آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
رسانه: دور دنیا
۸

60 نفر در حمله صهیونیست ها به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی زخمی شدند

خط قرمز قدس

علی باقری

روز یکشنبه مصادف با عید قربان در سرزمین های اشغالی، بیش از یک صد هزار فلسطینی عازم زیارت مسجدالاقصی شدند. آنها طبق عادت هرساله قصد داشتند با برگزاری نماز و مراسم عبادت روز خود را در آنجا صرف کنند اما ناگهان با دخالت ماموران رژیم صهیونیستی مواجه شدند که دستور ترک مسجد را می دادند. مقاومت مسلمانان موجب برخورد خشن و دور از انسانی پلیس رژیم صهیونیستی شد به طوری که با پرتاب کپسول های گاز اشک آور، فضای رعب انگیزی را به وجود آورد. درجریان این درگیری ها بیش از 60 فلسطینی زخمی شدند و یک بار دیگر هتک حرمت مسجدالاقصی و تعرض به فلسطینی های نماز گزار خشم مسلمانان را در سراسر جهان برانگیخت.

به اعتراف وزارت امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گذشته همزمان با عید قربان بیش از 1729 صهیونیست وارد مسجدالاقصی شدند. از چهار سال پیش رژیم صهیونیستی می کوشد قدم به قدم تسلط خود را بر مسجدالاقصی و اماکن مقدس اطراف آن بیشتر و بیشتر کند. به همین مناسبت رژیم صهیونیستی به بهانه های مختلف می کوشد صهیونیست ها را وارد مسجدالاقصی کرده یا اوقات بیشتری را به حضور آنها در این مسجد اختصاص دهد. روز یک شنبه نیز هم زمان با سالروز «تخریب هیکل» بود و بنابراین قرار بود صدها یهودی صهیونیست تحت پوشش نیروهای امنیتی وارد این مسجد شوند. در مقابل بیش از 120 هزار نمازگزار فلسطینی از صبح در مسجد تجمع کرده بودند تا نماز عید قربان را برگزار کنند. بر اساس گزارش ها از زائران و نمازگزاران در مسجدالاقصی خواسته شد پس از پایان نماز، مسجدالاقصی را ترک نکنند تا مانع از ورود غیرقانونی احتمالی شهرک نشینان صهیونیست به آنجا شوند، اما نظامیان رژیم اشغالگر با یورش به مسجدالاقصی به سمت زائران و محافظان مسجد گلوله های گاز اشک آور پرتاب کردند.

پایگاه خبری «عربی 21» در گزارشی نوشت: ماموران این رژیم با پرتاب بمب های صوتی و گازهای اشک آور سعی کردند این جمعیت را متفرق کرده و خود وارد محوطه این مسجد شوند. پس از بالاگرفتن درگیری ها، خطیب نماز عید در مسجدالاقصی نیز از نمازگزاران خواست مسجد را ترک نکنند و اجازه ندهند صهیونیست ها به این مکان مقدس حمله ور شوند. آن گاه نیروهای اشغالگر در مقابل «باب المغاربه» مستقر شده و تلاش کردند راهی برای ورود شهرک نشینان به داخل مسجدالاقصی پیدا کنند، اما حضور انبوه نمازگزاران فلسطینی در قدس شریف مانع ورود آنان به این مسجد می شد.

 واکنش گروه های فلسطینی

نهادهای فلسطینی و بین المللی در پی این حمله با صدور بیانیه هایی ضمن محکوم کردن این حادثه، مسجدالاقصی و قدس را خط قرمز فلسطین و جهان اسلام دانستند «نبیل ابوردینه» سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین با محکوم کردن این حوادث، رژیم صهیونیستی را مسوول افزایش تنش ها و خشونت در قدس دانست. احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، تعرض و یورش شهرک نشینان صهیونیست و یهودیان افراطی به مسجدالاقصی هنگام برگزاری نماز عید سعید قربان را محکوم کرد و شورای ملی فلسطین خواستار اقدام پارلمان های عربی و اسلامی در این باره شد. کمیته عالی ریاست کلیساهای فلسطین نیز تجاوز اخیر را نتیجه جنون و تعصب کور تندروهای اسرائیل دانست.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در واکنش به این حادثه گفت حمایت و دفاع از مسجدالاقصی ومقدسات اسلامی و مسیحی در سایه معادله ای صورت می گیرد که مبتنی بر وحدت مردم و تقویت قدرت فلسطینی ها و احیای مقاومت به اشکال مختلف آن است. خالد البطش از مسوولان جنبش جهاد اسلامی نیز ضمن محکوم کردن حملات صهیونیست ها گفت: باز شدن باب عادی سازی میان پایتخت های برخی کشورهای عربی و اسلامی با رژیم اسرائیل برای اعطای مشروعیت به رژیم اشغالگر صهیونیست ضربه ای محکم به قبله اول مسلمانان است.»

 برنامه ای حساب شده

یورش شهرک نشینان صهیونیستی به مسجدالاقصی برنامه ای حساب شده و دراز مدت است که از سال ها پیش مقامات اسرائیلی در پیش گرفته اند. آنان هم زمان با یهودی سازی اماکن عربی در بیت المقدس ازجمله مسجدالاقصی و حریم آن تلاش می کنند با وارد کردن گروه های شهرک نشین کنترل کامل این مسجد را در اختیار خود بگیرند. طبق توافق نامه های صورت گرفته بعد ازجنگ جهانی دوم نظارت و کنترل بر اماکن مقدس در فلسطین اشغالی برعهده دولت اردن گذاشته شده است. با این حال صهیونیست ها تلاش می کنند از ضعف اعراب استفاده کرده و قدم به قدم تسلط خود را بر این اماکن بیشتر کنند. آنها در واقع با بهانه قرار دادن مراسم مذهبی یهودیان و گسیل داشتن برخی گروه های تندروی یهودی می کوشند تا این هدف را تحقق بخشند. آنچنان که منابع خبری گزارش می دهند طی سال های گذشته ورود شهرک نشینان یهودی به این مسجد بیشتر شده است. حتی منابع خبری اسرائیل روز گذشته اعلام کردند حضور شهرک نشینان به نسبت سال گذشته 17 درصد بیشتر بوده است.

هفته گذشته منابع فلسطینی گزارش دادند که 48 صهیونیست از طرف باب المغاربه به حیاط مسجدالاقصی حمله و اقدام به انجام حرکات تحریک آمیز کرده اند. به گفته آنها به طور روزانه شهرک نشینان به یورش هایشان به مسجدالاقصی تحت حمایت نظامیان رژیم صهیونیستی ادامه می دهند. به گفته آنان این تحرکات در راستای یهودی سازی مسجدالاقصی بوده و اهداف بلند مدتی را در نظر دارد. پیش از آن نیز در یک خبر دیگر اعلام شد 64شهرک نشین یهودی از سمت باب المغاربه وارد مسجدالاقصی شده و پس از قدم زنی در محوطه های مختلف آن از سمت باب السلسله از این مسجد خارج شدند. به گفته منابع فلسطینی تعرض به مسجدالاقصی تقریبا به برنامه هر روزه شهرک نشینان صهیونیست تحت حمایت مستقیم رژیم صهیونیستی تبدیل شده است. هدف اصلی از این کار زمینه سازی برای تقسیم زمانی و مکانی این مسجد بین مسلمانان و یهودیان و در نهایت سیطره کامل رژیم صهیونیستی بر آن به منظور فراهم کردن زمینه تخریب این مسجد و ساخت معبد کذایی یهود در جای آن است.

وضعیت قانونی مسجدالاقصی

از سال 1967 میلادی و بنا بر توافق اردن و رژیم صهیونیستی، اداره داخلی مسجدالاقصی مبتنی بر وقف (Waqf)  یا اعتماد اسلامی شد و امنیت خارجی آن نیز مقرر شد توسط رژیم صهیونیستی تامین گردد. همچنین براساس این توافق غیرمسلمانان می توانند تنها در ساعت های تعیین شده برای بازدید وارد این محوطه شوند و اجازه ندارند که در این مکان عبادت کنند. اگرچه خاخام های یهودی، مومنان یهود را از ورود به مسجدالاقصی منع کرده اند اما به تدریج بسیاری از گروه های یهودی عمدتا افراطی با سوء استفاده از موقعیت خود و با استمداد از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی حضور خود را در مسجدالاقصی افزایش دادند. به طوری که امروزه نیروهای اسرائیلی به طور روزمره به گروه های یهودی که گاه شمار آنها به صدها نفر می رسد اجازه می دهند تا تحت حمایت پلیس و ارتش، وارد مسجدالاقصی شوند. از سوی دیگر رژیم صهیونیستی می کوشد ورود فلسطینی ها را به داخل مسجدالاقصی هر روز محدود تر کند و این سیاست را به شیوه های مختلف پیش می برد. هم اکنون از مجموع سه میلیون فلسطینی که در سرزمین های اشغالی کرانه باختری به سر می برند اما تنها آنهایی اجازه ورود به بیت المقدس در روزهای جمعه را دارند که سن شان بیش از 40 سال باشد. سالگرد «تخریب هیکل» یکی از مراسم های مذهبی یهودیان است که آن را روز عزای عمومی اعلام کرده و روزه می گیرند.