آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
حوادث
۱۱

رخداد

غافلگیری 2 موبایل قاپ  از سوی گشت پلیس

شرق: دو گوشی قاپ 21ساله قبل از ارتکاب آخرین سرقت شان به دام ماموران افتادند.

مدتی بود که سرقت گوشی تلفن همراه به وسیله ترک تشین و راکب یک دستگاه موتورسیکلت آپاچی قرمزرنگ در محدوده کلانتری غیاثی افزایش یافته بود. به همین دلیل، با توجه به حساسیت موضوع، گشت های پلیسی محسوس و نامحسوس در این محدوده به صورت شبانه روزی فعال شدند تا اینکه ماموران ساعت 13:45 روز جمعه حین گشت زنی دو جوان را سوار بر یک دستگاه آپاچی قرمزرنگ با پلاک مخدوش مشاهده کردند و فهمیدند آن دو قصد دارند گوشی موبایل شهروندی را سرقت کنند.

متهمان با دیدن پلیس سریع از محل گریختند با این وجود نتوانستند زیاد دور شوند و خیلی زود از سوی ماموران دستگیر و به کلانتری منتقل شدند. فرد ترک نشین در بازجویی ها صراحتا به قصد خود برای سرقت اعتراف کرد و گفت همراه با همدستش 20 فقره سرقت مرتکب شده اند.

در ادامه شکات به کلانتری دعوت شدند و دو نفر از آنها بعد از ورود به کلانتری دو متهم 21ساله را دقیق شناسایی کردند. همچنین در تجسس بدنی از سارقان دو گوشی متعلق به همین دو شهروند از جیب آنها کشف و ضبط شد.

برای  متهمان با شکایت مال باختگان پرونده ای تشکیل شده است و در حالی که این افراد در بازداشت هستند، بررسی سرقت های احتمالی از دیگر شهروندان از سوی آنان ادامه دارد.

کلاهبرداری کلان با ترفند فیشینگ

شرق: رئیس پلیس فتای استان البرز از کشف پرونده 710میلیون ریالی خبر داد و به شهروندان توصیه کرد اطلاعات بانکی خود از جمله کارت های بانکی، حتی کارت های بلااستفاده و فاقد موجودی را در اختیار دیگران قرار ندهند و اطلاعات خود را در سایت های مشکوک به فیشینگ وارد نکنند.

سرهنگ محمد اقبالی در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی وصول پرونده از شاکی جوانی مبنی بر اینکه مبلغ 710 میلیون ریال از حساب او به صورت اینترنتی برداشت شده، مراتب در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

سرهنگ اقبالی گفت: با بررسی تخصصی پرونده مشخص شد شخصی با در اختیار داشتن اطلاعات بانکی شاکی در دو مرحله اقدام به خرید اینترنتی کرده است.

او افزود: متهم با استفاده از راه اندازی یک سایت فیشینگ اقدام به سرقت اطلاعات و سپس خرید اینترنتی کرده است.

این مسئول انتظامی گفت: در اقدامات فنی و پلیسی، متهم که مرد جوانی بود، شناسایی شد و در عملیاتی با کسب مجوز قضائی دستگیر و به پلیس انتقال داده شد و در ادامه همه مبلغ کلاهبرداری شده به حساب شاکی بازگشت.

سرهنگ محمد اقبالی در توصیه به شهروندان خاطرنشان کرد: کلاهبرداران با سوءاستفاده از سطح پایین آگاهی کاربران اینترنتی درباره روش های مجرمانه سایبری اقدام به کلاهبرداری از کاربران اینترنتی با روش های مختلف از جمله فیشینگ می کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: هم وطنان باید به این نکته توجه کنند که به هیچ عنوان اطلاعات بانکی خود از جمله کارت های بانکی، حتی کارت های بلااستفاده و فاقد موجودی را در اختیار دیگران قرار ندهند و اطلاعات خود را در سایت های مشکوک به فیشینگ وارد نکنند.

135 فقره سرقت در پرونده سارقان حرفه ای

دستگیری دو سارق حرفه ای به کشف 135 فقره سرقت قطعات و لوازم داخل خودرو منجر شد. سردار «هوشنگ حسینی»، فرمانده انتظامی استان اردبیل، اظهار کرد: به دنبال وقوع چند فقره سرقت قطعات و لوازم داخل خودرو در اردبیل، بررسی موضوع با تشکیل تیم عملیاتی و با هدف کشف این سرقت ها در دستور کار پلیس قرار گرفت.

او افزود: با تحقیقات و بررسی های تخصصی، کارآگاهان پلیس آگاهی اردبیل ردپای دو سارق حرفه ای و سابقه دار را در ارتباط با سرقت های به وقوع پیوسته شناسایی کردند.

فرمانده انتظامی استان اردبیل از دستگیری سارقان با هدفمندسازی گشت زنی های انتظامی و در عملیات مشترک پلیس سرعین و کارآگاهان پلیس آگاهی اردبیل خبر داد و گفت: دستگیر شدگان در بازجویی های پلیسی و در مواجهه با مدارک و مستندات لب به سخن گشوده و به 135 فقره سرقت قطعات و لوازم داخل خودرو اعتراف کردند.

سردار حسینی از کشف تعداد درخور توجهی اموال مسروقه از سارقان خبر داد و افزود: درباره پرونده سرقت سارقان 93 دستگاه باتری خودروهای سبک و سنگین، یک دستگاه لپ تاپ و یک دستگاه گوشی تلفن همراه کشف و چهار خریدار اموال مسروقه نیز دستگیر شدند.