آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
سیاست
۲

منتجب نیا: لجبازی دسته ای از اصلاح طلبان، اصلاحات را به اینجا رساند

تحصن؛ بهانه حمله به اصلاح طلبان

تحصن نمایندگان مجلس ششم در اعتراض به ردصلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس هفتم پس از 16سال هنوز محل بحث و نظر است. هنوز برخی از آن رخداد دفاع می کنند و بیشتر بر علت تحصن یعنی ردصلاحیت ها تکیه می کنند و برخی دیگر با نکوهش تصمیم 139 نماینده مجلس ششم صرف تحصن را نوعی عدم تمکین به قانون می دانند.رسول منتجب نیا، فعال سیاسی اصلاح طلب که به تازگی در پی جدایی از حزب اعتماد ملی، حزب خود یعنی جمهوریت را تاسیس کرده است، در اظهارنظری انتقادهای تندی به تحصن کنندگان مجلس ششم وارد کرده و «بسیاری» از اصلاح طلبان را لجوج و عامل لطمات سنگین به جبهه اصلاحات دانسته است: «اگر بخواهیم پرونده دوره ششم و آستانه مجلس هفتم را باز کنیم، بسیار دردناک و غم انگیز است و نشان می دهد که بسیاری از چهره های اصلاح طلب چه ضربه و لطمه ای به اصلاح طلبان زدند یعنی ما تا اوج پیروزی پیش رفتیم و انصافا در آن مقطع بسیاری از مقامات نظام تعامل کردند ولی بعضی از دوستان ما از در لجبازی وارد شدند. این دسته از اصلاح طلبان زیر بار حرف آقای خاتمی، آقای کروبی و مرحوم هاشمی نرفتند و لجبازانه کارهای خود را ادامه دادند و هم خودشان شکست خوردند و هم اصلاحات را به اینجا رساندند». او در پاسخ به پرسش «خبرآنلاین» مبنی بر اینکه آیا منظور از این سخنان تحصن مجلس ششم بود، گفته است: «تحصن بخشی از آن بود. اگر بخواهم موضوع را باز کنم، مسائل زیادی برای گفتن هست که اگر بدانید، تصدیق خواهید کرد که چه ضربه های سنگینی را به ملت و کشور و اصلاحات زدند و خود را هم متولی اصلاح طلبان می دانند. حالا بماند. نمی خواهم پرونده آن را باز کنم اما همین مقدار بدانید در نتیجه رفتارهایی که صورت گرفت هم دولت و هم مجلس به دست نیروهای افراطی تند نه اصولگراهای میانه رو سپرده شد که هزینه ای سنگین را به کشور تحمیل کردند».

 روایت کروبی

ماجرای تحصن نمایندگان مجلس ششم به عدم احراز صلاحیت های نامزدهای مجلس هفتم بازمی گردد. در جریان این حرکت اعتراضی، 139 نماینده در مجلس شورای اسلامی تحصن کردند که برخی ازجمله منتجب نیا باور دارند که آن تحریک باعث مسدودشدن فضای سیاسی بر اصلاح طلبان شد؛ به نحوی که حتی مهدی کروبی نیز گویا با آن حرکت مخالفت بود، چنانکه در سال 86 گفته بود: «نمایندگان متحصن در مجلس ششم فکر می کردند که در جامعه از این کار آنها استقبال می شود ولی مشت گره کرده آنها خالی باز شد... دسته ای از نمایندگان مجلس به متحصنین طعنه و کنایه می زدند و می گفتند از جمعیتی که در حمایت از شما در خیابان جمع شده به سختی عبور کردیم... اما من دیگر به تحصن کاری نداشتم، وقتی یک روز حفاظت و حراست به من گفت اوضاع امنیتی مجلس از دست ما در رفته، این کار خطرناک است، درحالی که مدیر حفاظت زیر نظر شخص رئیس مجلس است، به او گفتم، نه اجازه بده کارشان را بکنند اگر ما الان جلوی آنها را بگیریم، می گویند شما نگذاشتید».

 روایت محمدرضا خاتمی

در مقابل این سخنان محمدرضا خاتمی تحصن نمایندگان را یک واکنش طبیعی در آن مقطع می داند و در گفت وگو با «ایرنا» گفته بود: «شما ببینید این تحصن چه زمانی اجرا شد. ما در مرحله اول رد صلاحیت ها تحصن نکردیم، چون هنوز به روند قانونی امیدوار بودیم. رایزنی و لابی کردیم و پیغام دادیم و به شورای نگهبان اعتراض کردیم و خواستیم مر قانون و نیز رهنمودهای رهبری اجرا کنند اما به این اعتراضات رسیدگی نشد. ما تمام تلاش خود را کردیم تا مسئله سیر عادی خود را طی کند. در این رابطه انصافا آقایان خاتمی، کروبی، وزیر اطلاعات و وزیر کشور تلاش بسیاری کردند تا روند اصلاح شود اما نشد. شورای نگهبان در مرحله دوم بررسی صلاحیت ها نیز با همان شدت همه را دوباره رد صلاحیت کرد».

 روایت کدخدایی و باهنر

تحصن نمایندگان پیامدهایی به همراه داشت؛ به نحوی که انتخابات آن دوره مجلس با مشارکت بسیار پایین خاصه در تهران مواجه شد؛ به طوری که گفته می شود میزان مشارکت در شهر تهران، کمتر از 34 درصد بود. پس از آن نیز مشخصا در سال 86 شورای نگهبان بازهم تعداد نسبتا زیادی از اصلاح طلبان را ردصلاحیت کرد و شخص عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اذعان کرد که «دلیل ردصلاحیت شماری از داوطلبان اصلاح طلب برای نمایندگی مجلس، شرکت آنان در تحصن اعتراض آمیز نمایندگان مجلس ششم در چهار سال پیش بوده است».

اظهارات کدخدایی در سال86 بعد از آن بود که محمدرضا باهنر که اکنون یک چهره اصولگرای معتدل معرفی می شود، درباره تحصن کنندگان گفته بود: «زنده ماندن نمایندگان متحصن مجلس ششم به خاطر رافت نظام است».به هرروی همان طورکه پیش تر گفته شد، تحصن در آن مقطع نظرات مختلفی را به همراه داشته است اما اینکه اکنون رسول منتجب نیا در آستانه انتخابات پیش رو که اصلاح طلبان نیاز به وحدت جامعه دارند، این سخنان را مطرح می کند، جای تامل دارد زیرا با فرض اینکه در آن زمان تحصن نمایندگان منجر به مسدودشدن راه اصلاح طلبان شد، اکنون نیز هرگونه اقدامی که به شکسته شدن وحدت میان جبهه اصلاحات بینجامد، شاید همان نتیجه ای را در برداشته باشد که تحصن نمایندگان در سال82 در پی داشت. از سوی دیگر شاید سخت باشد که با محکوم کردن بخشی از اصلاح طلبان به دلیل یک رویداد تاریخی دست به ایجاد دو طیف اصلاح طلبان خودی و غیرخودی زد.