آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۵۴۵۵
زندگی: فناوری
۱۵

تازه های فناوری

آماده سازی ماهواره «ناهید 1» برای تحویل به پرتابگر

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از آماده سازی ماهواره «ناهید 1» برای تحویل به پرتابگر و ساخت چرخ عکس العملی برای ماهواره «ظفر» خبر داد. به گزارش جام جم و به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، حسین صمیمی در بازدید از پژوهشکده رانشگرهای فضایی با اشاره به همکاری این پژوهشکده در دو پروژه مهم فضایی کشور گفت: پژوهشکده رانشگرهای فضایی در طراحی و ساخت چرخ عکس العملی برای پروژه ماهواره «ظفر» و نیز پروژه بین المللی ماهواره های کوچک دانشجویی همکاری دارد که انجام این مهم، موفقیت بزرگی خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران ماموریت های مجموعه پژوهشگاه فضایی را در سه محور اصلی توضیح داد و گفت: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی، ماهواره «ناهید 1» در مراحل آخر آماده سازی برای تحویل به پرتابگر است و ماهواره سنجشی «پارس 1» نیز مراحل تجمیع نمونه پیش پروازی را می گذراند و انتظار می رود در پاییز سال جاری به انجام برسد.

وی به ماموریت دیگر پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص توسعه خدمات فضاپایه اشاره کرد و گفت: در این حوزه نیز، پژوهشگاه موفقیت های خوبی داشته است که نمونه آن ارائه خدمات با استفاده از سنجش از دور در جریان سیل اخیر کشور بود و بعد از آن نیز با توجه به کارهای خوبی که در تهیه و پردازش نقشه های موردنیاز انجام شده بود، کار تعیین خسارات ناشی از سیل در جهت پرداخت به کشاورزان، از سوی وزارت کشور به پژوهشگاه فضایی ایران سپرده شده است.

صمیمی به دیگر فعالیت های پژوهشگاه فضایی ایران مبنی بر کاربرد سرریز دانش فضایی در سایر صنایع اشاره کرد و افزود: در این جهت نیز پژوهشگاه محصولاتی دارد که در سازمان های دیگر مانند سازمان هواشناسی کاربرد دارد.

شکستن قفل تشخیص چهره آیفون با دستکاری عینک طبی

پژوهشگران امنیتی با گذاشتن یک عینک دستکاری شده روی صورت فرد، قفل تشخیص چهره آیفون را شکستند. عجیب این که برای کار کردن این روش فرد باید خواب یا بیهوش باشد. به گزارش دیجیاتو و به نقل از the Next Web،

کارشناسان تیم تنسنت (Tencent) این روش را در کنفرانس بلک هت 2019 فاش کردند. در این روش که قابلیت Liveness Detection شناسه صورت (FaceID) را فریب می دهد، روی شیشه های عینک چسب نواری چسبانده شده و روی صورت قربانی گذاشته می شود. با قرار دادن ترکیب فوق در مقابل آیفون، شناسه صورت فریب خورده و قفل گوشی را باز می کند. البته هکر برای استفاده از این روش کار سختی در پیش دارد چون باید بدون بیدارکردن قربانی عینک را روی صورت او بگذارد.

تیم تنسنت در همایش بلک هت 2019 نحوه دستکاری عینک را توضیح دادند. اما چرا این روش به عینک برای کارکردن نیاز دارد؟ ظاهرا شناسه صورت با گذاشتن عینک روی صورت، چشم ها را به گونه ای متفاوت اسکن می کند. یکی از اعضای تیم تنسنت در این رابطه گفت: «ما پاشنه آشیل شناسه صورت اپل را پیدا کردیم؛ با گذاشتن عینک روی صورت دوربین گوشی دیگر اطلاعات چشم ها را به صورت سه بعدی استخراج نمی کند.» تیم مذکور موفق شد به کمک این روش، قفل آیفون یکی از کاربران را باز کرده و حساب بانکی او را خالی کند!

این اولین بار نیست که شناسه صورت اپل فریب می خورد. سال 1396/ 2017 یک گروه ویتنامی با یک ماسک ارزان قیمت سیستم تشخیص چهره آیفون 10 را دور زد. اپل بارها تاکید کرده احتمال درست کار نکردن شناسه صورت و باز شدن تصادفی قفل گوشی، یک در میلیون است. اما گزارش ها خلاف این را نشان می دهند. دو سال پیش یکی از کاربران یوتیوب ویدئویی در این وبگاه قرار داد که در آن فرزند ده ساله او می توانست با فریب سیستم تشخیص چهره، قفل صفحه آیفون 10 را باز کند. این ویدئو نشان داد اعضای یک خانواده شانس بالاتری برای دور زدن شناسه صورت و دسترسی به آیفون یکدیگر دارند.