آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
دیپلماسی
۵
خبر

ظریف در گفت و گو با الجزیره: من به عنوان دیپلمات باید به دنبال راه چاره ای برای صلح باشم

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار بخش هایی از مصاحبه اش با شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی در صفحه توییترش نوشت:«ناامنی در خلیج فارس عمدتا با دخالت امریکا و تروریسم اقتصادی آن علیه مردم ایران ایجاد شده است.» به گزارش فارس، وی افزایش ناوگان خارجی در این تنگه باریک و شلوغ (تنگه هرمز) را باعث افزایش خطر اشتعال در این منطقه برشمرده و می افزاید:«اگر امریکا امنیت دریانوردی می خواهد باید رفتارهای بی ثبات کننده اش را متوقف کند.» وزیر خارجه در توییت دیگری اشاعه تسلیحات امریکا در منطقه خلیج فارس را تهدیدی علیه امنیت منطقه برشمرده است و می نویسد: سال گذشته ایران با داشتن یک میلیون نیروی نظامی 16 میلیارد دلار را برای مقاصد نظامی صرف کرد در حالی که عربستان سعودی 5 برابر این میزان را برای خرید تسلیحات هزینه کرده است. رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران عنوان کرده است: سرریز کردن تسلیحات [به منطقه] باعث به دست آمدن صلح یا پیروزی در جنگ نمی شود. وی خاطرنشان کرده که همکاری منطقه ای، امنیت واقعی را برای منطقه به ارمغان می آورد.

ظریف در بخش های دیگری از مصاحبه خود با الجزیره عنوان کرد چیزی که به شدت واضح است، این است که ما به دنبال جنگ نیستیم، ما به دنبال تقابل نیستیم، ما خواهان پیشرفت مردم مان بوده و می خواهیم منطقه مان پیشرفت کند.وی افزود: ما در اینجا[خاورمیانه] احتیاج به ثبات داریم و ثبات باید برای همگان باشد. نمی شود که عده ای در ثبات بوده و دیگران در بی ثباتی باشند. لازم است که تمام کشورها در منطقه در ثبات باشند و ما آماده ایم تا از ثبات برای تمامی کشورهای منطقه و برای کسانی که به منطقه ما تکیه دارند، حفاظت کنیم. ظریف درباره تعهد مستمر ایران به توافق هسته ای و قابلیت تداوم آن گفت که «این بهترین توافق ممکن بود» اگرچه می گوید که با مخالفت مواجه شد.

وزیر امور خارجه ایران با توجه به این موضوع ادامه داد: این توافق بی عیب و نقص نبود. هیچ توافق بی عیب و نقصی وجود ندارد اما اگر به رییس جمهور امریکا مشاوره درست داده شود، او قادر خواهد بود تا اساسا این واقعیت را بپذیرد که این بهترین توافق بوده و ما می توانیم پیش برویم.

ظریف گفت بر این عقیده است که این توافق می تواند تا زمانی که شرکای باقی مانده در آن موافق به اجرای تعهدات شان باشند حتی بدون مشارکت امریکا نیز ادامه پیدا کند. وی در این باره می گوید: چیزی که ما از آنها می خواهیم و از آنها انتظار داریم انجام بدهند این است که متعهد بمانند و ما هم تا زمانی که آنها چنین کنند، متعهد خواهیم ماند.به گزارش ایسنا، وی با توجه به عملکرد امریکا در این باره می گوید: من فکر می کنم که این نشانه مهمی است که امریکا نه به خاطر کاری که ما کرده باشیم بلکه به خاطر کاری که خودشان انجام می دهند، بیشتر و بیشتر در حال منزوی شدن است.

وزیر امور خارجه ایران با توجه به این نکته تشریح کرد: آنها از قانون تخطی کرده، قانون را نقض کرده و هر معاهده بین المللی که عضو آن بوده اند را نقض می کنند. آنها نه تنها از توافق هسته ای ایران بلکه از معاهده پاریس و معاهده تجاری اقیانوس آرام خارج شده و اساسا هر چیزی را که می توانستند از هم گسیخته اند. بنابراین آنها منبع عدم ثبات جهانی هستند و این نوع از رفتار به آشفتگی بیشتر جهانی منجر خواهد شد. من فکر می کنم که این برای همه خطرناک است و همه متوجه این هستند.وی علاوه بر این درباره روابط ایران با همسایگانش در خلیج فارس گفت که ایران امیدوار است، بتواند به عادی سازی روابط دست پیدا کند.ظریف در این باره گفت: چیزی که همیشه گفته ایم و آن را تکرار می کنیم این است که همسایگان ما، همه ما به این منطقه تعلق داشته و نمی توانیم آن را ترک کنیم. دیگران این منطقه را ترک خواهند کرد، دیگران از ما حفاظت نکرده و آن چتر حمایتی را که به آن احتیاج داریم، برایمان فراهم نخواهند کرد. ما می توانیم این چتر حمایتی را برای یکدیگر ایجاد کنیم. ما دست خود را[به نشانه همکاری] پیش آورده ایم و دستمان را به سمت تمام همسایگانمان نگه خواهیم داشت.وی همچنین در این گفت وگو اظهار کرد که درباره پتانسیل جنگی در منطقه بدون شک نگران است. وزیر امور خارجه ایران با این حال گفت: اما من همیشه به عنوان یک دیپلمات باید به دنبال راه چاره ای صلح آمیز باشم و این چیزی است که انجام می دهیم.