آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
جهان
۶

خبر

ترس پمپئو از پایان تحریم ایران

«مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا در یک پیام توییتری جدید با انتشار تصویر یک ساعت شمار نسبت به انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و پایان ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس هشدار داد! به گزارش فرارو به نقل از اسپوتنیک، او در بالای این تصویر نوشت:«ساعت در حال تیک تاک کردن است. زمان باقی مانده تا انقضای تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران و اتمام ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی به پایان نزدیک می شود.» وزیر خارجه امریکا در بخشی دیگر از پیام توییتری خود از تمام متحدان و شرکای امریکا می خواهد برای متوقف کردن رفتارهای بی ثبات کننده(!) تهران در منطقه، فشارها بر حکومت ایران را افزایش دهند. طبق این ساعت شمار تنها 15 ماه و 8 روز به پایان تحریم تسلیحاتی ایران از سوی سازمان ملل همچنین لغو ممنوعیت سفر قاسم سلیمانی مانده است. لازم به ذکر است که تحریم های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در سال های 2006 و 2007 برای ممنوعیت فروش سلاح به ایران و صادرات سلاح از ایران وضع شد. در پی دستیابی قدرت های جهانی و ایران به توافق هسته ای 2015 موسوم به «برجام» مقرر شد که این تحریم ها 18 اکتبر 2020 و پس از آنکه گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را تایید کرد، برداشته شود و نکته قابل توجه اینجاست که تا زمان اجرایی شدن این موضوع 14 ماه باقی مانده نه 15 ماهی که مایک پمپئو عنوان می کند.

حمله جدید پهپادی به فرودگاه سعودی «ابها»

یگان پهپادی ارتش و انصارالله یمن پیش از ظهر روز گذشته فرودگاه «ابها» در 200 کیلومتری خاک عربستان را با چند فروند پهپاد تهاجمی «قاصف k2» هدف قرار دادند. شبکه المسیره یمن با اعلام این خبر اما اشاره ای به جزییات بیشتر و تلفات سعودی ها نکرد. فرودگاه ابها تاکنون بارها مورد هدف حملات پهپادی ارتش و انصارالله یمن قرار گرفته است. در حال حاضر تقریبا این فرودگاه به علت حملات یمنی ها فعالیتی ندارد. یک منبع نظامی به المسیره گفت که هدف مورد نظر در این فرودگاه به دقت بمباران شده است.

یگان پهپادی یمن روز یکشنبه نیز با چندین فروند پهپاد «قاصفk2» پایگا هوایی «ملک خالد» در استان «خمیس مشیط» واقع در منطقه عسیر را هدف قرار داد. به گفته مقامات یمنی این حملات موشکی و پهپادی در پاسخ به بمباران های روزانه مردم یمن از سوی ائتلاف سعودی صورت می گیرد.

شیخ زکزاکی وارد دهلی نو شد

برخی منابع خبری اعلام کرده اند که شیخ زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش دیروز وارد دهلی نو، پایتخت هند شده اند. دادگاهی در نیجریه اخیرا حکم داد که شیخ زکزاکی می تواند برای پیگیری روند درمان خود از کشور نیجریه خارج شود. براساس گزارش های خبری، وی بلافاصله برای ویزیت توسط پزشکان به یک بیمارستان منتقل شده اما اسم بیمارستان هنوز اعلام نشده است. شیخ ابراهیم زکزاکی در دو سال گذشته با وجود حکم دادگاه در بازداشت نیروهای امنیتی نیجریه بوده و از نظر سلامت جسمانی دچار آسیب های جدی شده بود. گفته می شود یکی از چشمان شیخ زکزاکی تقریبا بینایی خود را از دست داده است.

دیدار محرمانه روسای اطلاعاتی دو کره

یکی از منابع دولتی سئول روز گذشته اعلام کرد پس از نشست ناکام اون و ترامپ در هانوی، مقام های ارشد اطلاعاتی دو کره در ماه آوریل دیداری محرمانه داشتند. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، رییس اطلاعات کره شمالی در پی نشست بدون توافق کیم جونگ اون، رهبری این کشور با دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده تغییر کرد. این منبع مطلع کره جنوبی اعلام کرد، نشست بین «سو هون» مدیر سرویس اطلاعات ملی کره جنوبی و «جانگ کوم چول» همتای کره شمالی اش کمی پس از روی کار آمدن جانگ کوم چول به عنوان مدیر اطلاعات کره شمالی صورت گرفت. جانگ کوم چول جای «کیم یونگ چول» را گرفت که در مذاکرات اتمی با امریکا حضور داشت. این جابه جایی اقدامی در راستای مسوول شناختن کیم یونگ چول در نشست بدون توافق امریکا و پیونگ یانگ در هانوی ویتنام است. در جریان این دیدار بین روسای اطلاعاتی دو کره، مدیر اطلاعات کره جنوبی مراتب امیدواری خود را بابت بهتر شدن روابط بین پیونگ یانگ و سئول ابراز و همتای کره شمالی او نیز جزییات دیدار رییس جمهوری امریکا و رهبری کره شمالی در هانوی را اعلام کرد؛ در دیدار روسای اطلاعاتی به نشست دو کره پرداخته نشد.

اطلاعات جدید از انفجار اتمی در شمال روسیه

به دنبال انتشار گزارشاتی دال بر اینکه انفجار مشکوک اخیر در شمال روسیه مربوط به یک موشک اتمی بوده، شرکت «روس اتم» روسیه اعلام کرد: این انفجار که در آن 5 دانشمند هسته ای در نوار شمالی کشور کشته شدند به خاطر یک ژنراتور با سوخت اتمی بود. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه تلگراف، ناظران در نزدیکی «سورودوینسک» اعلام کردند که پس از رویداد پنجشنبه یک افزایش ناگهانی موقتی در سطح تشعشعات رادیواکتیو کشف کردند؛ مساله ای که ارتش روسیه آن را رد کرده است. تصاویر ویدیوی تایید نشده پرسنل پزشکی را نشان دادند که با به تن داشتن لباس های مخصوص در برابر تشعشعات اتمی، مجروحان را از صحنه خارج می کردند. با این حال شرکت روس اتم که نهاد اتمی روسیه محسوب می شود 3 روز بعد از این رویداد تنها تایید کرد که 5 تن از دانشمندان هسته ای این کشور از یکی از نهادهای تحقیقاتی مهمش کشته شده اند. این شرکت تنها در بیانیه ای گفت: این دانشمندان حین آزمایش یک منبع ایزوتوپی نیرو درخصوص یک سیستم محرکه با سوخت مایع جان خود را از دست دادند.