آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
سیاست
۷

کوتاه دیپلماسی

ادعای نیویورکر: رند پاول از ظریف دعوت کرده بود با ترامپ دیدار کند

ایسنا: رابین رایت، خبرنگار روزنامه نیویورکر، در گزارشی مدعی شد که در ماه گذشته محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، برای دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در دفتر ریاست جمهوری کاخ سفید دعوت شده بود. منابع مطلع ایرانی و آمریکایی و همچنین دیپلماتی که به خوبی از این موضوع آگاه بودند، گفته اند که این پیشنهاد دیپلماتیک از سوی رند پاول، سناتور جمهوری خواه، در دیدار روز 15 جولای او با ظریف در نیویورک مطرح شد. رند پاول به مدت چند هفته با مشورت کاخ سفید و وزارت امور خارجه در حال پرداختن به این موضوع بوده است. سه هفته پیش از حضور ظریف در نیویورک برای شرکت کردن در نشست های سازمان ملل، یک میانجی به نیابت از رند پاول با ایرانی ها در این باره ارتباط برقرار کرده بود. روز پانزدهم جولای، پاول و دوگ استافورد، مشاور ارشد او، در مقر نماینده ایران در سازمان ملل با محمدجواد ظریف دیدار کردند. این نخستین دیدار ظریف و رند پاول بود. منابع مطلع گفتند که آنها درباره مسائل همیشگی از جمله برنامه هسته ای ایران و همچنین تنش های اخیر در اوضاع خلیج فارس گفت وگو کردند. ماموریت پاول این بود که به لایه های به هم ریخته این درگیری رخنه کرده و یک کانال دیپلماتیک مستقیم در بالاترین سطح ممکن ایجاد کند. بر اساس ادعای این نشریه، در این رایزنی یک ساعته، ظریف ایده هایی درباره چگونگی پایان بخشیدن به بن بست هسته ای را به پاول پیشنهاد داد. پاول نیز در مقابل به ظریف پیشنهاد داد که این ایده ها را شخصا با ترامپ در میان بگذارد. به گفته منابع دیپلماتیک آمریکایی و ایرانی، او [پاول] در این باره اظهار کرد که ترامپ به او این اختیار را داده است تا [از ظریف] برای نشستی در همان هفته در دفتر ریاست جمهوری کاخ سفید دعوت کند. یک سخنگوی کاخ سفید از ارائه توضیحاتی در این باره خودداری کرد. این گزارش همچنین این ادعا را مطرح می کند که ظریف به پاول گفته تصمیم گیری در این باره بر عهده او نبوده و باید در این زمینه با تهران مشورت کند. برخی منابع گفته اند که ظریف نگران بوده که چنین دیداری سطحی و بی اهمیت باشد. پس از دیدار پاول و ظریف، او [ظریف] این پیشنهاد را با مقامات ایران در میان گذاشت و آنها مخالف رخ دادن چنین دیداری بودند.

نیویورک تایمز  گزارش داد: ادامه خرید نفت ایران  با وجود تحریم های آمریکا

ایسنا: روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: چین و سایر کشورها در مخالفت با تحریم های واشنگتن علیه تهران بیش از گذشته از نفت کش هایی که متعلق به ایران است، نفت دریافت می کنند. نیویورک تایمز نوشت: کشورهای مختلفی در جهان بر خلاف تحریم های آمریکا که با هدف قطع منابع درآمدی ایران وضع شده است، در حال واردات نفت از نفت کش های ایرانی بیشتری در مقایسه با گذشته هستند. این روزنامه گزارش خود را پس از بررسی 70نفت کش متعلق به ایران از تاریخ دوم می، زمانی که تحریم های آمریکا علیه ایران به طور کامل اجرائی شد، نوشته و در آن به ارائه جزئیاتی درباره نام و تعداد این نفت کش ها پرداخته است که در این بازه زمانی به چین یا شرق مدیترانه نفت صادر کرده اند.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: این حجم از خرید نفت ایران نشان دهنده دشواری کار دولت ترامپ (رئیس جمهور آمریکا) برای استفاده از تحریم به منظور به صفر رساندن صادرات نفت ایران پس از جدا شدن از متحدان و شرکا در سیاستش در قبال ایران است. دولت اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریکا) با چین، روسیه و متحدان اروپایی برای حصول توافق هسته ای 2015 همکاری کرد تا برنامه هسته ای ایران را محدود کند، اما تصمیم رئیس جمهور ترامپ برای خروج از این توافق و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران با مخالفت این کشورها مواجه شد. 

دیدار محمود واعظی  با رجب طیب اردوغان

ایسنا: رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی عصر جمعه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار و درباره راه های تقویت همکاری های دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد. محمود واعظی در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم رئیس جمهوری اسلامی ایران به دولت و ملت ترکیه، تاکید کرد که تهران از گسترش همکاری ها با آنکارا در همه عرصه ها استقبال می کند. برگزاری دور بعدی اجلاس سران روند آستانه در ترکیه با حضور روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه در آینده ای نزدیک و برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های ایران و ترکیه در شهریور، از جمله موضوعات مورد گفت وگو در این دیدار بود. واعظی و اردوغان در این دیدار بر تلاش برای افزایش حجم روابط تجاری ایران و ترکیه بر مبنای هدف گذاری روسای جمهور دو کشور تاکید کردند. آخرین تحولات منطقه و همکاری های دوجانبه و چندجانبه با هدف تقویت ثبات، امنیت و توسعه منطقه از دیگر محورهای گفت وگوی رئیس دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران و رئیس جمهور ترکیه بود.