آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۶۶
بین الملل
۹
یادداشت

جدال اعضای لابی سعودی در آمریکا

گروه بین الملل : استمرار شکست نظامی و سیاسی عربستان در یمن و عصبانیت دنباله دار  برخی سناتورها و نمایندگان آمریکا از قتل خاشقچی به دستور بن سلمان، منجر به بروز اختلافات عدیده ای میان اعضای لابی سعودی در ایالات متحده شده است.

اختلافات میان اعضای لابی سعودی ها در کنگره آمریکا زمانی به نقطه اوج خود رسید که سنای آمریکا طرح پایان دادن به حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف سعودی در جنگ یمن را تصویب کرد.این طرح با 54 رای موافق و 46 رای مخالف به تصویب رسید.جرد کوشنر داماد ترامپ و رابط اصلی میان کاخ سفید و لابی سعودی های آمریکا، از اعضای ارشد این لابی خواسته بود تا در همان مرحله رای گیری سنا و مجلس نمایندگان، مانع از تصویب این قطعنامه شوند تا ترامپ ناچار به استفاده از رای وتوی خود در قبال کنگره (و هزینه های تبعی  آن) نشود. همراهی عده ای از سناتورهای جمهوری خواه با دموکرات ها در تصویب این قطعنامه نشان داد که قدرت لابی سعودی در کنگره به شدت کاهش یافته است. سناتور جمهوری خواه مایک لی، از حامیان این قطعنامه گفته است که ما در حال کمک به یک قدرت خارجی هستیم که دشمنانش را در آنچه مسلما  و بدون شک یک جنگ است، بمباران می کند.افرادی دیگر مانند لیندسی گراهام نیز از مخالفان استمرار حمایت ترامپ از کاخ سفید محسوب می شوند. به طورکل، برخی جمهوری خواهان سنتی معتقدند که هزینه حمایت های ایالات متحده از جنگ یمن به شدت افزایش یافته و همین مسئله، منجر به تشدید بحران در حوزه سیاست خارجی آمریکا خواهد شد. 

پس از این ناکامی، عده ای از اعضای لابی سعودی در آمریکا درنامه ای محرمانه خطاب به ملک سلمان پادشاه عربستان و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، در خصوص بحران ناشی از اقدامات و تصمیمات بن سلمان هشدار دادند. حتی در این نامه که به امضای عده ای از افراد صاحب نفوذ سعودی در نهادهای سیاسی آمریکا رسیده ، آمده است که قدرت لابی سعودی نسبت به دوران حضور اوباما در قدرت نیز کاهش یافته است. 

ارسال این نامه هشدار آمیز، با خشم عده ای دیگر از اعضای لابی سعودی(افراد وابسته به بن سلمان) مواجه شده است. انعکاس منازعات اعضای لابی سعودی با یکدیگر را اخیرا در  تعطیلی اندیشکده «بنیاد عربی»در آمریکا مشاهده کردیم.  بنیاد عربی (Arabia Foundation) در سال 2017 با هدف پوشش مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خاورمیانه و خصوصا کشور های شورای همکاری خلیج فارس تاسیس شد. علی شهابی، بنیانگذار و رئیس این اندیشکده از سرسخت ترین حامیان سیاست های عربستان است. با این حال علی شهابی در یک فرار رو به جلوی آشکار، دلیل تعطیلی اندیشکده متبوع خود را مشکلات و اختلافات مالی میان اعضا(اعضای لابی سعودی در آمریکا) دانست! بدون شک در آینده ای نزدیک، شاهد بروز اختلافات آشکارتری میان اعضای لابی سعودی در آمریکا (کاخ سفید و کنگره) خواهیم بود. این موضوع نه تنها جرد کوشنر ، بلکه ترامپ و جان بولتون را نیز به شدت نگران ساخته است. شهابی از افرادی است که به سبب دفاع از ولیعهد سعودی پس از قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقدی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، مورد انتقاد قرار گرفت. این نویسنده سعودی ماه گذشته دونالد ترامپ را دوست محمد بن سلمان خواند.