آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۶۶
سیاسی
۲

«رسالت» برکناری مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری را بررسی می کند

نقره داغ رئیس جوان سازمان بازنشستگی

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری که گفته می شد ریاستش بر این مجموعه با برخی قوانین همخوانی ندارد، صبح دیروز از سمت خود برکنار شد. عزلی که با دستور شریعتمداری صورت گرفت، اما اخبار منتشر شده اخیر حکایت از مخالفت صریح سازمان بازرسی کل کشور با انتصاب وی دارد و دلیل آن رعایت نشدن موازین قانونی بوده است.این در حالی بود که سید میعاد صالحی به دنبال افشاگری جزئیات پرونده ها و پروژه های چند صد هزار میلیارد تومانی بود. او بارها اعلام کرده بود در دفاع از حقوق بازنشستگان تمام قد می ایستد و در این مورد مراعات هیچ مسئول و شخصی را نخواهد کرد. اما در ظاهر این شفاف سازی مدیر جوان سازمان بازنشستگی به مذاق عده ای خوش نیامده و حضور پنج ماهه او را در این مسند تاب نیاوردند در نتیجه عزل این مدیر نشان داد، هنوز حقوق های نجومی در کشور از بین نرفته است. 

از سوی دیگر از حدود یک ماه قبل تعدادی از نمایندگان مجلس به بی ارتباط بودن مدرک تحصیلی صالحی با سمتی که اختیار کرده معترض بودند به طوری که در این زمینه حتی سازمان بازرسی هم نامه ای به وزارت رفاه ارسال کرده بود. 

احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با «رسالت» گفت: «مسئله انتصاب صالحی سه ماه است در مجلس در حال پیگیری بود و وزیر کار را به مجلس آوردیم اما از پاسخ هایش قانع نشدیم و ناچار شدیم از سازمان مالیاتی، دیوان محاسبات و سازمان اداره استخدامی استعلام کنیم که مغایرت قانونی این انتصاب را اعلام کردند. این سه مرجع و به همان تناسب آقای وزیر به این نتیجه رسیدند که میعاد صالحی شرایط لازم را نداشت درنتیجه قانون را برای او اجرا کردند.»

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: «اینکه شخصی در یک جایگاه مهم منتصب شود و بعدازآن بگویند او صلاحیت ندارد ناشی از کم دقتی و بی دقتی انتصابات وزارتخانه بوده است.»

بیگدلی با اشاره به سمت مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت میعاد صالحی، گفت: «صالحی به عنوان مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت بوده و مشاور مقام اجرایی محسوب نمی شود و مسئولان می توانند هرکس را با توجه به نیازی که دارند به عنوان مشاور انتخاب کنند.»

بیگدلی در پاسخ به این سوال که مخالف بودن رئیس جمهور با انتصاب میعاد صالحی ربطی به برکناری او دارد؟ افزود: «نمی دانم، اگر هم صحبتی بوده در هیئت دولت بین رئیس جمهور و وزیر کار بوده و من اطلاع چندانی از این مسائل ندارم و بحث اصولگرایی و اصلاح طلبی در این شرایط به هیچ وجه مطرح نیست، میعاد صالحی سابقه فعالیت سیاسی ندارد که بتوانیم بگوییم به دلیل گرایش سیاسی اش برکنار شده است. مسئله همان مشکل قانونی بوده که باید رعایت می شد.»

بیگدلی درباره ورود سریع تر دیوان محاسبات به مسئله میعاد صالحی، گفت: «دیوان محاسبات تا زمانی که استعلامی از او درخواست نکند ورود نمی کند، همچنین پیش از انتصاب سمتی از دیوان محاسبات استعلام نمی کنند بلکه از مراجع خاص دیگری استعلام می شود و در برخی مواقع هم این استعلامات برای مدرک نیست و برای مسائل دیگر است، درنتیجه ما بلافاصله بعد از انتصاب ورود کردیم، صالحی در اواسط فروردین منصوب شد و پیگیری این کار از اواسط اردیبهشت در مجلس در حال پیگیری بود که امروز به نتیجه رسید.»

وی در پایان خاطرنشان کرد: «اکنون نعمت الله ایزدی جایگزین این سمت شد که هیچ سابقه اقتصادی ندارد اما این انتصاب به صورت موقت سرپرست این صندوق شده است.»