آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
جهان
۶
گزارش روز

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ برای دومین روز متوالی تعطیل شد

دو راهی خشونت و دموکراسی

شهاب شهسواری

افزایش خشونت در درگیری ها میان معترضان و پلیس هنگ کنگ، نگرانی ها از وضعیت این منطقه خودمختار در چین را افزایش داده است. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ برای دومین روز متوالی به دلیل تحصن معترضان در محوطه فرودگاه تعطیل شد، همزمان دولت چین، تعداد زیادی خودروهای نظامی و پلیس مسلح در نزدیکی مرزهای هنگ کنگ مستقر کرده است. سی ان ان از درگیری میان شهروندان معترض هنگ کنگی با مسافرانی که به دلیل تحصن در فرودگاه گیرافتاده اند خبر می دهد. افزایش رویکرد خشونت آمیز در میان گروهی از معترضان هنگ کنگی را می توان در واکنش به جراحت منجر به نابینایی یکی از معترضان در تظاهرات روز یکشنبه دید که با پیام های «چشم در برابر چشم» در دیوارنوشته های قرمز رنگ در فرودگاه بین المللی هنگ کنگ و همچنین پلاکاردها مشاهده کرد. معترضان سیاه پوش هنگ کنگی بیش از دو ماه و نیم است که با هدف کنار زدن رییس اجرایی دولت خودمختار این مستعمره پیشین بریتانیا در خاک چین، به اعتراض های خود ادامه می دهند، معترضان معتقدند که رویکرد دولت خودمختار هنگ کنگ، در حال از بین بردن نظام دموکراسی خودمختار حاکم در این منطقه و تبدیل آن به بخشی از نظام دولت مرکزی چین است. این معترضان معتقدند که کاری لام رییس اجرایی منتخب این منطقه، روز به روز بیشتر به دولت مرکزی چین وابسته می شود و در حال تبدیل کردن نظام حاکم در هنگ کنگ به یکی از زیرمجموعه های حکومت کمونیستی پکن است.

روز سه شنبه رسانه های چینی با انتشار تصاویری از تجمع خودروهای نظامی «پلیس مسلح خلق» دولت چین در شهر شن ژن در 25 کیلومتری منطقه خودمختار هنگ کنگ، نگرانی ها از احتمال دخالت نظامی مستقیم چین برای پایان دادن به اعتراضاتی که از سوی دولت چین اغتشاش، توصیف شده است، افزایش پیدا کرد. یک رسانه دولتی چین با انتشار پیامی در شبکه های اجتماعی نوشته است: «اگر تصاویر تجمع پلیس مسلح در شن ژن برای معترضان هنگ کنگی سیگنال قدرتمندی نیست، در نتیجه می توان نتیجه گرفت که این معترضان به سرعت به سمت انتحار حرکت می کنند.»

معترضان هنگ کنگی روز دوشنبه با تجمع در فرودگاه بین المللی این شهر، باعث لغو شدن تمامی پروازها از این فرودگاه شدند، هر چند فعالیت عادی فرودگاه از صبح سه شنبه از سرگرفته شد، اما معترضان تهدید کرده اند که دوباره برای تحصن به این فرودگاه بازمی گردند، بعد از ظهر سه شنبه مقام های هوانوردی هنگ کنگ بار دیگر اعلام کردند که پروازهای این فرودگاه تا اطلاع ثانوی قطع می شود. با وجود اینکه در طول روزهای گذشته میزان خشونت در برخوردها میان پلیس هنگ کنگ و معترضان افزایش پیدا کرده بود، اما تحصن در فرودگاه، هرچند باعث لغو صدها پرواز در این هاب مهم اقتصادی شد، اما بر اساس گزارش ها تا عصر سه شنبه تحصنی آرام و بدون خشونت بود. فرودگاه هنگ کنگ هشتمین فرودگاه پررفت و آمد جهان است.

اعتراض ها در هنگ کنگ، که یکی از مراکز مهم اقتصادی و کسب و کار در شرق آسیا محسوب می شود، ابتدا در اعتراض به تصویب قانونی در مورد استرداد متهمان امنیتی برای محاکمه به سرزمین اصلی چین، آغاز شد. هنگ کنگ که حاکمیت آن بعد از دو قرن استعمار امپراتوری بریتانیا در سال 1997 رسما به چین منتقل شده است، بر اساس توافق میان پکن و لندن قرار است که دست کم تا 50 سال (2047) از حاکمیت مستقل و متفاوت از چین برخوردار باشد. فعالان سیاسی هنگ کنگی، نگران اعمال قدرت دولت مرکزی چین برای بستن تدریجی فضای دموکراتیک، محدودیت نهادهای انتخابی و آزادی بیان در هنگ کنگ هستند و از زمان آغاز حاکمیت پکن بر این منطقه اقتصادی پررونق، در برابر اقداماتی که از سوی آنها افزایش نفوذ دولت مرکزی چین در سیاست هنگ کنگ تلقی می شود اعتراض کرده اند. اعتراضات اخیر، با وجود تصمیم پکن و رییس اجرایی هنگ کنگ برای لغو قانون استرداد مجرمان، 10 هفته است که ادامه پیدا کرده است. عقب نشینی از این مصوبه همچنان یکی از درخواست های معترضان هنگ کنگی است. هر چند رییس اجرایی هنگ کنگ، کاری لام ادعا می کند که «این مصوبه کاملا مرده است»، معترضان معتقدند که این مصوبه همچنان امکان اجرا دارد و دولت باید کاملا آن را لغو کند. حمله معترضان به نهادهای مرتبط به دولت چین در هنگ کنگ و همچنین خشونت های متقابل پلیس و معترضان، در طول دو هفته گذشته به تدریج افزایش پیدا کرده است. یکی از خواسته های معترضان این است که دولت محلی هنگ کنگ و دولت مرکزی چین از توصیف این تظاهرات با عنوان «شورش» خودداری کنند.

نهادهای حقوق بشری، پلیس هنگ کنگ را به استفاده از قدرت نامتناسب برای برخورد با معترضان، از جمله شلیک گلوله های پلاستیکی از فاصله نزدیک و شلیک گاز اشک آور به محل های تجمع شلوغ و سرپوشیده متهم کرده اند. این اتهام ها بعد از انتشار تصاویری از درگیری پلیس با معترضان در یک ایستگاه مترو و شلیک گاز اشک آور در مکان سرپوشیده، به پلیس هنگ کنگ وارد شده است. دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، با درخواست از طرفین درگیری ها در هنگ کنگ برای خویشتن داری و اجتناب از خشونت، گفته است که عوامل استفاده از خشونت در اعتراضات هنگ کنگ باید محاکمه شوند. تعدادی از معترضان چشم های خود را با باندهای خونین بسته اند تا یاد یکی از معترضان را که بر اثر شلیک گلوله های پلاستیکی از ناحیه چشم مصدوم شد، گرامی بدارند و اعتراض خود را به خشونت پلیس هنگ کنگ نشان دهند.

یانگ گوانگ، سخنگوی اداره کل امور هنگ کنگ و ماکائو در دولت چین روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعتراضات اخیر در هنگ کنگ را «اغتشاشات خطرناک» و «بذر تروریسم» توصیف کرد و گفت: «معترضان تندروی هنگ کنگی با استفاده از تجهیزات بسیار خطرناک، به نیروهای پلیس حمله می کنند.» همزمان، کاری لام، رییس اجرایی دولت خودمختار هنگ کنگ، که معترضان خواهان کناره گیری اش از قدرت هستند در سخنانی روز دوشنبه تاکید کرد: «اقدامات قانون شکنانه از سوی معترضان با ادعای آزادی خواهی انجام می شود.»

وی تصریح کرد: «خشونت، خواه استفاده از خشونت یا اینکه تحریک به خشونت باشد، موجب می شود که هنگ کنگ در مسیر بدون بازگشت قرار گیرد و جامعه هنگ کنگ را در وضعیت نگران کننده و خطرناکی سوق می دهد.» دولت چین در طول هفته های گذشته از ایالات متحده امریکا و بریتانیا، به دلیل آنچه دخالت در امور داخلی چین و تحریک به شورش توصیف کرده است، انتقاد کردند. بعد از آنکه جمعه هفته جاری وزیر خارجه جدید بریتانیا، دومینیک راب، خواهان اعزام یک کمیته مستقل برای تحقیق در مورد خشونت های پلیس در هنگ کنگ شد، دولت چین با ارسال یادداشت اعتراضی رسمی از دولت بریتانیا خواسته است تا از دخالت در امور داخلی چین خودداری کند. همچنین انتشار یک عکس از دیدار یک دیپلمات امریکایی که به تازگی با رهبران معترضان هنگ کنگی دیدار کرده است، باعث شد تا وزارت خارجه چین، نماینده کنسولگری امریکا در هنگ کنگ را برای توضیح احضار کند.