آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
سیاست
۲

گزارش های رسانه های منطقه از تصمیمات پشت پرده

ورق تنش های آسیای غربی برمی گردد؟

شرق: شاید ورق تقابل ریاض- تهران در منطقه در حال برگشتن باشد. رسانه های منطقه در روزهای اخیر، از ادامه روندی خبر می دهند که در هفته های اخیر در تغییر لحن عربستان و امارات نسبت به ایران دیده می شد. امارات که هفته گذشته هیئتی هم به تهران اعزام کرده بود، به دنبال دستیابی به توافقاتی با ایران است و از عربستان نیز علامت هایی برای حل دیپلماتیک اختلافات می رسد.

رسانه ای عربی با نام «عربی 21» در گزارشی که از سفر هفته گذشته نمایندگان گارد ساحلی امارات به تهران منتشر کرده مدعی شده است که امارات در این سفر به ایران درباره یمن تعهداتی داده است. به گزارش ایسنا، عربی 21 به نقل از یک منبع نزدیک به شورای انقالی جنوب یمن که مورد حمایت امارات است، مدعی شد که تهران و ابوظبی در رابطه با مسئله یمن به تفاهماتی رسیده اند و امارات در این باره وعده هایی داده است. او مدعی شد که اماراتی ها به ایران تعهد دادند که وضعیت سیاسی استان های جنوبی یمن را به حالت اولیه خود بازگردانند. این منبع همچنین اعلام کرد که هیئت اماراتی در سفر اخیر خود به تهران در رابطه با شورای انتقالی جنوب یمن که ازسوی امارات تشکیل شده و اداره امور مناطق جنوبی یمن را بر عهده دارد، با مسئولان ایرانی گفت وگو کردند.

از سوی دیگر، الجزیره خبر می دهد، چند روز بعد از برگزاری نشست امنیتی میان مقامات تهران و ابوظبی، انصارالله از تصمیم به توقف حملات علیه امارات خبر داده است. به گزارش ایسنا، محمدعلی البخیتی، از رهبران برجسته انصارالله و عضو شورای عالی سیاسی این جنبش گفته است: «پس از تغییر چشمگیر در موضع سیاسی و نظامی ابوظبی، انصارالله تصمیم گرفته است حملات علیه امارات را متوقف کند». محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن نیز یک روز بعد از نشست امنیتی ایران و امارات در توییتی نوشت: «پیام امارات از ایران پیامی مثبت است».

از دید بسیاری از کارشناسان، برگزاری نشست گارد ساحلی دو کشور که شش سال دچار تعلیق شده بود، خود نشانه ای از تغییر رویکرد امارات در قبال ایران بوده است. برخی معتقدند بالاگرفتن تنش ها بین ایران از یک سو و عربستان و ایالات متحده از سوی دیگر امارات را نگران اقدامات احتمالی ایران در واکنش به همراهی این کشور با کارزارهای ضدایرانی کرده است. در هفته های گذشته، یک پهپاد آمریکایی که از امارات بلند شده بود، وارد حریم هوایی ایران شد و به دست نیروهای ایرانی ساقط شد. کمی بعد، یک نفت کش اماراتی که از ساحل غربی این کشور به ساحل شرقی می رفت، به علت حمل محموله قاچاق ازسوی ایران توقیف شد.

از سوی دیگر، برخی دغدغه های اقتصادی را علت تغییر موضع امارات دیده اند. از این زاویه، برهم خوردن امنیت منطقه و افزایش تنش ها هم امنیت حمل ونقل امارات و هم گردشگری این کشور را به خطر می اندازد.

فرشید فرزانگان، رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات در این باره به ایلنا گفته است: «حاکمان امارات به این واقعیت رسیده اند که نمی توانند کشوری با ظرفیت ایران را از معاملات و معادلات اقتصادی منطقه حذف کنند و راهی جز تعامل ندارند». او خبر می دهد: «علاوه بر اخباری که در حوزه تعاملات مالی منتشر شده، سخت گیری های دولت امارات در دیگر حوزه ها نیز کاهش داشته است». او می گوید سایر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز به دنبال عادی سازی روابط تجاری فارغ از مسائل سیاسی هستند. اما انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه تلاش کرده است، در مقابل این برداشت ها موضع بگیرد و تصویر فاصله بین ابوظبی و ریاض را رد کند. قرقاش در توییتر نوشت: «استقرار مجدد در الحدیده نتیجه گفت وگوهای گسترده و مفصل در ائتلاف است و ما درباره استراتژی مرحله آینده در یمن با عربستان به توافق رسیده ایم». او البته بر ترجیح گزینه های سیاسی تاکید کرد: «موضع مشترک عربستان و امارات اجتناب از درگیری و اولویت دادن به تلاش سیاسی است». قرقاش، قطر را مسئول این اخبار دانسته است.

اما روسیا الیوم از یک رسانه نزدیک به اسرائیل نقل می کند که ریاض خود نیز مشغول تغییر رویکرد نسبت به ایران است. ایلنا می نویسد، پایگاه خبری «دبکا»، نزدیک به اطلاعات اسرائیل، به نقل از منابع ویژه اطلاعاتی اعلام کرد که امارات و عربستان به این نتیجه رسیده اند که اهداف دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با ایران، با اهداف ابوظبی و ریاض هم خوانی ندارد. یک مقام اماراتی که نامش فاش نشده است، به این پایگاه گفته برنامه های واشنگتن «هیچ یک از منافع ما را تامین نمی کند».این گزارش با اشاره به سفر اخیر اماراتی ها مدعی می شود، این تحولات، تهران را به توجه محرمانه به محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و پیشنهاد انجام مذاکرات مثبت مشابه با مذاکرات انجام شده با امارات تشویق کرده است و در عین حال اخباری مبنی بر توجه جدی بن سلمان به این پیشنهاد وجود دارد.در هفته های گذشته، عبدالله المعلمی، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل، از آمادگی ریاض برای گفت وگو با تهران خبر داده بود. پیش تر، مقامات سعودی به پیشنهادهای ایران برای حل اختلافات از طریق مذاکره واکنشی نشان نداده بودند.