آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
خبر
۸

سایه روشن

آخرین وضعیت پیگیری حصر

ایلنا نوشت : محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه جلسات هفتگی با مشاوران رهبری ادامه دارد، گفت: نظرات مطرح شده در جلسات توسط آقای ابوترابی فرد به دست رهبری می رسد. رهامی در واکنش به سخنان منتجب نیا مبنی بر اینکه ملاقات با رهبری و نامه بعدی به ایشان فضایی ایجاد کرده که شرایط سخت حصر شکسته شود، افزود: به نظر من هم این موضوع بی تاثیر نبوده، اما حل مسائل کلان سیاسی تک عاملی نیست که بگوییم فقط همین یک عامل باعث شده که فضای حصر بازتر شده باشد. وی با بیان اینکه فاکتورهای مختلف در این موضوع موثر است، افزود: البته یکی از سرفصل ها و نقاط عطف در رفع حصر دیدار من و آقای منتجب نیا با مقام معظم رهبری بود که یکی از موضوعاتی که به طور رسمی مطرح شد، همین رفع حصر بود.رهامی ادامه داد: بعد از جلسه، من و آقای منتجب نیا به شکل مکتوب مسائل را برای مقام معظم رهبری ارسال کردیم که البته این می تواند سرآغاز و نقطه عطفی برای رفع برخی محدودیت های حصر باشد.عضو شورای عالی اصلاح طلبان افزود: ما با برخی از مراجع قم هم دیدار داشته ایم و یکی از موارد مورد بحث ما درخواست کمک برای رفع حصر بوده آنها وعده دادند که با رهبری تماس بگیرند و درباره حصر با ایشان صحبت کنند.

پاسخ صالحی به سخنان اخیر آیت الله یزدی

ایسنا نوشت : علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به مطلبی که در رابطه با لایحه تصویب کنوانسیون مشترک ایمنی سوخت مصرف شده و پسماندهای پرتوزا از سوی آیت الله یزدی، از اعضای شورای نگهبان مطرح شده است، تصریح کرد: ظاهرا سوء تفاهمی پیش آمده است. من از سوی آیت الله یزدی شنیدم که گویا در این لایحه اجازه داده شده است که کشورهای استکباری سوخت مصرف شده شان را در ایران دفع کنند.

این در حالی است که در مواد 11 و 12 مقدمه این لایحه به صراحت آمده است هیچ کشوری نمی تواند کشور دیگر را وادار کند که پسماندش در آن کشور دفع شود. ما انتظار داریم عزیزان در شورای نگهبان مطالعه دقیق تری انجام دهند. ما دو سال و نیم در رابطه با این لایحه با کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای کمیسیون امنیت ملی، حقوقدانان و اعضای دولت صحبت کردیم و این لایحه به راحتی در مجلس تصویب شد؛ اما نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است که در رابطه با ماده ای از این لایحه که به آن اشاره شده درست برعکس آن قلمداد شده است.صالحی خاطرنشان کرد: به هر حال این گونه مسائل با توجه به حساسیت مساله که می تواند مردم را نگران کند، ضروری است تا با دقت به آنها پرداخته شود. چطور می شود ما اساسا لایحه به مجلس و دولت بدهیم که اجازه دهد سوخت مصرف شده از کشورهای دیگر آن هم کشورهای استکباری در اینجا دفن شوند. تصور اینکه چنین کاری انجام شود حکم به نادانی ما است. من انتظار دارم آقای یزدی که استاد بنده در علوم قرآنی هستند و از اعضای برجسته شورای نگهبان، این مساله را اصلاح کنند. از آنجا که این اظهارنظر از سوی شخص ایشان مطرح شده لازم است تا خودشان به تبیین این موضوع بپردازند؛ چراکه در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشته است.

تفاوت دیه زن و مرد همچنان پا برجاست

ایرنا نوشت : دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تفاوت دیه زن و مرد همچنان پابرجاست؛ هر چند دیوان عالی کشور به این مساله ورود کرده است. سعیدرضا عاملی در گفت و گو با «ایرنا» افزود: مصوبه قطعی برای برابری دیه زن و مرد نداریم و تا زمانی که تبدیل به قانون شود، قوانین قبلی پایدار است.

تکذیب خروج کارگزاران از جبهه اصلاحات

دنیای اقتصاد : به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر خروج رسمی حزب کارگزاران از جبهه اصلاحات، روز گذشته اعضای این حزب این موضوع را تکذیب کردند. براساس گزارش ها ظاهرا روز گذشته غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در مصاحبه با روزنامه سازندگی مطالبی را مطرح کرده بود که برخی آن را به معنای خروج این حزب از جبهه اصلاحات تفسیر کردند.

او در مصاحبه با سازندگی گفته بود: جریان اصلاحات نه در گذشته که در وضعیت فعلی نیز به معنای واقعی رهبر نداشته و ندارد؛ اما نیازمند رهبری است که برنامه، خط مشی و استراتژی آن را تعیین کند. با این حال دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت وگو با «ایرنا» با اشاره به برداشت های نادرست از مصاحبه اش با ارگان مطبوعاتی این حزب گفت: اینکه می گویم اشکالات اصلاحات باید برطرف شود به معنای خروج از اصلاحات نیست؛ این را کسانی به «خروج» تعبیر کردند که آن معایب را دارند و نمی خواهند اصلاح شود. توصیه می کنم اگر فردی شبهه ای دارد دوباره مصاحبه را بخواند.در همین راستا محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، در گفت وگو با پانا با بیان اینکه برداشت های نادرستی از این گفت وگو صورت گرفته است، گفت: «ما (کارگزاران) همچنان به اصلاحات پایبند هستیم و از این جریان سیاسی اعلام خروج نکرده ایم و اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب می کنم.»همزمان محمد قوچانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت وگو با «ایرنا» با تاکید بر اینکه امکان ندارد کارگزاران از اصلاح طلبی خارج شوند، تصریح کرد: از نظر گفتمانی خروج کارگزاران از اصلاح طلبی به معنی خروج از هویت خود بوده و امکان پذیر نیست و از نظر تشکیلاتی هم تا این لحظه در همه ارکان اصلاحات حضور دارد و با تمام جریان های اصلاح طلب در حال همکاری است. وی ادامه داد: موضوعی که کرباسچی بیان کرد تلاش و رایزنی به رهبری و محوریت رئیس دولت اصلاحات، برای بازسازی و نوسازی جبهه اصلاحات است. معنی این سخنان اصولا نمی تواند عبور از رئیس دولت اصلاحات باشد؛ چون همچنان محوریت این تلاش ها وی هست. قرار است اظهارات کرباسچی امروز در کمیته سیاسی حزب کارگزاران بررسی شود.

واکنش توکلی به شایعه جدال لفظی اش با آملی لاریجانی

فرارو نوشت : احمد توکلی با انتشار پیامی در توییتر به شایعه جدال لفظی اش با آملی لاریجانی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام واکنش نشان داد. او در مطلب خود با اشاره به جلسه چهارشنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، اختلاف به وجودآمده در نحوه اداره جلسه بین او و رئیس مجمع را امری داخلی توصیف کرد.

ورود حزب الله به موضوع حجاب

خبرآنلاین نوشت : حسین الله کرم، دبیر شورای هماهنگی حزب الله در برنامه تلویزیونی دست خط با بیان اینکه درباره موضوع حجاب ما به زودی بیانیه ای منتشر خواهیم کرد، گفت: اگر مجریان قانون برخورد نکنند، شورای هماهنگی حزب الله در چارچوب تذکر لسانی همچون گذشته اقدام می کند. البته نوع برخورد لسانی نتیجه گر ا نیست.