آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
جهان
۱۵

رئیس جمهور آمریکا خواهان یک پیمان جدید هسته ای با روسیه و چین شد

یک بام و دو هوای ترامپ

روز جمعه، دوم ماه آگوست همان طور که اعلام شده بود ایالات متحده از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد (INF) خارج شد و ساعتی پس از این خروج که واکنش روسیه را نیز به دنبال داشت، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور گفت که خواهان پیمان هسته ای جدید با روسیه و چین است؛ توافقی که طبق آن طرفین از سلاح های هسته ای خود خواهند کاست و به گفته دونالد ترامپ، «این کار فوق العاده ای برای جهان خواهد بود». او در ادامه افزود که با هر دو کشور (روسیه و چین) در این باره صحبت کرده و آنها «خیلی، خیلی هیجان زده» هستند.

تحلیلگران می گویند فروپاشی پیمان منع موشک های هسته ای میان برد می تواند به شکل گیری رقابت تسلیحاتی جدید میان آمریکا، روسیه و چین منجر شود. اما دونالد ترامپ در پاسخ به این نگرانی و اینکه آمریکا چگونه می تواند مانع مسابقه تسلیحاتی در جهان شود، گفت: دولت من با روسیه درباره این بسته هسته ای صحبت کرده است، بنابراین آنها از شر برخی از سلاح های هسته ای خود خلاص می شوند و ما از برخی دیگر؛ اما «از مقطعی» چین را هم باید دخیل کرد.

پیش از این روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که ترامپ این موضوع را در نشست سران گروه 20 (G20) با پوتین مطرح کرده و توانسته نظر همتای روسی اش را جلب کند. اما با وجود اینکه بارها ترامپ بر حضور چین در این توافق نامه تاکید کرده و این کشور علاقه ای به این موضوع نشان نداده، رئیس جمهوری آمریکا خطاب به خبرنگاران گفت «چین بسیار، بسیار درباره این مذاکرات هیجان زده است و روسیه نیز هم؛ به همین دلیل فکر می کنم بر سر برخی نکات با یکدیگر توافق خواهیم کرد». این در حالی است که نماینده پکن در سازمان ملل متحد بلافاصله پس از اعلام خروج رسمی آمریکا، گفت که چین از لغو معاهده 31ساله متاسف است اما تمایلی ندارد که با درخواست ترامپ وارد توافق هسته ای جدیدی شود چراکه همه می دانند در این زمینه چین با ایالات متحده و روسیه در یک سطح قرار نمی گیرد. این ادعای پکن در حالی مطرح می شود که طبق گزارش ها، چین به سرعت در حال توسعه قدرت هسته ای خود از طریق موشک ها، زیردریایی ها و بمب افکن های جدید است و در دهه آینده زرادخانه کلاهک هسته ای خود را دو برابر خواهد کرد. از سوی دیگر، این روند با چشم انداز شی جینپینگ، رئیس جمهور چین در مورد ارتش این کشور همخوانی دارد؛ او گفته است که ارتش چین تا سال 2050 به یک نیروی کاملا برتر تبدیل خواهد شد.

ژنرال رابرت اشلی، رئیس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا دراین باره می گوید که هم چین و هم روسیه آمریکا را رقیب خود می دانند و در تلاش اند تا در مقابل آمریکا یا متحدانش یک نیروی بازدارنده به وجود آورند. بنابراین، من فکر می کنم این اتفاق طبیعی است که آنها بخواهند این قابلیت ها را داشته باشند، در اینجا فقط بحث تسلیحات هسته ای نیست و در حقیقت فرایند کلان مدرن سازی در همه حوزه هاست.

آمریکا، موشک جدید آزمایش می کند

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های آمریکایی نوشت آنان دیگر نمی توانند نسبت به این وضعیت بی تفاوت باشند و حالا به دنبال توسعه سیستم های تسلیحاتی هستند که در گذشته و بر اساس این معاهده با روسیه ممنوع شده بود. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت: آزمایش موشکی جدی آمریکا احتمالا در هفته های آتی انجام شود و در کل پاسخ دولت ترامپ به روسیه خواهد بود. در همین حال، یکی از مقام های ارشد دولت آمریکا با کم اهمیت شمردن آزمایش قریب الوقوع تسلیحاتی آمریکا گفت: این آزمایش به معنای اقدامی تحریک آمیز نیست. دولت آمریکا تا استقرار موثر تسلیحاتی که تا پیش از این ممنوع بوده، سال ها فاصله دارد.