آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
اخبار کشور
۳

ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که برای برنامه دفاعی ایران خط قرمز تعیین کند

وزیر خارجه ایران ضمن تاکید بر اینکه تهران به دنبال جنگ نیست، گفت که آمریکا در جایگاهی نیست که برای برنامه دفاعی ایران خط قرمز تعیین کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در گفت وگو با شبکه «الجزیره» درخصوص اقدامات تحریک آمیز آمریکا علیه ایران تاکید کرد: آمریکا در جایگاهی قرار ندارد که برای آنچه که ما برای دفاع خود انجام می دهیم، خط قرمز تعیین کند. ظریف اقدام آمریکا در اعمال فشار حداکثری به ایران از طریق تحمیل تحریم های اقتصادی را «جنگ اقتصادی» خواند.

وی با اشاره به نقش آمریکا و همپیمانان این کشور از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در اشاعه بی ثباتی در منطقه توضیح داد: زمان آن رسیده است که دست از ناامن کردن منطقه بردارید و تهدید ایران را متوقف کنید و این به ثبات منطقه کمک می کند. من فکر می کنم که آمریکا منبع بی ثباتی در منطقه است. من فکر می کنم که متاسفانه همپیمانان آمریکا، منبع بی ثباتی بوده اند. چه کسی مردم یمن را بمباران می کند؟ چه کسی در یمن در حال مبارزه است؟ آیا ایران دخیل است یا اینکه دوستان دخیل هستند؟ دو همپیمان آمریکا با یکدیگر در نزاع هستند. اینها منبع بی ثباتی در منطقه هستند. بهترین کار این است که آمریکا مردم منطقه را به حال خود رها کند و اجازه دهد که مردم این منطقه خودشان امنیت این منطقه را تامین کنند.

وزیر امور خارجه به ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: ما طولانی ترین ساحل را در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز داریم و در طول تاریخ، آزادی کشتیرانی و امنیت این منطقه را به همراه همسایگان خود حفظ کرده ایم و بار دیگر از همسایگان خود می خواهیم که برای تامین امنیت کنار هم جمع شوند، برای خرید (تامین) امنیت سراغ کشورهای خارجی نروند.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره پیوستن رژیم صهیونیستی به ائتلاف دریایی آمریکا گفت: «اساسا اسرائیل منبع ناامنی و بی ثباتی، تهاجم و جنگ در این منطقه است. جای تاسف است که برخی از کشورهای این منطقه از اسرائیل طلب تامین امنیت این منطقه را می کنند، مردمی که حتی قادر به تامین امنیت خودشان هم نیستند. (سامانه) گنبد آهنین آنها حتی قادر به تامین امنیت آنها در مقابل یک سازمانی هم نیست که برای استقلال خود مبارزه می کند، (در این شرایط) چطور می توانند امنیت این منطقه را تامین کنند. من فکر می کنم، همسایگانمان نگاه اشتباهی به این قضیه دارند. اسرائیل منبع بی آبرویی و شرمساری این منطقه بوده است. اسرائیل بزرگ ترین تهدید برای جهان اسلام و صلح و امنیت جهان بوده است. قطعنامه های زیادی در سازمان ملل علیه اسرائیل صادر شده است و آمریکا با قدرت وتو خود، مانع تصویب آنها شده است و اگر آمریکا حق وتو نداشت، هزاران قطعنامه علیه اسرائیل صادر می شد.

گزافه گویی پمپئو

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی در توئیتر از نزدیک شدن به زمان پایان تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ابراز نگرانی کرده و از متحدان واشنگتن خواست تا فشارها علیه ایران تشدید یابد.

مایک پمپئو نوشت: «ساعت در حال تیک تاک کردن است، زمان باقی مانده پیش از آنکه تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران به پایان برسد و ممنوعیت سفر «قاسم سلیمانی» (فرمانده نیروی قدس سپاه) برداشته شود، به پایان نزدیک می شود.

پمپئو در ادامه نوشت: ما از متحدان و شرکای خود می خواهیم تا فشارها علیه رژیم ایران را افزایش دهند تا رفتارهای بی ثبات کننده خود را متوقف کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه لینکی از سایت وزارت خارجه آمریکا را در توئیت خود قرار داده که در آن زمان پایان تحریم های تسلیحاتی ایران به صورت کاهشی به جلو می رود و طبق آن تحریم های تسلیحاتی ایران روز 18 اکتبر 2020 (27 مهرماه 1399) یا به عبارتی دیگر 15 ماه و 7 روز دیگر به پایان خواهد رسید و پس از آن ایران می تواند به فروش تسلیحات پرداخته و از کشورهایی نظیر روسیه و چین نیز تسلیحات خریداری کند.