آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۶۶
بین الملل
۹

خبر

انگلیس، نفتکش توقیف شده ایرانی را آزاد می کند

مقامات دولت محلی جبل الطارق می گویند در پی کاهش تنش با ایران هستند و مهلت قانونی توقیف نفتکش غول پیکر ایرانی چند روز دیگر بیشتر اعتبار ندارد.به  گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از رویترز، سخنگوی دولت محلی جبل الطارق اعلام کرد: مهلت قانونی فرمان توقیف  نفتکش گریس-1 شنبه شب آینده به پایان می رسد.همزمان برخی از رسانه ها مدعی آزادی قریب الوقوع این نفتکش ایرانی در روز سه شنبه(دیروز)  شدند. با این حال رویترز به نقل از یک منبع دولتی جبل الطارق خبر آزادی نفتکش ایرانی   را تکذیب کرد. پیش از این  مقامات جبل الطارق با تاکید بر تلاش برای کاهش تنش با ایران اعلام کردند در پی حل مشکلات حقوقی نفتکش توقیف شده حامل نفت ایران در این منطقه هستند.وب سایت «تنکر ترکرز» در پیامی توئیتری گزارش داد نفتکش غول پیکر گریس - 1 که حامل دو میلیون بشکه نفت ایران است پس از پنج هفته توقیف در جبل الطارق، برای اولین بار با ارسال پیامی، مراکش را به عنوان مقصد بعدی خود اعلام کرد.13 تیرماه مقامات منطقه جبل الطارق که تحت حاکمیت انگلیس قرار دارند، در اقدامی که از سوی مقامات کشورمان «راهزنی دریایی» خوانده شد، نفتکش گریس- 1 را که حامل محموله نفتی ایران بود، به بهانه واهی و غیر قانونی  نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه در نزدیکی آب های این منطقه توقیف کردند.ایران بار ها ادعا های مطرح شده از سوی مقامات انگلیس و جبل الطارق را رد و اعلام کرد این نفتکش از نظر فنی امکان پهلو گرفتن در بندری که انگلیس به آن اشاره می کند، نداشته است.همچنین نفتکش «استنا ایمپرو» انگلیس 28 تیرماه پس از نقض قوانین بین المللی دریایی و ورود به آب های کشورمان با اقدام مقتدرانه نیرو های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز متوقف و با 23 خدمه به سواحل بندر عباس منتقل شد. مالک این کشتی یک شرکت سوئدی است و در روز توقیف تحت پرچم انگلیس حرکت می کرد. این کشتی متخلف انگلیسی همچنان در سواحل بندرعباس تحت توقیف  قرار دارد.

خیز ارتش سوریه برای آزادسازی «خان شیخون» و محاصره همه جانبه تروریست ها

ارتش سوریه قصد دارد شهر مهم خان شیخون در ادلب را آزاد کند؛ در صورت موفقیت این عملیات، ریف شمالی حماه از ادلب جدا شده و مناطق «اللطامنه، کفرزیتا، لطمین و مورک» از چهار جهت محاصره می شود.

پس از نقض آتش بس توسط گروه های تروریستی، عملیات ارتش سوریه مجددا در ریف حماه آغاز شد و دامنه آن به جنوب استان ادلب رسید.تحولات شمال سوریه نشانگر پیشروی مهمی است که ارتش سوریه در جنوب ادلب به دست آورد و شهرک «الهبیط» را آزاد کرد؛ تحولی که معلول تغییر تاکتیک های ارتش سوریه در عملیات های خود علیه تروریست ها بود.پایگاه خبری «رای الیوم» گزارش داد که مسیر پیشروی ارتش سوریه نشان می دهد که نیروهای سوری در پی ایجاد پنج جبهه عملیاتی هستند.در واقع ارتش سوریه قصد دارد دو محور روبه روی هم را ایجاد کند؛ جبهه نخست از «سکیک» در شرق است و محور دوم در طرف مقابل از «الهبیط» آغاز می شود. در واقع الهبیط، مهم ترین خط دفاعی غرب خان شیخون به شمار می رود.به گزارش رای الیوم، ظاهرا ارتش سوریه در تلاش است که خود را به شهر «خان شیخون» برساند. خان شیخون بزرگ ترین شهر ریف جنوبی ادلب است.بنا بر این گزارش، ارتش سوریه در صورتی که بتواند خود را به خان شیخون برساند، ریف شمالی حماه را از ادلب جدا می کند و همه مناطق «اللطامنه، کفرزیتا، لطمین و مورک» از چهار جهت محاصره می شود.