آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
رسانه: دور دنیا
۸

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ

روز گذشته یک بار دیگر معترضان هنگ کنگی به خیابان ها ریخته و با نیروهای پلیس محلی درگیر شدند. پیش از آن نیز اعتراضات گسترده مخالفان با حملات نیروهای پلیس مواجه شد و آنها با گاز اشک آور و باتوم به تجمع معترضان حمله ور شدند .

به گزارش ایسنا، روز یکشنبه پلیس با افزایش شدت عمل، اقدام به شلیک پیوسته گاز اشک آور علیه معترضان کرد و در مرکز شهر هنگ کنگ و نیز نواحی کارگری، معترضان را با استفاده از باتوم، پس راند. طی این درگیری ها، معترضان دست به پرتاب دو کوکتل مولوتف زدند که به زخمی شدن یک نیروی پلیس منجر شد، در همین حال، پلیس با هجوم به ایستگاه های مترو و شلیک گاز اشک آور، اقدام به دستگیری معترضان کرد. تصاویری که در رسانه های مجازی پخش شده است، پلیس ضد شورش را در حال راندن معترضان به سمت ایستگاه «تای کو» نشان می دهد که در آن، نیروها مشغول شلیک گلوله پلاستیکی و گاز اشک آور به سوی معترضان هستند. به گزارش روزنامه ها، دست کم 13 نفر طی این درگیری ها مجروح شده اند.

طی روزهای گذشته معترضان جاده های متعددی را در مناطق تجاری این دولت شهر مسدود کرده و دفاتر عمومی را نیز به تعطیلی کشانده اند. روزگذشته نیز معترضان برای چهارمین روز پیاپی اعتراضات خود را در فرودگاه بین المللی شهر آغاز کردند. به همین دلیل تمام پروازهای این فرودگاه لغو شد .

تاکنون که بیش از دو ماه از تظاهرات مردم هنگ کنگ می گذرد، دست کم 600 نفر در ارتباط با این تظاهرات دستگیر شده اند. این اعتراضات که در ابتدا خواستار لغو قانون استرداد بود، روز به روز بالا گرفت و به صورت یک جنبش گسترده درآمد. کری لام، رئیس منطقه هنگ کنگ این قانون را پس گرفت و به معترضان وعده داد هرگز آن را مطرح نخواهد کرد. با این حال معترضان خواستار کناره گیری او و استقلال این دولت شهر از چین شدند. دولت چین که همچنان با صبر و خویشتنداری تحولات هنگ کنگ را نظاره می کند، نسبت به توطئه های خارجی در این منطقه هشدار داده است. به اعتقاد چین، دخالت های مستقیم و غیرمستقیم آمریکا موجب شورش های اخیر در این منطقه شده است. چین حتی در این باره تصاویری را منتشر کرد که نشان می داد یک دیپلمات آمریکایی با سران جنبش هوادار دموکراسی هنگ کنگ دیدار و گفت وگو داشته است. این گزارش خشم آمریکایی ها را به دنبال داشت و مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتقاد از چین گفت، این موضوع نمی تواند رفتار درست از سوی یک کشور مسوولیت پذیر باشد و تنها از یک رژیم شرور سر می زند.