آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
اقتصادی
۴

دبیرکل انجمن صنفی پالایشی ها اعلام کرد

عبور کشور از مرز خودکفایی با تولید روزانه 100 میلیون لیتر بنزین

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های صنعت پالایش نفت از تولید روزانه 100 میلیون لیتر بنزین در کشور خبر داد و اظهار کرد: برنامه های متعددی را برای صادرات مازاد مصرف بنزین به کشورهای همسایه داریم.

به گزارش یسنا، ناصر عاشوری دیروز در یک نشست خبری گفت: با توجه به تکالیفی که تاکنون داشته ایم پالایشگاه ها به لحاظ کیفی و کمی رشد قابل توجهی داشتند تا جایی که به لحاظ تولید بنزین از آذر ماه سال 1397 به بعد یک لیتر سوخت نیز واردات نداشته ایم و توانسته ایم به تولیدات خودمان متکی شویم.

وی افزود: به لحاظ کمیت نیز وضعیت بسیار نرمال است به گونه ای که تنها پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه بیش از 45 میلیون لیتر بنزین تولید می کند که به اصطلاح همکاران صنعت نفت این یک ابرپالایشگاه است و ظرفیت تولید ما یا تولید واقعی روزانه بیش از 100 میلیون لیتر بنزین است که بین 85 تا 90 میلیون لیتر در کشور به طور روزانه مصرف می شود.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی شرکت های صنعت پالایش نفت با تاکید بر این موضوع که برنامه های متعددی را برای صادرات مازاد مصرف بنزین به کشورهای همسایه داریم، ادامه داد: علیرغم مباحث تحریم دشمنان نتوانستند در حوزه تولید بنزین مشکلی ایجاد کنند چرا که ظرفیت تولید بنزین در کشور بالا است.

عاشوری با اشاره به کیفیت بنزین در کشور تصریح کرد: با توجه به تلاش های صورت گرفته توانستیم بنزین یورو4 و یورو5 را تولید کنیم که همین مسئله موجب شد در سال 1398 و نیمه دوم سال 1397 آثاری از آلایندگی هوا در تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و کلان شهرها به چشم نخورد تا جایی که به سمت سوخت پاک و عاری از گوگرد پیش رفتیم.

وی با تاکید بر این مسئله که این موضوع مشکلاتی را برای پالایشگاه ها بوجود آورد، گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که دیگر نیازی به تولید سوخت سوپر در کشور نیست چرا که کیفیت بنزین یورو4 و یورو 5 از حد استانداردهای بین المللی نیز بالاتر است.

دبیرکل انجمن صنفی پالایشی ها با اشاره به طرح های توسعه ای در پالایشگاه اصفهان، ستاره خلیج فارس و تبریز اظهار کرد: هفته گذشته آخرین پروژه این بخش توسط رئیس جمهوری احداث شد. علاوه بر این طرحی در همین راستا توسط نمایندگان مجلس تحت عنوان طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه های گازی و نفت کشور مورد رسیدگی قرار گرفت.

عاشوری با بیان اینکه کلیات این طرح تصویب شده است، افزود: شورای نگهبان نیز این طرح را تایید کرده و امیدواریم با کمک دولت بتوانیم نظرات کارشناسی پالایشگاه ها را ارائه دهیم و آیین نامه اجرایی آنکه دولت مکلف است ظرف دو ماه تنظیم و ارائه کند را داشته باشیم.

وی با اشاره به مزایای اجرای این طرح گفت: این طرح می تواند فضای مناسبی را برای مردم ایجاد کند تا به جای اینکه پول های سرگردان را به سمت طلا و مسکن ببرند به طرف سرمایه گذاری در حوزه نفت بیاورند تا از این طریق با احداث پالایشگاه، مینی پالایشگاه و پتروپالایشگاه بتوانیم به جای خام فروشی، فراورده های نفتی را مصرف و برای صادرات برنامه ریزی کنیم.