آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
ورزش
۱۴

نگاهی به وضعیت کاروان اعزامی به بازی های ساحلی 2019

ضرری که آمریکا به ایران زد

شرق: فرصت تعیین شده اتحادیه کمیته های ملی المپیک (انوک) برای کسب سهمیه بازی های ساحلی 2019 جهان در حالی به اتمام رسید که کشتی ایران نتوانست حتی یک ورودی هم برای این بازی ها بگیرد. رقابت های انتخابی این رشته، فروردین و اردیبهشت گذشته در پرتغال و برزیل برگزار شد که ملی پوشان کشتی ساحلی به دلیل ناتوانی فدراسیون کشتی در تامین هزینه ها از حضور در این دو رویداد بازماندند. البته که پیش تر (سال گذشته) یک دوره مسابقه انتخابی دیگر برای کشتی گیران ساحلی در ترکیه برگزار شد که باز هم فدراسیون کشتی به دلیل در اختیار نداشتن منابع مالی لازم نتوانست نماینده های خود را به کشور همسایه بفرستد. 

حالا در شرایطی که زمان برای تیم ملی کشتی ساحلی از دست رفته اما گفته می شود احتمالاتی وجود دارد تا حداقل یک سهمیه از سوی نهاد اصلی برگزاری بازی های جهانی به ایران تعلق بگیرد. رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک که ثابت کرده قدرت خوبی در رایزنی با سران کمیته بین المللی المپیک (ioc) و روسای جهانی فدراسیون ها دارد، در سفر اخیر خود به لوزان سوئیس (مقر ioc) در این زمینه ملاقاتی با نناد لالوویچ، رئیس اتحادیه جهانی داشت و از او قول گرفت که شانس حضور در بازی های ساحلی قطر را به یکی از نمایندگان کشتی گیر ساحلی کشورمان بدهد. البته تا این لحظه هیچ خبری از اعطای این سهمیه آزاد (وایلد کارت) نیست، اما باز هم یک شانس دیگر وجود دارد. ظاهرا یکی از کشتی گیران خارجی که سهمیه این بازی ها را کسب کرده اخیرا از مواد نیروزا استفاده کرده و تست دوپینگش مثبت اعلام شده است. 

در صورتی که سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ، دوپینگی بودن این کشتی گیر را قطعی اعلام کرد، آن وقت این شانس وجود دارد که سهمیه او را به ایران بدهند. کمیته ملی المپیک در حال حاضر منتظر تصمیم نهایی ioc در این زمینه است.

 نخستین دوره بازی های ساحلی جهان 20 تا 24 مهر به میزبانی قطر و در دو ساحل الغرافه و القطر برگزار می شود.

کاروان ساحلی ایران در فوتبال ساحلی (12 نفر)، کاراته (دو نفر، مردان و بانوان) و صخره نوردی (دو نفر، مردان و بانوان) موفق به کسب سهمیه لازم برای حضور در این رویداد شده است. بسکتبال سه نفره بانوان یکی از رشته هایی بود که پیش از این برای بازی های ساحلی جهان کسب سهمیه کرده بود اما از آنجا که این رشته جزء رشته های مصوب برای اعزام نبود، کمیته ملی المپیک در مکاتبه با برگزارکنندگان بازی های ساحلی جهان، متقاضی جایگزین شدن تیم بسکتبال سه نفره مردان ایران به جای بانوان شده بود. البته به این درخواست پاسخ مثبتی داده نشد، درحالی که از سهمیه تخصیصی برای بانوان هم دیگر نمی توان استفاده کرد. همچنین ایران خواستار استفاده از سهمیه وایلد کارت در والیبال ساحلی هم بود اما فدراسیون جهانی این رشته با درخواست مطرح شده در این زمینه مخالفت کرد.

باید به این نکته اشاره کرد یکی از دلایلی که باعث شد کاروان ساحلی ایران نتواند حضور حداکثری در بازی های ساحلی داشته باشد، میزبانی آمریکا از این بازی ها بود. کمیته بین المللی المپیک پیش تر میزبانی این بازی ها را به شهر سن دیه گو داده بود که مدتی بعد به دلیل ناتوانی این کشور در تامین امنیت لازم ورزشکاران و نحوه برگزاری مسابقات میزبانی را از آنها گرفت.

با توجه به تشدید تنش های اخیر سیاسی موجود بین ایران و آمریکا، مسئولان ورزش کشور یکباره تصمیم گرفتند این بازی ها را تحریم کنند. در این شرایط ساحلی بازان زمان زیادی را برای گرفتن سهمیه از دست دادند و در واقع بعد از اعطای میزبانی به قطر کار این ورزشکاران برای کسب سهمیه جدی شد.