آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
سیاست
۳
بازتاب

عارف، رییس فراکسیون امید: نظرات خاتمی، منش اصلی اصلاح طلبان است

محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران در دهمین دوره مجلس و رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در اظهاراتی نقدپذیری را مشی اصلی اصلاح طلبان دانسته و با تاکید بر لزوم تحقق این مهم در جامعه اظهار کرد: «مشی اصلاح طلبان نقدپذیری است و ما هر نقد و انتقادی را می پذیریم اما حداقل انتظارمان این است که افراد باید اطلاعات و مستنداتی برای ادعاهای شان داشته باشند. جریان اصلاحات جریانی است که منش و خطش مشخص است و معتقد است در کنار خرد جمعی می توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.» عارف در بخشی دیگری از اظهارات خود درباره گفته های اخیر سیدمحمدخاتمی در جریان دیدار با جمعی از اهالی رسانه مبنی بر انتقاد از دولت و مجلس به دلیل نپرداختن به موضوع جرم سیاسی تصریح کرد: «مباحث و نقطه نظراتی که آقای خاتمی بیان می کنند، منش اصلی اصلاح طلبان است. همیشه عنوان کرده ایم دوستان اگر نقدی دارند، بیان کنند زیرا معتقد هستیم در کنار نقد و نقادی معضلات و مشکلات دیده و برطرف می شود. انتظارمان از دوستان این است که با نقدهای جدی شان نسبت به عملکرد فراکسیون و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان ما را یاری و کمک کنند به همین جهت است که شورای عالی سیاستگذاری طی یک سال و نیم گذشته، فتیله فعالیتش را پایین کشید؛ زیرا قصدمان بر این است بر اساس نقدها و تحلیل های کارشناسی شده گام های خود را برای ورود به میدان برداریم.»رییس فراکسیون امید با بیان اینکه «اگر می خواهید بدانید فراکسیون امید چه کارهای انجام داده است تعداد جلسات در هیات رییسه، مجمع و شورای مرکزی را نسبت به سایر فراکسیون های مشابه مجلس مقایسه کنید»، یادآور شد: «امیدی ها لوایح و طرح های خوبی را در خانه ملت ارایه کرده اند؛ به طور مثال طرح عفو عمومی که رسانه ها به آن نپرداختند یکی از مهم ترین طرح ها بود، ابتدا در صحبت سالانه ام به آن اشاره کردم و سپس طرحش در فراکسیون آماده شد که متاسفانه در صحن فوریتش رای کم آورد و در کمیسیون ماند. طرح دیگر مساله جرم سیاسی بود که بسیار روی آن کار شد اما چه می شود کرد ما در کمیسیون قضایی تنها 4 عضو داریم. لایحه بعدی تعیین تکلیف فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کردند، بود. مدت های زیادی این طرح به بلاتکلیف مانده بود که بحمدالله به جای خوبی رسید. طرح بعدی جلوگیری از ازدواج دختران نوجوان بود که با پیگیری فراکسیون به نتیجه رسید. در بحث بازداشتی های محیط زیستی به شخصه چندین جلسه با خانواده آنها گذاشتم که می توانید از آنها سوال کنید».

تحمیلی ها به لیست امید

عارف در بخش دیگری از اظهارات خود در مواجه با سوالی درباره عملکرد نهادهایی که با حمایت اصلاح طلبان روی کار آمدند، اظهار کرد: «نمی خواهم وارد بحث دولت شوم؛ اما معتقدم آنهایی که نقد جدی می کنند باید پاسخگوی این 6 سالی که گذشته است، باشند. من خرد جمعی را در سال 92 پذیرفتم و اگر امروز بیش از حد نقد داشته باشم شاید تلقی دیگری شود. جالب است همان دوستانی که عامل تصمیم سال 92 شدند، امروز مدعی و طلبکارند. با این حال ما از روند اصلاح طلبی در مجلس دفاع می کنیم. همه می دانند لیست امید در چه شرایطی بسته شد و چه کسانی به این لیست تحمیل شدند همان ها که امروز ما را در مجلس گرفتار کردند. جالب است این افراد امروز حضور ما را در انتخابات سالانه هیات رییسه نقد می کنند! نمی گویند چه عاملی باعث شد که این گونه در انتخابات سالانه ورود کردیم؟ آیا جز تحمیل افرادی به لیست بود؟ حضور این افراد را پذیرفتیم و تمکین کردیم اما حالا مشاهده می کنید که مدعی شده اند! همین جا این را هم تاکید کنم اگر ضرورت داشته باشد و برای ارتقای جایگاه گفتمان اصلاحات احساس کنم برخی مطالب گفته شود حتما این موضوعات را باز خواهم کرد».نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه «راهبرد ما در انتخابات پیش رو ارایه یک لیست کاملا اصلاح طلبانه است»، خاطرنشان کرد: «جریان های سیاسی ائتلاف می کنند اما به یاد داشته باشید که این کار بعد از پیروزی در انتخابات است؛ قبل پیروزی چه ائتلافی می خواهیم داشته باشیم و وزن کشی کنیم؟ ما و جریان های دیگر برای انتخاب شدن به میدان می آییم پس از انتخابات و مشخص شدن نتایج ائتلاف ها صورت می گیرد». عارف درباره اینکه منتقدان فراکسیون امید مطرح می کنند که «چه اصراری وجود دارد هنگامی که شورای نگهبان کاندیدای اصلاح طلبان را تایید نمی کند، افراد به ظاهر اصلاح طلب در لیست قرار گیرند که وقتی وارد مجلس می شوند آنچه را که تعهد کرده بودند از یاد ببرند و به گونه دیگری عمل کنند، گفت: «امیدوارم که هیات های نظارت در وهله اول طبق قانون و مر آن عمل کنند و مساله جدی به نام ردصلاحیت نداشته باشیم».

معرفی بی مشکل ها

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان در بخش دیگری از اظهارات خود به یکی از دغدغه های این روزهای اصلاح طلبان درباره تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان در انتخابات پیش رو پرداخت و اظهار کرد: «گاهی پیشنهاد می شود 80 نفر را اعلام کنید و هر که را شورای نگهبان تایید کرد در لیست قرار دهید. خیر چنین نیست ما با تعاملی که با هیات های نظارت و شورای نگهبان داریم افرادی را معرفی خواهیم کرد که مشکلی برای تایید نداشته باشند و باید تاکید کنم که جریان اصلاحات افراد متخصص، اهل فن، متعهد و شناخته شده که برای حضور در مجلس مفید باشند، کم ندارد.» عارف در پاسخ به این سوال که یکی از انتقاداتی که به جریان اصلاحات وارد است، این است که در این جریان سیاسی، جوانگرایی و کادرسازی جایی ندارد و آیا در انتخابات پیش رو نیز همچون گذشته عمل خواهد شد یا خیر، گفت: «سیکل همیشگی را در دقیقه 90 شکستیم و شعارمان در انتخابات مجلس دهم که 30 درصد زنان و 30 درصد جوانان و در مجموع 50 درصد بود، عمل شد. در انتخابات شوراها هم همین گونه عمل کردیم.»او درباره اینکه گفته می شود پس از دادگاه محمدرضا خاتمی شما مخالف پیگیری موضوع بوده اید، اظهار کرد: «گله ای که از رسانه های اصلاح طلب دارم این است که یک خبر غلط و دروغ منتشر می شود و ما مشاهده می کنیم چقدر مانور روی آن داده می شود اما هنگامی که فراکسیون امید با محمدرضا خاتمی دیدار می کند، کمتر منعکس می شود. ساز و کارها و تذکر ما در کمیسیون مشخص است؛ زمانی که تذکرها فراتر از فراکسیون است افرادی را داریم که ابتدا متن را تفاهم می کنند بعد ما امضا می کنیم و باید بگویم قرار است من هیچ طرح و تذکری را امضا نکنم شاید در این مدت کلا شاید 7 یا 8 طرحی که سیاسی و امنیتی بوده است، امضا کرده ام. در این موضوع هم مطلبی عنوان شد من هم جواب ندادم و همه بر اساس یک خبر دروغ و جعلی واکنش نشان دادند.»

نماینده مردم تهران در بخش دیگری از اظهارات خود درباره پیش بینی اش از انتخابات مجلس 98 با توجه به عملکردهای دولت و مجلس و موج نارضایتی موجود در جامعه نیز بیان کرد: «چرا این پیش فرض ها را خودمان مطرح می کنیم؟ گفتمان اصلاحات گفتمان امید، نگاه به آینده، ادای وظیفه و تکلیف است. اعتقادمان بر این است که تحت هر شرایطی باید حضور جدی داشته باشیم. ما که به شرط پیروزی در انتخابات به میدان نمی آییم بر اساس وظیفه ای که بدنه اجتماعی بر دوش ما گذاشته است، ورود می کنیم. اما پیش فرض هایی که امروز همه جا هست و این آیه یاس خواندن ها خودش عامل شکست می شود! امروز هستند عده ای که با حمله به فرد، گفتمان و عملکردها ذهنیت مردم را تغییر می دهند. رسانه ها باید این موارد را روشنگری و اصلاح کنند.» او همچنین درباره مقابله با فساد نیز گفت: «مهم ترین مساله ما در فراکسیون امید فسادستیزی است، بارها هم اعلام کردیم اگر مستنداتی برای فساد افراد وجود دارد به ما ارایه شود، در دیدار با وزرا هم این موضوع بیان شده است که اگر سندی دارید مبنی بر اینکه شخصی در حال باج خواهی و فساد است به ما بگویید. خط قرمز ما در دولت اصلاحات فسادستیزی بود و افتخار ما این است کمترین فساد را در میان دولت ها داشته است، امروز هم خط قرمز ما فساد است و اگر کوچک ترین شبهه را در مورد فردی مشاهده کنیم بی رودربایستی بگویم جایش در لیست نیست».