آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

نمایشنامه خوانی با موضوع شهید همت

نشست نمایشنامه خوانی «لیلی مجنون، مجنون لیلی» با موضوع شهید محمد ابراهیم همت در تماشاخانه سرو برگزار می شود.

نمایشنامه «لیلی مجنون، مجنون لیلی» اثر نصرالله قادری به کارگردانی محمد هاشم زاده در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس تا 25 مرداد ماه نمایشنامه خوانی خواهد شد.سوده امیرخانی، زکریا ایازی و میثم باقری کاهکش خوانشگران این نمایشنامه خوانی هستند و مرتضی میرباقری نیز موسیقی این اثر را برعهده دارد.این برنامه از ساعت 19 در تماشاخانه سرو انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس واقع در خیابان آیت الله طالقانی جنب ایستگاه مترو طالقانی و نرسیده به تقاطع خیابان مفتح پذیرای عموم علاقه مندان خواهد بود و ورود برای عموم رایگان و آزاد است.

یک مستند بررسی می کند فروش بخشی از خاک ایران توسط محمدرضا پهلوی به آل خلیفه

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه کنندگی مهدی مستوفی آماده رونمایی شد.این مستند، روایتی از تجزیه ایران توسط محمدرضا پهلوی با جدا شدن جزیره بحرین است. در این مستند، به چرایی و چگونگی تصمیم محمدرضا شاه برای واگذاری بحرین به آل خلیفه پرداخته می شود.مراسم رونمایی از مستند «آسوده بخواب کوروش» به زودی با حضور چهره های مطرح سیاسی و تاریخی برگزار خواهد شد.

دلیل کم کاری سیما در مناسبت های مذهبی چیست؟

عید قربان، یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است، اما با این حال تلویزیون باز هم با دستان خالی به استقبال این مناسبت مهم رفت. البته کم کاری سیما در مناسبت های مذهبی فقط به عید قربان محدود نماند، بلکه در سایر مناسبت های مشابه نیز سیما پاسخگوی کامل نیازهای فرهنگی مردم نیست.در همین حال، یک کارشناس رسانه معتقد است که دلیل این کمبود، به شوراهای تصویب برنامه ها در شبکه ها بر می گردد که برنامه ریزی لازم برای مناسبت ها ندارند.محمدصادق عابدینی در گفت وگو با خبرنگار کیهان اظهار داشت: یکی از ساده ترین موضوعات برای برنامه سازی در صداوسیما تولید برنامه های مناسبتی است. چرا که مناسبت ها همواره در تقویم مشخص هستند و شبکه های تلویزیونی می توانند از مدت ها قبل، برای یک مناسبت خاص برنامه هایی را تدارک ببینند.وی درباره چرایی کم کاری سیما در پرداختن به مناسبت های مذهبی گفت: یکی از دلایل این مسئله، کمبود بودجه صداوسیماست. اما دلیل دیگر، به کم کاری شوراهای تصویب برنامه ها در شبکه های مختلف سیما بر می گردد. این کارشناس رسانه ادامه داد: یک مسئله مهم این است که صداوسیما برای مناسبت ها به تکرار افتاده است و به همین دلیل هم در مناسبت های مختلف، به ویژه مناسبت های مذهبی به بازپخش سریال های موفق گذشته می پردازد. مثال آشنا در این زمینه، تکرار چند باره «مختارنامه» در ایام محرم است. این عامل باعث شده تا کارکرد ارزشی این سریال ها کاهش یابد. عابدینی در پایان تاکید کرد: به نظرم اگر صداوسیما، برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتری روی سریال های مناسبتی انجام دهد، تاثیرگذارتر خواهد بود. چون این سریال ها هم کارکرد فرهنگی دارند و هم بینندگان بیشتری را جذب می کنند.

یک منتقد جانباز: کاهش شدید مخاطب سینما نتیجه ابتذال است

جانباز روشندل و کارشناس فرهنگی در پی اظهارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر نرفتن 88 درصد مردم کشور به سینما؛ گفت: اظهارات وزیر ارشاد نشان از ناتوانی مدیران سینمایی دارد و این آماری که ایشان اعلام کرده اند درست است، ما مدت ها است می دانیم تنها جمعیتی بین 10 تا 15 درصد از مردم به سینما می روند و این آمار بالای فروش فیلم ها هم به دلیل افزایش بی رویه قیمت بلیت سینماها است.

علیرضا سربخش در گفت وگو با سینماپرس با بیان اینکه اغلب فیلم های امروز سینما سرشار از بدآموزی و شوخی های بی پروا هستند تصریح کرد: معلوم است مردم انقلابی و مومن ایران اسلامی به تماشای چنین فیلم های زننده ای نمی روند؛ مرد یک خانواده چطور می تواند دست زن و بچه اش را بگیرد و به سینما برود؟ مردم وقتی چنین خزعبلاتی را در سینما می بینند از سینما رفتن پشیمان می شوند. این کاهش شدید میزان مخاطب در سینماها هشداری است به مسئولان کشور؛ آقایان این شما هستید که باید تکان بخورید و به خودتان بیایید؛ باید ببینید چه محتوای زننده ای را به مردم القا می کنید که وضعیت سینما این گونه شده؟وی تاکید کرد: ردپای دشمن در حوزه فرهنگ به شدت محسوس است، این دشمن می تواند در داخل و خارج از کشور باشد و ما باید حواس مان را بیش از پیش جمع کنیم تا ضربه های بدتری نخوریم! دشمنی همین است که حریم ها و حرمت ها شکسته شود، دشمنی همین است که اخلاق را در جامعه از بین ببرند و مردم را بی ایمان کنند. برخی فیلم هایی که ما می بینیم مصداق بارز دشمنی با مردم انقلابی ایران اسلامی است.

سربخش افزود: وقتی مردم می بینند شوخی های ناهنجار زیاد شده و هر بار شوخی ها بدتر و بیشتر می شوند و حریم را بیشتر می شکنند و خدشه دار می کنند مسلما به سینما نمی روند. برای چه باید به سینما بروند؟ متاسفانه این وضعیت اسفناک تنها به سینما هم خلاصه نمی شود، تئاترها هم این طور است به خصوص تئاترهای اشرافی! حتی کتاب های در بازار هم همین است.

پخش یک برنامه درباره آزار کودکان در مهدکودک های اسرائیل

نقد و بررسی موضوع آزار و اذیت کودکان در مهدکودک های اسرائیل در برنامه این هفته «داخل اسرائیل» (Israel Inside) شبکه پرس تی وی صورت می گیرد.این برنامه به تهیه کنندگی حسین الشیماری با نگاهی به اعتراضات والدین نسبت به آزار و اذیت فرزندانشان در مهدکودک ها و مراکز نگهداری کودکان در اسرائیل به بحث و بررسی فیلم های منتشر شده از رفتار زننده نیروهای شاغل در این مراکز با کودکان می پردازد.

در ادامه این برنامه ضمن مروری بر وضعیت نامناسب و زیر استاندارد مهدکودک های اسرائیل، درخواست والدین معترض از وزیر آموزش و پرورش رژیم صهیونیستی نسبت به آزار و اذیت کودکان در این مراکز و واکنش های مقامات اسرائیلی نسبت به این موضوع مورد نقد و تبادل نظر قرار می گیرد.

این برنامه همچنین با اشاره به سابقه آزار فیزیکی کودکان در اسرائیل و خبرساز شدن آن در سال 2016 به واکاوی گزارش سازمان ملل درخصوص جنجال آزار و تعرض به کودکان در مراکز نگهداری آنها در رژیم صهیونیستی طی سال های اخیر خواهد پرداخت. «داخل اسرائیل» چهارشنبه 23 مرداد ساعت 20:00 به مدت 25 دقیقه از این شبکه پخش خواهد شد.

دومین اعتراض به خاطر ممنوعیت حضور در انتخابات «خانه سینما»

پس از کانون آهنگ سازان، انجمن «کارکنان لابراتوارهای فیلم» هم نسبت به منع حضور خود در انتخابات خانه سینما، نامه اعتراضی منتشر کردند.به گزارش مهر، یک روز پس از انتشار نامه «کانون آهنگسازان سینمای ایران» خطاب به همایون اسعدیان رئیس هیئت مدیره خانه سینما در اعتراض به ممنوعیت حضور صنوف ثبت نشده در وزارت کار در مجمع عمومی این نهاد صنفی، انجمن «کارکنان لابراتوارهای فیلم» هم طی نامه ای خطاب به حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی کشور، اعتراض خود را در این زمینه اعلام کرد.در متن این نامه خطاب به حسین انتظامی آمده است:«متاسفانه مدتی است که هیئت مدیره خانه سینما به بهانه عدم ثبت صنوف در وزارت کار، این انجمن و تعداد دیگری از اصناف را از حق رای در مجامع عمومی و انتخابات هیئت مدیره پیش رو محروم کرده است.

به راستی چرا؟... برادر بزرگوار، کارکنان نجیب، زحمتکش، صبور و مظلوم لابراتوارهای فیلم علی رغم برخورداری از دانش و تخصص فنی و هنری والا که بدون تردید بخش قابل توجهی از افتخارات سینمای کشور مدیون و مرهون تلاش های شبانه روزی ایثارگرانه این عزیزان می باشد اما در کسب منافع مادی این سینما در پایین ترین رده صنفی قرار دارد. فعالیت در محیط های پر استرس، مجاورت و تماس با مواد شیمیایی خطرناک، استنشاق گازهای سمی و خطرناک در محیط تاریک و مرطوب و... موجب شده که امروز با انواع و اقسام دردهای مفاصل و آرتروزهای مزمن، مشکلات بینایی و شنوایی، امراض کبدی و سرطان های پوستی و تنفسی دست به گریبان باشند. برادر محترم، به راستی بر اساس کدام قاعده و قانونی می توان یک عضو را از حق طبیعی و قانونی او که حق رای در مجمع عمومی است بازدارند!؟»