.

به گزارش مهر، دو شیر ایرانی نر و ماده باغ وحش تهران برای نخستین بار از نزدیک با یکدیگر آشنا شده و در یک جایگاه قرار گرفتند.

ایمان معماریان، دامپزشک باغ وحش ارم تهران، در این باره توضیح داد: از حدود نزدیک به دو ماه پیش که این دو حیوان را داریم، در دو جایگاه جداگانه نگهداری می شدند که با یک در بزرگ جدا می شود. مرتبا در جایگاه ها جابه جای شان می کردیم تا با علایم همدیگر و ادرار و مدفوع یکدیگر آشنا شوند و به هم خو بگیرند. درهای خاص سوراخ دار هم داشتیم که می توانستند همدیگر را ببینند و بو کنند و امروز برای اولین بار به هم معرفی شدند.

او با یادآوری حادثه ببرهای سیبری که پس از معرفی همدیگر را کشتند، گفت: اگر این پیش زمینه به درستی اتفاق نیفتد می تواند بسیار خطرناک باشد و حتی ممکن است منجر به مرگ حیوان شود.

دامپزشک باغ وحش تهران افزود: در دو، سه روز آینده ما بیشتر مراقبیم و به همین دلیل زمان هایی که امکان نظارت بر حیوان ها را نداریم و حواس مان به آنها نیست، جدای شان می کنیم تا زندگی مشترک شان آرام آرام آغاز شود.

معماریان در خصوص برنامه احتمالی برای تکثیر شیرها گفت: هنوز برنامه خاصی نداریم مگر اینکه برنامه ای از سوی EEP شیر ایرانی اعلام شود به این منظور که مشخص باشد این تکثیری که انجام می شود برای توله هایش چه اتفاقی می افتد. او تاکید کرد: در غیر این صورت دو حیوان امکان جفت گیری ندارند و جفت گیری آنها دست ماست. برای آنها از کنتراسپشن استفاده می کنیم. شیرهای آفریقایی ما هم جفتگیری نمی توانند بکنند و از کنتراسپشن استفاده می کنیم تا زمانی که لازم باشد.

دامپزشک باغ وحش تهران درباره طرح برخی نظرات در شبکه های اجتماعی مبنی بر اینکه شیر ایرانی را از جای بهتری به شرایط بد در ایران منتقل کرده اند، گفت: این جایگاهی که الان داریم مورد تایید اروپایی ها بوده است. چندین بار آمده اند و بازرسی کرده اند و از نظر تمامی استانداردها کاملا استاندارد بوده و شرایطش حتی بهتر از باغ وحش بریستول است.

معماریان تصریح کرد: شیرها اینجا شرایط کاملا خوبی دارند که به ایران اختصاص داده شدند وگرنه به ایران اختصاص داده نمی شدند مثل 80 سال گذشته که درخواست های ایران رد شده بود.

او همچنین توضیح داد: هیرمان (شیر نر) یک برادر دوقلو هم داشت. هیرمان به ایران آمد و یک ماده از دوبلین برایش آوردیم. بعد به جای هیرمان برای برادر دوقلویش در بریستول انگلستان هم یک شیر ماده آوردند اما متاسفانه سه روز بعد از اینکه ماده به آنجا رفت برادر هیرمان مشکلات شدید تنفسی پیدا کرد در حدی که مجبور شدند حیوان را راحت کنند. بنابراین به نظر می رسد دست کم الان که هیرمان زنده است اینجا شرایط خیلی هم بد نیست.

معماریان تاکید کرد: البته متاسفانه از آن شاخه (خانواده هیرکان) فقط هیرمان باقی مانده است. پدرش که اسمش کمال بود 18 ساله بود که مرد و شیوا هم وقتی این دو شیر دوقلو را زایمان کرد مرد و با مرگ برادر هیرمان از آن شاخه و از بچه های کمال و شیوا فقط هیرمان باقی مانده است.

دامپزشک باغ وحش تهران یادآور شد: از حدود 80 سال پیش که شیر در ایران منقرض شد، ایرانی ها به فکر حفاظت از حیات وحش افتادند. مناطق چهارگانه را تعریف کردند و پارک ملی و منطقه حفاظت شده و... تعریف شد. از همان زمان فکر می کردند که چگونه شیر ایرانی را به کشور برگردانند چون نماد ایران بود. از همان زمان و در ادامه آن بعد از انقلاب هم خیلی تلاش شد اما به دلایل مختلف ناموفق بود. معماریان تاکید کرد: برنامه ای به نام EEP وجود دارد که تکثیر گونه های در خطر انقراض را در باغ وحش ها کنترل می کند. شیر ایرانی هم در این برنامه هست تا تکثیرش کنترل شود، ژن شان هم خون نشود و مسائلی از این دست. تصمیم گرفتیم به این برنامه درخواست بدهیم؛ جایگاهی در اندازه و شرایط استاندارد تعیین شد، نقشه هایی کشیده شد و چندین بار بازرس آمد تا اشکالات برطرف شد. 8 سال طول کشید و در این مدت شاهد سنگ اندازی های مختلف داخلی و خارجی بودیم. خیلی اتفاق های مختلفی افتاد و نهایتا هم بعد از 8 سال گفتند به دلیل تحریم ها نمی شود شیر به ایران بفرستیم که خود اتحادیه باغ وحش ها نامه زد به وزارت امور خارجه انگلستان که اصلا این شیرها ربطی به تحریم ندارد و پولی قرار نیست رد و بدل شود و خرید و فروشی در کار نیست. سرانجام توانستیم اولین بار بعد از 80 سال شیر ایرانی را به کشور بیاوریم. او درباره سرنوشت لقاح مصنوعی پلنگ و یوزپلنگ در ایران هم گفت: در مورد یوزها لقاح مصنوعی را انجام دادیم و موفق نبود. پلنگ های باغ وحش تهران هم چون جفت گیری طبیعی داشتند لقاح انجام نشد اما متاسفانه جفت گیری موفق نبود. چیزی که حدس می زنیم این است که چون پلنگ نر یک دست نداشت هنگام جفت گیری پوزیشن درست نتوانسته بگیرد و جفت گیری کامل نشده است. معماریان تاکید کرد: شانس پلنگ ها برای لقاح مصنوعی خیلی بیشتر از یوزهاست. در مورد یوزپلنگ در دنیا تا کنون با روش غیرتهاجمی لقاح مصنوعی، هیچ وقت، هیچ کس موفق نبوده است که یوزپلنگ ها را بارور کند. اما همه تلاش مان را می کنیم و از همه روش های نوین دنیا هم برای دلبر استفاده می کنیم. برای ایران هم که تازه به سن بلوغ رسیده در پله های اول جفتگیری طبیعی با کوشکی را امتحان می کنیم. البته کیفیت اسپرم کوشکی خیلی کم شده و هر بار که اسپرم می گیریم هم حجم و هم خاصیت اسپرمش کم شده است. اما کماکان بارور است.