آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۶۶
سیاسی
۲

«رسالت» در گفت و گو با کارشناسان، شرایط امنیتی خلیج فارس را بررسی می کند

ناوهای بی نوا در خلیج فارس!

راضیه فراهانی

طبق برخی اخبار، یک ناو جنگی نیروی دریایی انگلیس موسوم به «اچ ام اس کنت» روز دوشنبه 21 مردادماه جهت پیوستن به ناوهای آمریکایی مستقر در آب های خلیج فارس، روانه منطقه شد. اعزام این ناو جنگی در حالی صورت گرفته که تنش ها میان آمریکا و ایران رو به افزایش است. لازم به ذکر است که اعزام این ناو جنگی به آب های خلیج فارس بخشی از همکاری انگلیس و آمریکا با ادعای «تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس» برای کشتی های تجاری است. نکته قابل توجه این است که نفتکش انگلیسی اواخر عصر جمعه (28 تیرماه) در تنگه هرمز توسط ایران توقیف شده و همچنان در توقیف به سر می برد. 

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در واکنش به این خبر نوشت: «ناامنی در خلیج فارس عمدتا با مداخله ایالات متحده (در منطقه) و تروریسم اقتصادی اش (علیه ایران) ایجاد شده است. افزودن ناوگان دریایی خارجی در این راستا فقط خطر احتراق (شعله های جنگ) را افزایش می دهد.» او در ادامه نوشت: «اگر آمریکا به دنبال امنیت دریایی است باید رفتار بی ثبات کننده خود را متوقف کند.» 

سعدالله زارعی معتقد است کم یا زیاد شدن ناوها در منطقه هیچ تاثیری در قدرت آمریکا یا وضعیت خلیج فارس ندارد، همچنین حسن عابدینی معتقد است که استقرار ناو انگلیسی در خلیج فارس تنها نشان دهنده «جنگ اراده ها» و «جنگ روایت ها» است. مشروح گفت وگوی «رسالت» با این دو کارشناس مسائل بین الملل را در ادامه بخوانید.

* افزایش ناوها تاثیری در قدرت آمریکا ندارند

سعدالله زارعی تحلیلگر ارشد مسائل منطقه دراین باره به «رسالت» گفت: «اقدامی که آمریکا درباره حضور ناو دیگر در خلیج فارس انجام داد اساسا اقدام جدید و ابتکار عمل به حساب نمی آید چراکه آنها از سال 1366 تعداد زیادی ناو در این منطقه داشتند، گاهی تعداد آنها تا 50 ناو در خلیج فارس نیز رسیده است.»

او افزود: «کم یا زیاد شدن ناوها در منطقه هیچ تاثیری در قدرت آمریکا یا وضعیت خلیج فارس ندارد اما به طور کل آمریکایی ها باهدف جلوگیری از توانمندشدن کشورهای منطقه و حل وفصل مسائل امنیتی میان خودشان به سوی اعزام یگان نظامی طی سال های گذشته حرکت کرده اند.»

این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه ادامه داد: «فلسفه ای که برای حضور نظامی آمریکا در قسمت هایی مانند خلیج فارس در نظر گرفته شده برای جلوگیری از اتحاد کشورهای ساحلی، رخنه در روندهای امنیتی و ممانعت از مبادلات عادی امنیتی میان کشورها صورت گرفته و این موضوع تهدید مشترک امنیتی برای کل کشورهای منطقه است.» 

زارعی تصریح کرد: «آمریکایی ها باید بدانند شرایط به یک سال قبل بازنخواهد گشت و منطقه طی فاصله ماه های اخیر آرایش جدیدی گرفته و حضور نظامی غربی ها در اینجا بیش از هرزمانی مورد سوءظن کشورهای منطقه به ویژه ایران است. اگر درگذشته آمریکایی ها احتمال می دادند ممکن است برای یگان های نظامی و شناورهایشان مشکلی به وجود بیاید باید یقین کنند مشکلی پیش خواهد آمد.»

او تاکید کرد: «آمریکایی ها طی دو الی سه ماه گذشته در چندین نقطه از منطقه دچار آسیب شدند و این موضوع نشان دهنده آن است که وضعیت برای نیروهای آمریکایی رو به قرمز است. همچنین تحولات منطقه ما نشان داد که کشورهای منطقه نمی توانند با تکیه بر نیروهای خارجی موقعیت امنیتی خود را در مناسبات منطقه افزایش دهند و کاستی های شان را با الحاق به قدرت های نظامی خارجی ضریب داده و تکمیل کنند.»

این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه افزود: «شکست برخی از کشورهای منطقه در عراق، سوریه، پرونده لبنان و یمن درحالی که به طور کامل از پشتیبانی مشترک آمریکایی ها، فرانسوی ها و انگلیسی ها برخوردار بودند نشان داد که اتصال برای ساخت قدرت های خارجی نمی تواند وضع منطقه ای را به نفع آنها تغییر دهد. این مسئله زمینه گفت وگوی درون منطقه ای را فراهم می کند، کما این که طی یک ماه گذشته مقالات بسیاری درباره مسائل منطقه مبتنی بر لزوم گفت وگو و همکاری میان کشورهای عرب و ایران مطرح شده و همین طور در سطح دولت ها نیز صحبت های جدیدی پیرامون رابطه با ایران مطرح شده است. این موضوعات نشان دهنده آن است که کشورهای منطقه و دولت ها به این جمع بندی رسیدند که باید مسائل را در تعامل مثبت درون منطقه ای حل وفصل کنند.»

* ارسال ناو به خلیج فارس «جنگ اراده ها و روایت ها» است

حسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل نیز در گفت وگو با «رسالت» مطرح کرد: «اقداماتی که ایالات متحده آمریکا در منطقه انجام می دهد و بالطبع در تلاش ایجاد ائتلاف علیه ایران است بیش از اینکه موضوع استفاده از قدرت نظامی باشد موضوع جنگ اراده ها است، به این صورت که قصد دارد تا اراده خود را بر دیگران تحمیل کند.»

او افزود: «جمهوری اسلامی به اندازه کافی تجربه لازم را دارد، هنگامی که آمریکا با جریان رسانه ای سنگین اقدام به اعزام «آبراهام لینکلن» به خلیج فارس کرد در 300 کیلومتری ناو تنگه هرمز ناو خود را مستقر کرد. قصد آمریکا از آوردن ناو به خلیج فارس آن است که نخست به جهت «جنگ اراده ها» است تا بر اراده مردم و مسئولان ما تاثیر بگذارند و دیگر «جنگ روایت ها» است، یعنی اگر انگلیس در این مرحله قصد انجام کوچک ترین اقدامی داشته باشد توان و اراده این حرکت را ندارد.»

او بابیان این که انگلیس با پیچیده ترین بحران تاریخ صدساله گذشته خود مواجه است، ادامه داد: «برگزیت» مانند سیاهچاله ای است که تاکنون دو نخست وزیر را به عنوان قربانی گرفته و احتمال خوردن سومین نخست وزیر هم وجود دارد. در حال حاضر انگلیس بیش از اینکه به موضوعات بین الملل نگاه کند درگیر موضوعات داخلی است. بسیاری از کارشناسان معتقدند ممکن است «جانسون» آخرین نخست وزیر بریتانیا باشد چراکه امکان جدا شدن اسکاتلند وجود دارد اگر نتواند چاره اندیشی برای موضوع برگزیت داشته باشد.»

عابدینی تصریح کرد: «انگلیسی ها به خوبی با تاریخ خلیج فارس و ایران آشنایی دارند و می دانند مردم ایران چگونه با متجاوزین تعامل خواهند داشت. به نظر می رسد این موضوع صرفا یک جنگ شناختی است. جنگ شناختی یعنی جنگ برای تاثیرگذاری روی دستگاه محاسباتی طرف مقابل، آنها گمان می کنند که با حرکت ناو از یک سو و اعزام میانجی گر از دیگر سو می توانند روی دستگاه محاسباتی مردم و مسئولان جمهوری اسلامی تاثیر بگذارند، اما خوشبختانه این موضوع به اندازه کافی برای مردم و مسئولان جمهوری اسلامی روشن بوده و فریب این موضوعات را نخواهند خورد.»