آرشیو یک‌شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۲
جهان
۱۵

خبر

آغاز دور «سرنوشت ساز» مذاکرات طالبان و آمریکا

گروه طالبان از شروع دور جدید مذاکرات با آمریکا در قطر با هدف یافتن راه هایی برای صلح در افغانستان خبر داد؛ این در حالی است که هر دو طرف یک روز قبل از آغاز مذاکرات در روز شنبه، ابراز امیدواری کرده بودند که به توافق دوجانبه دست یابند. به گزارش دویچه وله، سهیل شاهین، سخنگوی گروه طالبان، از شروع دور هشتم مذاکرات صلح افغانستان میان طالبان و آمریکا در دوحه قطر خبر داد و زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز در توییتی نوشت: «طالبان سیگنا ل هایی داده اند که می خواهند به توافق برسند. ما برای رسیدن به یک پیمان خوب آماده ایم». او نوشت هدف واشنگتن رسیدن به پیمان صلح است، نه توافقی برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی از افغانستان. آمریکا به دنبال پیمان صلحی است که خروج نیروهای آمریکایی را امکان پذیر می کند. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابع مطلع خبر از آغاز مذاکراتی میان طالبان و آمریکا داده که می تواند به امضای پیمان صلح منجر شود. این منابع گفته اند توافق در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان و ارائه تضمین های امنیتی از سوی طالبان ممکن است تا 13 آگوست به دست بیاید.

اکنون مشخص است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، قصد دارد نیروهای آمریکایی را به خانه بازگرداند. بر همین اساس آمریکا متهم است که می خواهد با توافق با طالبان به هدفش که خروج هرچه سریع تر نیروهای این کشور از افغانستان است، دست یابد.

آمریکا از سال 2018 مشغول مذاکره با نمایندگان ارشد طالبان برای یافتن راه حلی به منظور پایان 18 سال درگیری در افغانستان است. این گفت وگوها دو محور اصلی دارند که یکی خروج نیروهای خارجی است و دیگری تضمینی از سوی طالبان تا افغانستان به آشیانه ای امن برای تروریست ها تبدیل نشود. قرار است این روند به مذاکراتی مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان بینجامد. طالبان که دولت افغانستان را «دست نشانده غرب» می خواند تاکنون این پیشنهاد را رد کرده است.

خروج هزاران نیروی نظامی

روز جمعه رسانه های آمریکایی از اعلام آمادگی این کشور برای خروج هزاران نظامی آمریکایی از افغانستان مطابق توافق با گروه طالبان خبر دادند. روزنامه واشنگتن پست و شبکه سی ان ان به نقل از منابعی که نامشان برده نشده خبر داده اند که طبق توافق با طالبان، نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان باید از 14 هزار نفر به هشت تا 9 هزار نفر کاهش یابند. به گفته این منابع، در این توافق همچنین از طالبان خواسته شده که گفت وگوهای مستقیم با دولت افغانستان را آغاز کند. سی ان ان گزارش داده بود که طبق این توافق ، شمار کارکنان سفارت آمریکا در کابل نیز باید کاهش یابد.

توافق نهایی درباره سند قانون اساسی سودان

شورای نظامی حاکم در سودان با ائتلاف اصلی مخالفان در کشور بر سر یک اعلامیه قانون اساسی توافق کرده اند که راه را برای دوره تازه دولت انتقالی هموار می کند. به گزارش بی بی سی، محمدحسن لبات، میانجی گر اتحادیه آفریقا در این مذاکرات، در صبح روز شنبه این خبر را بدون شرح جزئیات اعلام کرد.

از ماه آوریل، زمانی که عمرالبشیر، رئیس جمهوری سابق سودان، توسط ارتش خلع قدرت شد، این کشور در شرایطی بحرانی به سر می برد. گفت وگوهای طولانی میان دو طرف هم زمان با تشدید خشونت ها ادامه داشته و بعد از اعلام این خبر، مردم از شادی به خیابان ها آمدند و به پایکوبی پرداختند.

این اعلامیه چارچوب دوره انتقالی سه ساله ای را که دو طرف ماه گذشته بر سر آن توافق کردند مشخص می کند. توافق مشارکت قدرت که ماه گذشته امضا شده، هیئتی حاکمه متشکل از شش غیرنظامی و پنج ژنرال را برای این دوره انتقالی مشخص کرده بود.

لبت روز شنبه به خبرنگاران گفت: «به سودانی ها، آفریقایی ها و افکار عمومی جهان اعلام می کنم که دو طرف بر سر اعلامیه قانون اساسی توافق کامل کرده اند». او افزود که دیدارهای بیشتری برای تعیین جزئیات فنی مراسم امضای این اعلامیه برگزار خواهد شد، اما جزئیاتی از خود این اعلامیه ارائه نکرد.

خبرگزاری رویترز می گوید پیش نویس این اعلامیه را به دست آورده و بر اساس آن نیروی شبه نظامی نیروی ضربت کمکی که به کشتار معترضان متهم است، زیر چتر فرماندهی نیروهای مسلح کشور قرار می گیرد و یک شورای مستقل همراه با کابینه دولت بر سازمان اطلاعات کشور نظارت خواهند کرد.

چند روز پیش تر شورای نظامی اعلام کرد 9 سرباز این نیروی ضربت را در ارتباط با قتل معترضان، از جمله چهار شاگرد مدرسه، خلع سلاح و بازداشت کرده است. کشته شدن این معترضان راهپیمایی های گسترده و اعتراضات بیشتری به همراه داشت که گفت وگوهای دو طرف را به تاخیر انداخته بود.