آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

ایجاد صدها هزار شغل در شهرک های صنعتی در صورت رفع مشکل برق

محمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: صنایع کوچک همان قدر که آسیب پذیرند به همان میزان نیز قدرت مانور دارند و دولت مکلف است تعهدات خود را مانند خدمات برق، آب، راه های دسترسی و جمع آوری زباله نسبت به شهرک های صنعتی انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مرتضوی افزود: صدها هزار شغل در شهرک های صنعتی استان تهران منتظر برق هستند. در حالی که پول انشعاب از واحدهای تولیدی شهرک های صنعتی گرفته شده است اما می گویند منابع نداریم و به این واحدها برق نمی دهند.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر مشکل آب، برق و زباله در شهرک های صنعتی حل شود صدها هزار شغل ایجاد خواهد شد. وزارت نیرو چگونه انشعاب را می فروشد اما برق نمی دهد. مرتضوی افزود: زمانی که سرمایه گذار وارد شهرک صنعتی می شود، پول قرارداد را از وی می گیرند، اما زمانی که وی کارگاه یا کارخانه خود را راه اندازی می کند می گویند آب و برق نداریم.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت افزود: اکنون با توجه به تحریم ها فرصت بسیار خوبی برای صنایع کوچک ایجاد شده، زیرا عدالت محورترین بخش اقتصاد کشور این صنایع هستند.

مرتضوی گفت: در شهرک صنعتی چرمشهر زمین برای دفن زباله موجود است، اما زباله ها را جمع آوری نمی کنند که انباشت زباله موجب بیماری کارگران شده است.

وی افزود: در کشوری یک ساله شهرک باستی هیلز می سازند، اما می گویند پول جمع آوری زباله های صنعتی را نداریم در حالی که پول این کار از ساختن بخش کوچکی از ویلاهای این شهرک کمتر است.

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت گفت: ما کمک نمی خواهیم و فقط می خواهیم همه وظیفه خود را انجام دهند، زیرا 60 درصد مالیات کشور از صنایع و تولیدکنندگان گرفته می شود، اما 20درصد آن را نیز برای ما هزینه نمی کنند.

ناتوانی مردم در خرید مسکن دلیل کاهش معاملات

افشین پروین پور، کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر این که ناتوانی مردم در خرید مسکن باعث کاهش تعداد معاملات، کسادی و رکود بازار شده است، گفت: قیمت مسکن به حالت اشباع رسیده و بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد.

پروین پور به فارس گفت: قیمت مسکن به حالت اشباع رسیده و بخش مسکن و بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت را ندارد و چون اتفاق خاصی در اقتصاد رخ نداده و تحرکی ایجاد نشده که درآمدها افزایش پیدا کند پس توان متقاضیان مسکن هم افزایش نمی یابد. این دلایل باعث شده تا متقاضیان واقعی مسکن که عمدتا هم خانه اولی هستند، در خرید مسکن ناتوان شوند.

پروین پور ادامه داد: بالا بودن قیمت مسکن باعث شده تا متقاضیان مسکن از بازار خارج شوند، چون قیمت مسکن بیش از حد توان افزایش یافته است و آرام آرام با این شرایط فروشنده ها به سمت نرمش در برابر قیمت های پیشنهادی رفته اند. پروین پور ادامه داد: سال گذشته که جهش قیمت مسکن داشتیم و ابتدای امسال هم که یک مقدار قیمت مسکن رشد کرد باعث شد تا با توجه به حباب قیمت مسکن گذشته با هم درآمیخته شده و قیمت ها را بالا برد به همین دلیل فاصله زیادی با واقعی شدن قیمت مسکن داریم.