آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
فرهنگ: سینمای جهان
۱۲

ساخت مجموعه های تلویزیونی از روی آثار سینمایی همچنان داغ است؛ ارباب حلقه ها و جان ویک، جدیدترین نمونه این بازسازی ها هستند

سینمای خانگی!

کیکاووس زیاری

برنامه سازان تلویزیونی به روی خودشان نمی آورند و شاید حاضر به اعتراف نباشند. اما تمام شواهد حکایت از آن می کند که تهیه کنندگان و شبکه های بزرگ تلویزیونی، علاقه بسیار زیادی به تولید نسخه های تلویزیونی فیلم های موفق و پربیننده سینمایی دارند. این روزها تعداد خبرهایی که حکایت از تلویزیونی شدن فیلم های مشهور سینمایی می کند، رو به افزایش است. چنین به نظر می رسد که برنامه سازان تلویزیون متوجه علاقه و اشتیاق زیاد تماشاگران به برخی فیلم های موفق و پول ساز شده و برای این که از دور رقابت ها عقب نمانند، آنها و شخصیت هایشان را به شرکت در مجموعه های تلویزیونی دعوت می کنند. از سوی دیگر، اهل فن می گویند این اقدام برنامه سازان و شبکه های تلویزیونی پاسخی به اقدام صنعت سینما در سینمایی کردن تولیدات پربیننده تلویزیونی است! از آنجا که یک ضرب المثل معروف می گوید جواب های، هوی است، پس تلویزیونی ها هم می توانند گاهی اوقات ناخنکی به محصولات موفق سینمایی بزنند!

به نوشته نشریه هالیوود ریپورتر، هم اکنون مجموعه های بیشتری در دستور کار برنامه سازان تلویزیون قرار گرفته که در اصل، فیلم های سینمایی موفق و پول سازی بوده اند. نکته جالب این که در بین این کارهای جدید نام های مشهور به چشم می خورد. به عنوان مثال، می توان از «ارباب حلقه ها» اسم برد. نسخه سینمایی ارباب حلقه ها که در سه قسمت و توسط پیتر جکسن کارگردانی شد، حالا داستانش را در صفحه کوچک تلویزیون تعریف می کند. البته برنامه سازان تلویزیون به این واقعیت اشاره می کنند که داستان ارباب حلقه ها قبل از این که سینمایی شود، یک مجموعه انیمیشنی تلویزیونی بوده است.

پیش درآمدی بر داستان نسخه سینمایی

ارباب حلقه های جدید تلویزیون را شبکه آمازون تولید می کند. داستان این مجموعه در دورانی قبل از شروع داستان دو نسخه سینمایی ارباب حلقه ها و «هابیت» اتفاق می افتد. به این ترتیب، نمی توان گفت این مجموعه نسخه دوباره سازی شده تریلوژی سینمایی پیتر جکسن است. تیم دو نفره دی جی پاین و پاتریک مک کی، فیلمنامه مجموعه را نوشته اند. دو قسمت اول و دوم این درام تاریخی دوره ای را جی آ بایونا کارگردانی می کند و هنوز معلوم نیست این مجموعه در چند فصل و اپیزود تهیه خواهد شد. اما قرار است به نوعی جای خالی «بازی تاج و تخت» را در بین تماشاگران تلویزیون پر کند. اورلاندو بلوم، یکی از بازیگران اصلی نسخه سینمایی ارباب حلقه ها برای حضور در نسخه جدید اعلام آمادگی کرده است. اما ترکیب بازیگران مجموعه هنوز مشخص نشده است. با وجود این، شنیده می شود مارکلا کاواناگ ستاره استرالیایی در نقش شخصیتی به نام تایرا در مجموعه ظاهر خواهد شد. این شخصیت در داستان جی آر آر تالکین حضور نداشته و یک شخصیت تازه وارد به شمار می آید.

باور کردنی نیست، اما حقیقت دارد

اما چه کسی می تواند باور کند «جان ویک» هم راهی تلویزیون می شود؟ سه قسمت سینمایی این درام دلهره آور انتقام جویانه، با استقبال بالای تماشاگران روبه رو شده و حتی قرار است تولید قسمت چهارم آن هم آغاز شود. با این حال، بحث تولید جان ویک تلویزیونی بسیار جدی است و به زودی کلید فیلمبرداری اش زده می شود. تهیه کنندگان مجموعه گفته اند داستان آن به دورانی قبل از شروع داستان قسمت اول نسخه سینمایی برمی گردد. به این ترتیب، این مجموعه پیش درآمدی بر ماجراهای نسخه سینمایی خواهد بود. نام مجموعه هم متفاوت از نام نسخه سینمایی است و تماشاگران آن را با نام «کانتیننتال» خواهند شناخت.

شبکه استارز که مجموعه را تولید می کند، توضیح چندانی درباره آن نداده است. برای همین پرسش های بی جواب زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، آیا کیانو ریوز با داستان این مجموعه همراه است و در آن بازی می کند؟ اصلا آیا شخصیت جان ویک نقشی در ماجراهای داستان دارد؟ اگر چنین است، این نقش و حضور چقدر خواهد بود؟ آیا سازندگان نسخه سینمایی با عوامل تولید نسخه تلویزیونی همکاری خواهند داشت؟ این پرسش ها و پرسش های دیگری که در این رابطه مطرح است، باعث شده تا هاله ای از ابهام دور مجموعه تلویزیونی کانتیننتال پیچیده شود.

تلویزیونی ها هم می دانند!

«می دانم تابستان قبل چه کردید» درام ترسناک و پررمز و رازی بود که سال 1997 مورد توجه تماشاگران سینما قرار گرفت. جنیفر لاو هویت، سارا میشل گلر، فردی پرینز جونیور و رایان فیلیپ بازیگران این درام نوجوانانه دلهره آور بودند. حالا جیمز ون سازنده اکشن ابرقهرمانانه پرفروش «آکوامن» قرار است نسخه تلویزیونی می دانم تابستان قبل چه کردید را برای شبکه آمازون بسازد. البته از سال 2014 بحث تولید این مجموعه در جریان بوده است. اما هیچ وقت این بحث ها جدی نشد و رنگ واقعیت به خود نگرفت. نسخه تلویزیونی به دنبال احیای داستان نسخه سینمایی است. شای هاتن که از نویسندگان جان ویک 3 بوده برای نگارش فیلمنامه نسخه تلویزیونی می دانم تابستان قبل چه کردید، انتخاب شده است. اطلاعات بیشتری در ارتباط با نسخه احیا شده این مجموعه در دست نیست. اما سازندگان آن با اطمینان می گویند هیچ یک از بازیگران نسخه سینمایی در نسخه در دست تولید آنها بازی نخواهند داشت.