آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
رسانه: دور دنیا
۸
تحلیل

جنگ زرگری عربستان و امارات در عدن

رحیم محمدی

 شهر عدن در جنوب یمن از چهارشنبه گذشته شاهد درگیری های نیابتی میان امارات و سعودی است. جرقه اولیه این درگیری ها زمانی زده شد که هانی بن بریک، نایب رئیس عناصر شورای انتقالی جنوب (وابسته به امارات) از نیروهای تحت امر خود خواست به کاخ ریاست جمهوری المعاشیق که در دست نیروهای وابسته دولت مستعفی و فراری منصور هادی بود، حمله کنند و کنترل آن را به دست بگیرند. دراین درگیری ها دست کم 40نفر کشته و تعدادی دیگر مجروح شدند. درنهایت نیروهای وابسته به امارات موفق شدند کاخ المعاشیق را به تصرف خود در آورند. عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن که یک بار دیگر به ریاض گریخته بود در سخنانی به صراحت امارات را مسوول حوادث عدن معرفی و از این کشور انتقاد کرد. احمد المسیری، وزیر کشور او نیز ضمن انتقاد از سکوت ریاض در قبال تحولات عدن در جنوب یمن به شدت به امارات حمله کرد. وی گفت: عربستان در قبال آنچه طی چهار روز گذشته علیه ما رخ داد، سکوت کرد و شریک ما سرمان را گوش تا گوش برید. المیسری اضافه کرد: ما به این شکست اذعان می کنیم و به امارات به خاطر غلبه بر ما تبریک می گوییم، اما این نبرد آخر نخواهد بود. وزارت خارجه وابسته به دولت مستعفی منصور هادی نیز در پیامی توییتری، حوادث و درگیری های شهر عدن را کودتای شورای انتقالی علیه این دولت توصیف کرد .

همزمان در شبکه های مجازی نیز جنگی توییتری بین طرفداران امارات و عربستان سعودی به راه افتاد. به گزارش تسنیم و به نقل از عربی 21، عبدالخالق عبدا...، چهره تندرو و مشاور سابق ولیعهد ابوظبی در یک پیام توییتری نوشت: «امارات اولین تصمیم گیرنده در منطقه است.» در مقابل، فعالان سعودی با انتشار صدها پیام توییتری علنا به امارات حمله کردند و سکوت ریاض را در قبال تحولات جنوب یمن مشکوک و سوال برانگیز دانستند.

گرچه هنوز از محتوای اصلی درگیری های عدن خبری در دست نیست، اما برخی تحلیلگران در این باره گمانه زنی های متعددی داشتند. محمد البخیتی، یکی از اعضای جنبش انصارا... یمن درگیری های عدن را نتیجه طبیعی اختلاف بین عربستان و امارات بر سر منافع شان دانست و گفت بازنده اصلی این نبرد، یمنی های متحد این دو کشور هستند. گفته البخیتی این درگیری ها نشان داد عربستان سعودی هیچ اهمیتی به مساله مشروعیت منصورهادی نمی دهد، وگرنه باید در مقابل تحرکات امارات می ایستاد. این مساله یک بار دیگر به گفته او را ثابت می کند که از همان ابتدا نیز مساله مشروعیت هادی یک بهانه جویی آشکار برای حمله و تجاوز به خاک یمن بوده است. عربستان سعودی از پنج سال پیش با ایجاد یک ائتلاف مشکوک به بهانه حمایت از رئیس جمهور مستعفی یمن به این کشور لشکر کشید. تجاوز عربستان به یمن که با سکوت محافل بین المللی و کمک های تسلیحاتی و اطلاعاتی کشورهای غربی ادامه یافت تاکنون میلیاردها دلار به یمن خسارت وارد کرده و جان هزاران نفر را گرفته است. برخی از تحلیلگران می گویند هدف اصلی از درگیری های عدن را تجزیه جنوب یمن می دانند و می گویند اماراتی ها می کوشند با تسلط بر جنوب یمن این منطقه را تجزیه کنند. آنها پیش از این نیز با اشغال جزیره سقطری (سوکاترا) در خلیج عدن دست به چنین اقدامی زده بودند، اما به مذاق دولت منصورهادی خوش نیامد و در نهایت نیروهای اماراتی با توصیه عربستان سعودی از این جزیره عقب نشینی کردند.

برخی دیگر نیز می گویند جنگ عدن یک نوع جنگ زرگری بین دو متحد متجاوز بود تا به این وسیله جنوب یمن را جدا کرده و بعد هرکدام به صورت جداگانه بتوانند سیاست های شان را در مناطق مذکور به اجرا در آورند. تجزیه جنوب یمن همواره مورد مخالفت انصارا... یمن بوده و هرگونه تلاشی در این راستا را محکوم کرده بودند. دولت یمن تاکنون چند بار به دو بخش جنوب وشمال تقسیم شده و باز روند اتحاد را در پیش گرفته است .