آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
ورزش
۱۷

والیبال ایران بعد از ناکامی در مسابقات انتخابی المپیک، به بازی های قهرمانی آسیا امیدوار است

تعویق سفر به توکیو

مازیار فیروزی

شکست مقابل روسیه در انتخابی المپیک؛ اما هنوز چیزی تمام نشده است. شب قبل از بازی کولاکوویچ در نشست خبری اش گفته بود که یک شانس برای این که روسیه را شکست بدهیم داریم، این که آنها در ضعیف ترین حالت ممکن خودشان در روز مسابقه باشند. شاید اگر شرایط کمی بهتر بود، می شد سه بر صفر به روس ها نباخت اما حالا این اتفاق افتاده است و راه صعود به المپیک از منطقه آسیا می گذرد. در مسابقات قهرمانی قاره کهن که دی ماه برگزار می شود، بلندقامتان ایران شانس این را دارند تا خودشان را به المپیک توکیو برسانند. 

زور روس ها چربید

روس ها در قوی ترین حالت خود بودند. شاید اگر ما هم همان ایران همیشگی بودیم، سه بر صفر مقابل آنها بازنده نبودیم. در مسابقاتی که شانسش را داشتیم تا پس از پیروزی مقابل کوبا و مکزیک، در بازی با روسیه هم به پیروزی برسیم و جواز حضور در المپیک 2020 توکیو را کسب کنیم اما حریف بهتر از ایران کار کرد و راهی المپیک شد. 

دی ماه؛ شانس دیگر ایران برای صعود

شکست مقابل روسیه اما پایان راه نیست. حالا تیم ملی والیبال ایران یک شانس دیگر برای رسیدن به المپیک را دارد. پیش بینی می شود با شرایطی که تیم ملی دارد، والیبالیست ها بتوانند راهی توکیو شوند. بدون شک رقابت های انتخابی قاره آسیا یک فرصت طلایی برای ملی پوشان ایران است تا با قهرمانی در آن بتوانند جواز صعود به المپیک را کسب کنند. مسابقاتی که با حضور هشت تیم از روز 16 تا 22 دی ماه در چین برگزار می شود. البته آسیایی ها باید از 22 تا 30 شهریورماه در قهرمانی آسیا به میزبانی تهران با هم رقابت کنند تا هشت تیم اول جواز انتخابی در چین را بگیرند. خیلی ها از ایران به عنوان شانس نخست این مسابقات یاد می کنند و البته برای آن هم دلیل دارند. به عقیده آنها ژاپن که یکی از جدی ترین رقبای ایران است به دلیل میزبانی، سهمیه را کسب کرده است و حالا برای رسیدن به قهرمانی دو حریف قدرتمند در آسیا هست، یعنی استرالیا و چین میزبان. با این شرایط به نظر نمی رسد که کار برای قهرمانی به همین سادگی باشد...

محمد موسوی: باید به المپیک برویم

سیدمحمد موسوی، مدافع بلندقامت تیم ملی والیبال ایران درباره شرایط سخت برای صعود به المپیک می گوید: «با همه توان در مرحله بعدی انتخابی المپیک شرکت می کنیم. باید به المپیک برویم و اگر ایران در المپیک نباشد بدون شک جای خالی تیم ما احساس خواهد شد.» موسوی این را گفت و ادامه داد: «مطمئنا سهمیه المپیک را می گیریم و شانس حضور در المپیک را از دست نمی دهیم. بچه ها همدل هستند تا این کار را انجام بدهند.»

کولاکوویچ: امروز را فراموش می کنیم، آینده روشن است

ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال درباره شکست مقابل روسیه و از دست رفتن شانس صعود به المپیک می گوید: «ما این شکست و این مرحله را فراموش کرده ایم. دوست نداریم به چیزی که گذشته فکر کنیم و از حالا نگاه مان به آینده است؛ آینده ای که روشن است و قطعا در آن اتفاق های خوبی خواهد افتاد. المپیک هدف نهایی ماست و برای رسیدن به آن از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.»​​​​​​​

کدام تیم ها صعودشان را قطعی کردند؟

دور اول مسابقات والیبال انتخابی المپیک 2020 توکیو طی روزهای گذشته در شهرهای مختلف آسیا و اروپا برگزار شد و 24 تیم برتر جهان در شش گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. در پایان این مرحله از مسابقات تیم های آرژانتین، لهستان، ایتالیا، آمریکا، روسیه و برزیل، جواز حضور در المپیک توکیو را کسب کردند و باقی تیم ها باید در مسابقات درون قاره ای که زمستان امسال برگزار خواهد شد شرکت کنند تا از هر قاره یک تیم دیگر جواز حضور در المپیک را کسب کند.