آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بورس
۹
جنب پل حافظ

رکوردی دیگر در تالار شیشه ای

دنیای اقتصاد : بورس تهران معاملات روز گذشته را با رشد 5/ 0 درصدی شاخص کل سپری کرد و برای اولین بار وارد کانال 257 هزار واحدی شد تا رکوردی جدید از خود به جا بگذارد. به نظر می رسد سایه جنگ تجاری و افت های قیمتی شدید کامودیتی ها در بازارهای جهانی تا حدودی از روی بورس تهران کم رنگ شده است و با توجه به اصلاح قیمتی سهام کالایی در روزهای قبل، شاهد تقویت نسبی تقاضا و چرخش مسیر قیمتی در این دسته از سهم ها بودیم.

روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران پس از 5 روز معاملاتی توانست باری دیگر رشد بیش از هزار واحد را ثبت کند. با افزایش 1221 واحدی، شاخص کل بازار سهام روی عدد 257 هزار و 97 واحد متوقف شد. رشد 5/ 0 درصدی دماسنج اصلی بورس تهران در حالی بود که نماگر هموزن با تاثیر یکسان نمادها توانست رشد 1/ 1 درصدی را ثبت کند. به نظر می رسد همچنان اقبال معامله گران به سهام شرکت های کوچک و متوسط بورسی که عموما اثرپذیری مستقیمی از بازارهای جهانی ندارند، بیشتر است. عموم گروه های بورسی طی معاملات روز گذشته رشد متوسط قیمت ها را تجربه کردند. به طوری که از 40 گروه فعال بورس تهران تنها 7 گروه با افت شاخص صنعت مواجه شدند.

در روز گذشته ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) به 969 میلیارد تومان رسید. در معاملات دیروز بورس بازان حقیقی عمدتا در جبهه خریدار سهام ظاهر شدند. به طوری که در این روز خالص تغییر مالکیت بورس تهران 63 میلیارد تومان به سمت معامله گران حقیقی بود. عمده فعالیت این دسته از معامله گران در نمادهایی مثل «حکشتی»، «فاراک» و «حفاری» بود. به طوری که خالص تغییر مالکیت در «حکشتی» حدود 13 میلیارد و 900 میلیون تومان، «فاراک» بیش از 13 میلیارد و 600 میلیون تومان و «حفاری» هم نزدیک به 11 میلیارد و 200 میلیون تومان به سوی بورس بازان حقیقی بود. در جبهه مقابل معامله گران حقوقی در نمادهایی مانند «نوری» بیش از 7 میلیارد و 100 میلیون تومان، «رمپنا» حدود 5 میلیارد و 400 میلیون تومان و «جم پیلن» 4 میلیارد و 550 میلیون تومان از مالکیت را به سمت خود تغییر دادند.

در بین صنایع مختلف، گروه مخابرات در جایگاه دومین گروه با بیشترین رشد نماگر قرار گرفت. «اخابر» و «همراه» به عنوان دو عضو بورسی این گروه در صدر فهرست نمادها با بیشترین تاثیر بر دماسنج اصلی بورس تهران قرار گرفتند. «همراه» با رشد 6/ 4 درصدی در قیمت پایانی، موجب اثرگذاری مثبت 284 واحدی بر دماسنج اصلی بازار شد. همچنین «اخابر» نیز با رشد 4/ 4 درصدی در قیمت پایانی باعث پیشرفت 242 واحدی شاخص کل شد. به نظر می رسد شایعات مرتبط با تجدید ارزیابی دارایی های ملکی این دو غول مخابراتی محرک اصلی رشد قیمت در این گروه باشد.

صنعت فرآورده های نفتی نیز از دیگر گروه هایی بود که در روز گذشته رشد متوسط قیمت ها را تجربه کرد. در این گروه بیشترین رشد متعلق به شرکت های روانکارساز بود. به طوری که سه نماد «شبهرن»، «شرانل» و «شپاس» با مازاد تقاضا در سقف قیمتی مجاز روزانه همراه شدند. به نظر می رسد دلیل اصلی رشد 5 درصدی ارزش بازار این شرکت ها به دلیل کاهش نرخ خوراک تولیدکنندگان مزبور در بورس کالا است. دو ماده اولیه روانکارسازان یعنی لوبکات و وکیوم باتوم از ابتدای مرداد با رشد قیمتی بالایی همراه شده بودند. اما در پی کاهش قیمت نفت، قیمت لوبکات نیز با افت مواجه شده است. این موضوع در خریدهای معامله گران و اقبال آنها در این نمادها بی تاثیر نبوده است.

گروه کانه های فلزی در حالی مردادماه با 11 روز نوسان منفی مواجه شده که روز گذشته رشد متوسط قیمت ها در این گروه شکل گرفت. در این میان شرکت گل گهر که از ابتدای مرداد ماه بیش از 13 درصد کاهش ارزش بازار را تجربه کرده است، در روز گذشته با رشد یک درصدی توانست بخشی از زیان این مدت خود را جبران کند. البته شرایط برای «کچاد» متفاوت بود و با افت 7/ 1درصدی ارزش بازار شرکت معدنی چادرملو افت قیمتی این شرکت از ابتدای مرداد ماه به بیش از 7درصد رسید.