آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
فرهنگ
۹
پشت صحنه

پنجشنبه ترین یکشنبه تقویم

 درست است که یک روز میانی هفته بود، درست است که با جمعه ماقبل و مابعد خودش فاصله لازم را رعایت کرده بود و خیلی از درست است های دیگر، دیروز را حسابی میان روزهای هفته گذشته متفاوت کرده بود. سوای از این که عطر دلنشین یکی از بزرگ ترین عیدها در شهر پیچیده بود و هر جا می رفتی بازار تبریک عید و موضوع فوق استراتژیک قربانی در صدر بحث ها قرار داشت، یکشنبه این هفته را تبدیل به پنجشنبه ترین یکشنبه دنیا تبدیل کرده بود، چرا این قدر ذوق کرده ‎ایم؟! خب التفات دارید که روزهای تعطیل برای ما روزنامه چی‎ ها، روزهای ماقبل تعطیل است. فی المثل اگر همه ملت، جمعه ها تعطیلند، ما روزنامه چی ها روز جمعه سر کاریم و تعطیلی ما روز پنجشنبه است. حالا به همان قاعده اگر همه ملت روز دوشنبه تعطیلند، روز دوشنبه سر کاریم و روز قبلش تعطیل هستیم. روی همین حساب، یکشنبه گذشته ما تبدیل به پنجشنبه ترین یکشنبه تاریخ شده بود... و اما بعد!

بعد از شلتاق هایی که نسوان گروه در ستون پشت صحنه روز شنبه داشتند و روز جمعه را حسابی دور خودشان تبدیل به روز زنانه فرهنگ و هنر کرده بودند، خدمت شما عارضیم که فرهنگ و هنر جام ‎جم، روز گذشته مردانه ترین روز خود را سپری کرد. استاد رستگار با صدای آلن دلونی سرماخورده (آدم وسط چله تابستان سرما می خورد؟!)، صابرخان محمدی که فی الحال تا گردن در مانیتورش فرورفته و محمدصادق علیزاده که عرقش خشک نشده، هول هولکی خودش را به تحریریه رسانده، جملگی مشغول رتق و فتق امورند. بماند که صفحه 12 امروز هم با استاد کیکاووس زیاری است که البته شرف حضور ندارند.

بریم در صفحات ببینیم چه خبر است. حالا درست است گفتیم دیروز یک روز مردانه بود، اما خب بعضی خبرنگاران پرتلاش گروه حضور نامحسوس داشتند. یکی اش همین ساناز قنبری که در صفحه 11 با یک گزارش از پیش آماده شده، فیلم «قسم» ساخته محسن تنابنده را برده زیر تیغ نقد.

در صفحه 9 هم رفته ایم سراغ یک ویدئوی جنجالی. احتمال قریب به یقین شما هم فیلم نزاع لفظی اخیر یک عضو شورای شهر ارومیه با شهردار این شهر را دیده اید. این وسط اما قضیه به نام زبان فارسی و این چیزها سند خورده. حالا بچه های فرهنگی جام جم که حفظ وحدت اقوام ایرانی برایشان خط قرمز اصلی است، رفته اند سراغ موضوع و به یافته های جدیدی از این دعوا دست پیدا کرده اند.