آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
سیاست
۲

خبر

محسن رضایی عزادار شد

تسنیم: «بی بی ماه رضایی میرقائد»، همشیره محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و امیدوار رضایی میرقائد، مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی، دار فانی را وداع گفت.

عامل مرتبط با شبکه های ضد انقلاب دستگیر شد

ایرنا: عامل مرتبط با شبکه های ضد انقلاب در استان های البرز و خراسان جنوبی دستگیر شد. سرپل مرتبط با شبکه های ضد انقلاب که در راستای تشدید تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران فعالیت می کرد، از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) در استان های البرز و خراسان جنوبی دستگیر شد. طبق اطلاعات اولیه، او از عناصر شاخص یکی از فرقه های ضاله است.

عبدالرضا مصری: دولت آیت الله خامنه ای هم به اندازه دولت فعلی اختیارات نداشت

مهر: نایب رئیس مجلس گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون در این 40 سال هیچ دولتی حتی دولتی که مقام معظم رهبری رئیس جمهور آن بود، چنین اختیاراتی نداشته است. عبدالرضا مصری، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، درباره نحوه نایب الرئیس شدن خود گفت: سال گذشته هم برای این موضوع نامزد شده و از طرف فراکسیون معرفی شده بودم و با اختلاف هفت، هشت رای نشد. امسال نمایندگان محترم اقبال نشان دادند و برای این عنوان رای دادند، اختیار مجلس است. او در پاسخ به این پرسش که مجلس وضعیت اقتصادی را چطور پیگیری می کند؟ توضیح داد: برخی از وظایف برابر قانون به دولت واگذار شده است. به عنوان مثال، یکی، دو نمونه را عرض کنم؛ شبی که اعلام شد ارز چهار هزارو 200 تومان باشد، هیچ یک از نمایندگان مجلس در جریان این تصمیم نبودند؛ حتی کمیسیون های تخصصی هم در جریان نبودند. اهل اقتصاد مجلس هم به شدت با این تصمیم مخالف بودند. وقتی که اعلام (پیش فروش) سکه شد، هیچ کسی در مجلس از اعلام پیش فروش سکه به هیچ عنوان خبر نداشت. نه در کمیسیون های مجلس و نه در جلسات علنی و نه در جلسات غیرعلنی مطرح شده بود. ما باید بدانیم دولت، قوه مجریه است و ما باید قانون گذاری و نظارت داشته باشیم؛ اما در امر نظارت، به خاطر اینکه پروسه نظارت در مجلس طولانی است؛ بنابراین تصمیم گرفته می شود همان فردا که می خواهید امر نظارت را دنبال کنید، به دلیل سلایق سیاسی مختلف و حتی دیدگاه های اقتصادی مختلف، سریع به نتیجه نمی رسید که فردا بخواهید وزیر را خواسته باشید. نهایتا چه ابزار نظارتی ای در اختیار مجلس است؟ یکی تذکر است که در صحن علنی قرائت می شود؛ حتی در این مسئله تذکر، در قانون وزیر ملزم به پاسخ گویی نیست. تذکری از تریبون دادید و می شنوند که در قانون گفته نشده که وزیر باید پاسخ دهد. مرحله بعدی سوال می شود. سوال می کنید چرا پیش فروش سکه را اعلام کردید و آن هم که وزیری اعلام نکرده و معاون اول دولت اعلام کرده است. حالا شما از وزیر اقتصاد سوال می کنید؛ چون فقط حق داریم از وزرا و از رئیس جمهور سوال کنیم. این سوال برابر آیین نامه اگر همه تشریفات سوال رعایت شود، به کمیسیون تخصصی ارجاع داده می شود.