آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
رسانه
۵

خبر

نقد

فریبرز باقری روان شناس بالینی، درباره این که چقدر رسانه ها در زمینه کار نوجوان موفق بوده به باشگاه خبرنگاران گفت: معتقدم عملکرد رسانه ها به خصوص در حوزه نوجوان خیلی ضعیف است. ما به ندرت برنامه هایی داریم که به صورت غیرمستقیم بدون پند و نصیحت روی آنتن برود. ظاهرا یا جامعه را نمی شناسند یا خط قرمز ها اجازه نمی دهد که مسائل مطرح شود. ما در جامعه مشکلات زیادی برای طرح داریم، اما به جای طرح در رسانه ملی، به صورت بیمارگونه در شبکه های اجتماعی مطرح می شود.

 اینجا بسیاری به صورت سیستماتیک تحریف ایجاد کرده و بزرگ نمایی می کنند و بزرگ ترین مطلبی که انتقال پیدا می کند، این است که رسانه ملی مربوط به نوجوان نیست و فرد با کشور همذات پنداری نمی کند و این طور نوعی جنگ نرم اتفاق می افتد که بزرگ ترین آسیب را می زند. رسانه های ما باور ندارند که اگر با شهامت در رسانه را باز کنند و هنرمندان متعهد بیایند و برنامه اجرا کنند، این قدر با تصویر روتوش شده روبه رو نمی شویم.

 متاسفانه رسانه ها از دانش بازاریابی به درستی استفاده نکرده و الگوپروری نمی کنند. چند برنامه تلویزیونی سعی کردند به نخبگان کشور جایزه دهند، اما فلان چهره معروف کافی است یک کار انجام دهد که ارزشی ندارد، اما سریع برجسته می شود.

 درباره سریال محرمانه هم به دلیل این که «محرمانه» اولین برنامه در حوزه نوجوان است، صحبت کردن درباره آن بسیار سخت است. این برنامه اولین برنامه در حوزه نوجوان است که سعی کرده با دانشگاه ارتباط برقرار کند و اگر هیچ نداشته باشد، حداقل برای فضای دانشگاهی احترام قائل بود و از این بابت باید صد امتیاز مثبت بگیرد.

نقل

مسعود فروتن روز گذشته با حضور در برنامه «سلام صبح بخیر» گفت: سال 51 با یکی از همکارانم در تلویزیون تبریز قصد ازدواج داشتیم و اعلام نامزدی کردیم. قرار بود دو ماه بعد که درست یادم نیست، روز عید غدیر یا تولد امیرالمومنین (ع) بود و برای همسر من که سید است روز مهمی بود عروسی بگیریم. ما هر دو در مرکز تبریز کار می کردیم و همه همکاران شوق داشتند که ما چطور و چگونه عروسی می گیریم. خانواده همسرم تبریز بودند و خانواده من هم تهران بودند. ما احساس کردیم این همکاران انگار خانواده های فعلی ما هستند و اگر ما 300 مهمان داشتیم

200 نفر کارمندان تلویزیون بودند. برای این تعداد جمعیت سالن مناسبی پیدا نمی کردیم و رئیس مرکز که خبردار شد تصمیم گرفت عروسی ما را در استودیویی که تله تئاترها در آنجا اجرا می شد برگزار کند.

 من تنها آدمی هستم که در تلویزیون عروسی کردم. مهمانان با مینی بوس وارد استودیو شدند و همکاران، زحمات زیادی کشیده بودند و کاغذهای رنگی وصل کرده بودند. شام هم خیلی ساده باقالی پلو با نوشابه بود و تلویزیون خرج عروسی ما را به عنوان هدیه پرداخت کرد.

 حال خوب را سعی کردیم در این برنامه به اشتراک بگذاریم. به هر حال تلویزیون و رادیو یک عضو موثر خانواده است و ما هم از بچگی به ویژه با رادیو و بعدها تلویزیون مانوس بودیم.

 ما در این استودیوها بیش از 40 سال کار کرده ایم. بیشترین تله تئاترهای تلویزیون را من کار کردم که آنها را در همین استودیوی فعلی برنامه شما ضبط می کردیم.

قول

جواد قارایی مستندساز، درباره آخرین وضعیت تولید مستند تلویزیونی «ایرانگرد 4» و زمان پخش آن به باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: فعلا حدود 35 درصد کار پیش رفته و بخشی از تصویربرداری چهار استان مازندران، ایلام، خراسان رضوی و لرستان انجام شده است.

مسائل فنی این مجموعه پس از پایان تصویربرداری انجام خواهد شد و پخش آن در سال 1400 خواهد بود.

تا به حال سه قسمت از مستند «ایرانگرد» به کارگردانی جواد قارایی تولید شده و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

محتوای مستند ایرانگرد به نمایش مناظر طبیعی گردشگری استان های مختلف کشورمان می پردازد و جذابیت ها و قابلیت های مهم آنها، معضلاتی که در خصوص طبیعت گریبانگیر کشور شده و... را نشان می دهد.

قند

شبکه نمایش امشب فیلم «فهرست آرزوها» را روی آنتن می برد و شما می توانید ساعت 23 بیننده این اثر باشید.

 داستان: دوارد کول، میلیونر و کارتر چمبرز کارگر مکانیک هیچ نکته مشترکی با هم ندارند جز بیماری علاج ناپذیری که ‏گرفتارش شده اند و مجبور می شوند اتاقی در بیمارستان را با هم تقسیم کنند. کول که از حضور کارتر در اتاق ‏ناراضی است، کم کم به بودن او عادت می کند. اما بعد از آزمایش های متعددی که روی هر دوی آنها انجام می شود، ‏کول و کارتر متوجه می شوند که زمان زیادی برای استفاده از نعمت های زندگی در اختیار ندارند و...

 چرا ببینیم؟ راب راینر فیلمساز خوش ذوقی است که تهیه کنندگی، فیلمنامه نویسی و کارگردانی فیلم هایی به یادماندنی چون چند آدم خوب، میزری، وقتی هری با سالی ملاقات کرد را در کارنامه کاری خود دارد. فهرست آرزوها هر چند دو بازیگر قدر ‏دارد که نقش های این چنینی در کارنامه خود کم ندارند و به راحتی قابل پذیرش و همدلی هستند. شاید به خاطر حضور ‏آنهاست که فهرست آرزوهای 45 میلیون دلاری هم موفق شده تا 67میلیون دلار در گیشه آمریکا به دست آورد.

 بازیگران: جک نیکلسون، مورگان فریمن، ‏شوت هیز، بورلی تاد، آلفونسو فریمن، روویتا کینگ،راب مارو و... .

 کارگردان: راب راینر

 سال ساخت: 2007