آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
تخته سفید
۱۲
یادداشت

برنامه ریزی برای نوجوانان درتابستان

حسین بهلولی

تعطیلات تابستان برای نوجوانان همواره باعث شده که آنها به سمت کارهای مورد علاقه خود مانند ورزش، کار و تفریحات مختلفی بروند تا اگر استعدادی در زمینه ای دارند آن را شکوفا کرده و در موردش تجربه کسب کنند. برای تعطیلات تابستان و سپری کردن اوقات فراغت بهترین کار برنامه ریزی برای این ایام قبل از شروع آن است و کسی می تواند این ایام را به خوبی سپری کند که بهترین برنامه ریزی را برای خود کرده باشد.

داشتن یک برنامه خوب برای اوقات فراغت باعث می شود نوجوانان در ایام تابستان دچار سردرگمی نشوند و هدف خود را با موفقیت پشت سر بگذارند، انجام فعالیت های ورزشی مورد علاقه، کلاس های کمک آموزشی، کارهای هنری مثل نقاشی یا عکاسی می تواند نمونه هایی باشد که نوجوان خود را با آنها سرگرم کند. نوجوانان می توانند از طریق مشاوره برنامه خود را تنظیم کنند یا علایق خود را بشناسند تا بتوانند بهترین انتخابات را داشته باشند و از هدر رفتن این ایام جلوگیری کنند.

داشتن یک برنامه مفید می تواند باعث جلوگیری از آسیب نوجوانان در این سنین حساس شود، مشورت با پدر و مادر برای برنامه تعطیلات و رسیدن به یک برنامه جامع و مداوم به طور یقین کاهش آسیب را برای جوانان به همراه خواهد داشت. متاسفانه آسیب اعتیاد در جامعه امروزی، قشر جوان را هدف قرار داده و این جوانانی که باید روزی آینده ساز کشور عزیزمان باشند، به دام این مخدرات به ویژه مخدرات جدید گرفتار شده اند که باید با راهنمایی و کمک به قشر حساس جامعه جلوی این آسیب ها گرفته شود، زیرا یکی از این موانع برنامه ریزی درست در ایام تابستان برای نوجوانان این گونه آسیب ها است؛ اینکه نوجوانان طول روز را مشغول فعالیت باشند و بی کار نباشند مانع این گونه آسیب ها می شوند، زیرا زمانی که آنها دنبال فعالیتی نباشند برای گذراندن زمان خود به فعالیت های مخرب رو می آورند، مانند آشنا شدن با گروه های دوستی مخرب یا دوست ناباب و تفریح در قهوه خانه ها که خود همین ها زمینه های اعتیاد را در نوجوانان افزایش خواهد داد.

 اکثر نوجوانان در ایام تابستان به تفریح و مسافرت می پردازند که هم جنبه مثبت و هم جنبه منفی در آنها وجود دارد؛ اینکه آنها به جای خانواده با دوستان خود به مسافرت بروند، به دلیل اقتضای سنی امکان آسیب در این قشر بیشتر از دیگران خواهد بود، همچنین آزادی بیش از حد در دوران نوجوانی می تواند منجر به صدمات جبران ناپذیری برای آنها شود، رفتن به قهوه خانه ها و آشنا شدن با دوستان ناباب یا افرادی که از لحاظ سنی از نوجوانان بزرگ تر هستند نیز می تواند منجر به آسیب آنها شود.

مراقب نبودن در این سنین حساس می تواند آسیب های جبران ناپذیری به وجود آورد. امروزه اعتیاد به مخدرها به ویژه انواع جدید آنها مانند گل، قشر جوان جامعه را مورد هدف قرار داده و باید مراقبت های ویژه ای برای جلوگیری از اعتیاد برای جوانان انجام شود که یکی از این اقدامات برنامه ریزی برای ایام تابستان و برگزاری کلاس های مختلف تفریح سالم و پیشگیری از اعتیاد در جوانان است.